İstanbul'daki vahşi kentsel dönüşüm üzerinden çarpık ulusal politikaların ve muktedir olanın yereldeki tezahürleri, sermaye ağları, yeni orta sınıf, güvencesiz iş koşulları ve yerinden edilenler anlatılıyor.

MEYDAN

Lamekan: Metalaşan Kentin Çöküşü

 

Ekümenopolis filminin yönetmeni İmre Azem, yapımcı Gaye Günay’la birlikte uluslararası finans sektörü, inşaat, ve yaşam alanlarımızın metalaşması mekanizmaları üzerine odaklanan yeni bir uzun metraj belgesel projesine başlamışlar. Bu belgeselin çalışmaları devam ederken Goethe Enstitüsü’nün ”Bu Kent Kime Ait?” başlıklı konferansı için 12 dakikalık bir kısa belgesel yapmışlar:

 

“AKP’nin 12 yıllık iktidarı süresince yürüttüğü ve büyük bir gümbürtüyle çökmesi kaçınılmaz olan neoliberal politikalar ve inşaat odaklı ekonomik büyüme stratejisi, bir yandan milyonlarca insanın yaşadığı mahalleleri yabancı ve yerli sermayenin birer yatırım aracına dönüştürürken, diğer yandan kentlerimizin, ormanlarımızın, sularımızın, genel olarak yaşam alanlarımızın talanına, emekçilerin örgütlenme haklarının ellerinden alinarak güvencesiz ve güvenliksiz calışmaya mahkum olmalarına neden oluyor.”

 

 

LAMEKAN: Metalaşan Kentin Çöküşü (TR) from Imre Azem on Vimeo.

 

Gösterim yapmak, dağıtmak serbestmiş. İlgilenenler için İngilizce, Almanca ve Portekizce versiyonları da mevcutmuş. Başka videolar ya da bu videonun farklı altyazılı versiyonları için şuraya.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

Yİçimde bir şeyler eriyor…
İçimde bir şeyler eriyor…

Tek bir ağacın kıymetini bilenlere, gölgesinde yan yana serilenlere...

MEYDAN

YAm
Am

"Bana insanlığımı geri veren hazzım, dünyanın yarasını sağaltan, beni neşeye geri ören..."

MEYDAN

YYarasından Doğan Bir Hareketin Koynunda
Yarasından Doğan Bir Hareketin Koynunda

Feminist hareketin gücünün kırıklarımızda, yarıklarımızda, damar damar bin yoldan akıyor oluşumuzda köklendiğini unutmayalım.

TARİH

Y18. Yüzyıldan Bir Resimde Ankaralı Kadınların Peşinde
18. Yüzyıldan Bir Resimde Ankaralı Kadınların Peşinde

Tarihsel anlatılar içinde sarayla harem dışında ve Oryantalist tipolojilerden bağımsız olarak hayal etmekte güçlük çektiğimiz kadınları, bu resim sayesinde, Ankara’da gündelik hayatın içinde, işinde gücünde, kanlı canlı resmedebiliyoruz.

Bir de bunlar var

“Ruhunuzu Satabilir Misiniz?” Kazım Birdal Tüfekçi’yle Vicdani Reddi Üzerine
Yarı Olimpik Taksim Havuzu Açıldı!
Ali Bulaç’tan Koparılan Harçlıklar

Send this to friend