İstanbul'daki vahşi kentsel dönüşüm üzerinden çarpık ulusal politikaların ve muktedir olanın yereldeki tezahürleri, sermaye ağları, yeni orta sınıf, güvencesiz iş koşulları ve yerinden edilenler anlatılıyor.

MEYDAN

Lamekan: Metalaşan Kentin Çöküşü

 

Ekümenopolis filminin yönetmeni İmre Azem, yapımcı Gaye Günay’la birlikte uluslararası finans sektörü, inşaat, ve yaşam alanlarımızın metalaşması mekanizmaları üzerine odaklanan yeni bir uzun metraj belgesel projesine başlamışlar. Bu belgeselin çalışmaları devam ederken Goethe Enstitüsü’nün ”Bu Kent Kime Ait?” başlıklı konferansı için 12 dakikalık bir kısa belgesel yapmışlar:

 

“AKP’nin 12 yıllık iktidarı süresince yürüttüğü ve büyük bir gümbürtüyle çökmesi kaçınılmaz olan neoliberal politikalar ve inşaat odaklı ekonomik büyüme stratejisi, bir yandan milyonlarca insanın yaşadığı mahalleleri yabancı ve yerli sermayenin birer yatırım aracına dönüştürürken, diğer yandan kentlerimizin, ormanlarımızın, sularımızın, genel olarak yaşam alanlarımızın talanına, emekçilerin örgütlenme haklarının ellerinden alinarak güvencesiz ve güvenliksiz calışmaya mahkum olmalarına neden oluyor.”

 

 

LAMEKAN: Metalaşan Kentin Çöküşü (TR) from Imre Azem on Vimeo.

 

Gösterim yapmak, dağıtmak serbestmiş. İlgilenenler için İngilizce, Almanca ve Portekizce versiyonları da mevcutmuş. Başka videolar ya da bu videonun farklı altyazılı versiyonları için şuraya.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YHer Gün Yeniden Kurduğumuz Bir Şehrin, Bir Dünyanın Yerlisi Olmak
Her Gün Yeniden Kurduğumuz Bir Şehrin, Bir Dünyanın Yerlisi Olmak

Bu 25 Kasım’da hatıramıza, buluşmalarımızın ve hür bir geleceğin hayaline sarılıyorum.

TARİH

YJames Baldwin’le Tanıştığım O Gün
James Baldwin’le Tanıştığım O Gün

Beni geri çektiği o yer ve zaman, makulen umabileceğim tek şeyin aldığım her davette ancak hizmet etmek için orada olabileceğimi söylüyordu.

MEYDAN

YEvet, Polisi Lağvedelim
Evet, Polisi Lağvedelim

Çünkü reformlar işe yaramayacak.

MEYDAN

YBiraz Sakinleşebilir Miyiz?
Biraz Sakinleşebilir Miyiz?

İnsanlar genelde beni felaket tellalı gibi görüyor, bana kızıyorlar. Felaket tellalı değilim ben. Eğer bakmazsan, değiştiremezsin. Gözünün içine bakacaksın.

Bir de bunlar var

“Hoş geldiniz Beyefendi…5 Lira Hanımefendi”: Voltrans Trans Erkek İnisiyatifi’yle Tanışmaya Hazır Mısınız? 
İran Mahkemeleri, Ağaoğlu ve Kiefer Sutherland
Kadına Şiddeti Bitiriyoruz

Pin It on Pinterest