-Merhaba tatlı kıs, bu agoraya sık gelir misin? - ...

KÜLTÜR

Batı Sanatında Darlanan Kadınlar

The Toast‘ta Mallory Ortberg‘ün “Batı Sanatı Tarihi: Erkekleri Görmezden Gelen Kadınların 500 Yılı” derlemesini görüp de sizinle paylaşmamak olmazdı, çünkü AŞIRI güzeller. Resim altı yazılarını geniş geniş çevirdim, orijinallerine şuradan ulaşabilirsiniz.

 

willow1

“Bence bayağı ilgileniyor. Bir şey daha çalalım mı?”

“Kesin dibi düştü. Akdeniz akşamlarını çalalım.”

 

willow2

“Selammm.”

“Slm.”

“Naapıyorsun?”

“Mektup yazıyorum.”

“Ahahaha, evet ya. Hakkaten yazıyorsun. Ne güzel. Çok güzel ya. Kime yazıyon?”

“Anneme.”

“Tabi, doğru…” [geriniyor] “Ee, daha daha başka?”

“Açıkçası şu an biraz mektupla meşgulüm.”

“Elbette, tabi, evet.”

“Şu an gerçekten konuşamam.”

“Sorun değil canım. Beklerim ben.”

 

willow3

“Ay hala burda mı bu?”

“Bilmiyorum – ay bakma bakma, gene çalacak. Eyvahlar.”

 

willow4

“Tamam da, iki yorum arasındaki farkı gerçekten duydun mu?”

“Duydum evet, neden bahsettiğini anlıyorum-”

“Dur bi daha çaliym.”

 

willow5

“Özge ya, yüz vermesene şuna. Çok kötüsün.”

“Ciddiyim, o kadar harikaydı ki! Bir tane daha çalabilir misin? Yani, o kadar iyi çalıyorsun ki.”

 

willow6

“Uyuyormuş gibi yaparsam belki anlar.”

 

willow7

“Muhteşem öttürüyorsun, öyle böyle değil. Cidden.” [gözlerini iyice dikiyor] “Cidden.” [az sonra elindeki çiçekleri yiyecek]

 

willow8

“Bu akşam dışarı çıkmayı çok isterdim ama… Ölüyorum da.” [elindeki mendile hafifçe öksürür]

“Aman Tanrım.”

“Evet. Verem işte.”

“Çok üzüldüm :((”

“Yok, sorun değil.”

“O zaman kalıp sana bakayım ben de:))))”

“Git.”

 

willow9

“Merhaba, sana bu akşam sahnede ne kadar güzel göründüğünü söylemek istedim.”

“Ee, teşekkürler.”

“Daha önce kimse böyle bir şey söyledi mi bilmiyorum, ama dansında gerçekten çok büyük bir hüzün vardı, herkesin fark etmeyeceği türden. Ben ettim. Herkes etmez.”

“Teşekkürler… Kulise nasıl girdiniz?”

“Bunu sana gerçekten söylemek istedim, kimsenin fark etmediğini düşünme diye.”

“Ee, mm, teşekkürler –o benim eteğim— gidip dansımı bitirmem gerek.”

“Ah tabi, pek tabii.”

“Siz de yerinize dönebilirsiniz.”

“Yok canım, ben burda iyiyim.”

 

willow10

“Çok üzgün, ben Türkçe bilmiyor.”

“Hiç fark etmez, İngilizce konuşalım, yes?”

“İngilizce bilmiyorum.”

“Ama daha şimdi dedin ki-”

“İngilizce bilmiyorum, iyi günler.”

 

willow11

“Pşt. Şşt. Hey. Şşt. Sarıkız. Sarılı. Sarı elbiseli seni. Duymuyon mu? Pşşşt. Hişt. Sana diyom.”

“Evet?”

“Ee, mahkemeye sık gelir misin?”

 

willow12

“Ah merhaba, pardon burası sadece kadınlara ait. Kadınlar balkonu.”

“Kadınlar balkonu, pardon.”

“Erkekler balkonu ileride, burası kadınlar balkonu, pardon.”

 

willow13

*Dinliyormuş gibi görün ve kaşlara odaklan*

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÜLTÜR

YDağdan Anneliğe Kadınlar
Dağdan Anneliğe Kadınlar

"Kızımın ileride beni erkeğe boyun eğmemiş, güçlü bir kadın olarak anlatmasını istiyorum"

TARİH

YMaria Sibylla Merian’ın Mücadeleci Doğası
Maria Sibylla Merian’ın Mücadeleci Doğası

Ülkesinin yasaları, toplumdaki batıllık ve meslektaşlarının açüklamalarına rağmen döneminin önde gelen böcek bilimcilerinden biri olan, tarihteki ilk kadın entomoloğun hikayesi.

KÜLTÜR

YJessica Jones: Bir Şiddetten Hayatta Kalma Öyküsü
Jessica Jones: Bir Şiddetten Hayatta Kalma Öyküsü

Yeni bir süperkahramanımız var: Jessica Jones. Bu pelerinsiz, maskesiz kadın kahraman doğaüstü bir kuvvete sahip olmasına ve metrelerce yükseğe zıplayabilmesine karşın, diğer süperkahramanlardan çok daha tanıdık, çok daha özdeşleşilebilir.

 • hebele

  harika harika. hic boyle bakmamistim ben. bundan sonra daha eglenceli olacak muzeler, sergiler

 • Eliza Bennet

  Caption’lara bayıldım. Özellikle 9 ve 10 no’lara, ellerinize sağlık.

 • Barış

  Tespitler çok yerinde zira bütün erkekler gerçekten de tacizcidir. Eğer bir erkek bir kadına ilgi gösteriyorsa, hatta sadece onu dinliyorsa dahi bu böyledir resimlerden de anlaşıldığı gibi. Kadınlar sadece yalnız bırakılmalıdır; eğer yanlarında bir erkek varsa (bu fiziksel olmak zorunda değil, resmedilmiş dahi olsa) bunun adı “darlamadır”. Hatta sondan bir önceki resimdeki gibi er kişi sadece dışarı bakmak niyetinde olabilir ama aslında onun gizli emeli oradaki kadınları darlamak, taciz etmektir – kafasından geçtiğini düşündüğümüz şeyleri altyazıya dökünce bunun doğru olduğunu görebiliriz.

  Eğer sabit bir fikre şartlanırsanız, onun olmadığı yerlerde bile onu görmeye başlarsınız. Halbuki bu resimler hakkında çok daha farklı ve çok daha yerinde tespitler yapılabilir. En basitinden son resme bakalım: bu resimde tarif edilenin iki sevgili olması çok yüksek bir ihtimal iken bunu “darlama” şeklinde okumak geniş bir hayal gücü değil, sadece önyargı gerektirir. Oldu olacak adamın inceden kadının önündeki içkiyi çalmaya niyeti olduğunu, ya da ona ilaçlı içki ikram ederek böbreğini çalacağını da iddia edelim. Gerçi son resmin altyazısında “kaşlara odaklan” tümcesi ile yorumcu kendi estetik algılarını da çok net gözler önüne sermiş. Ne de olsa kaşları güzellik kriterine uymayan bütün erkekler potansiyel “darlamacıdır”.

  Dediğim gibi, zorlamaya lüzum yok. Bazen görmek istediğiniz şey orada değildir. Kendi görüşünüzde ne derece haklı olsanız dahi; bu her yerde tutacak diye bir kaide yok.

  • ceyceyokaça

   amma darlamışın barış:D yav he he

  • demet

   Bir kadının bir erkeği “görmezden gelmesi” için erkeğin illa tacizci olması gerekmiyor. Ha ama nasıl olur da bir kadın bir erkeği “öylesine” görmezden gelir canııımm, diğmi ama?

   • lys

    kesssin lezbiyendir

  • hebele

   ben yaziyi okurken cok eglendim de, pek cok erkekten duyuyorum tacizciler, askintilar yuzunden gardi yukselmis, erkek algisi hakli olarak tacizlerden etkilenmis kadinlar tarafindan olmadik zamanlarda tacizci gibi hissettirildiklerini, bundan cok rahatsiz olduklarini. sen de haklisin bence ne diyeyim. ama simdi yaziyi tekrar okuyup anira anira gulecegim

  • xl

   güldüm güldüm çok güldüm..ağzımı yaya güldüm..Barış pışt gül yahu:) sen neden böylesine zorlamışsın kendini..ne güzel demişsin ‘Halbuki bu resimler hakkında çok daha farklı ve çok daha yerinde tespitler yapılabilir.. yapan/lar olursa bakarız, ona göre fikir beyan ederiz.hali hazırda çok yaratıcı bir çalışma elde var..enfes olmuş:)

  • Broust

   I understand where barış is coming from. In a sense, ironically the captions reproduce an understanding of sexual desire where men are the sole subjects of desire and women the sole objects of desire. As if women do not desire men at all and are incapable of expressing this desire in inappropriate ways. Or alternatively as if women were incapable of subjecting others to all kinds of horrible treatment from sexual harassment to much worse things.

   Now I’m in no place to speak for all women, but I can at least confirm that some of them sometimes like penises. Sometimes they may even be particularly and persistently interested and in one man’s penis and may even make failed attempts to chat up this man… It is a funny thing how we become the pictures that portray us.

   However in a country where alongside the patently obvious everyday sexism, all the way from the speeches of the prime minister to seating arrangements on busses, women are subject to all forms of abuse and violence, I think it is a bit unfair to not afford ourselves the luxury to laugh at these pictures.

   So I guess, CHILL OUT AND LAUGH.

   • Çağla Özbek

    Hocam niye Türkçe konuşmuyoruz, yasak mı indi?

    • Broust

     Çünkü Türkçe yazdıklarım İngilizcemden bile daha kötü. Yoksa yasak yok :-)

 • fabala

  Baris rahat ol ya… valla bak hayat kisa kuslar ucuyor falan. Biz de eglendik azicik hemen alinmaya gerek yok :)

 • Eliza Bennet

  Barış Bey, bu algıları yerinde ve pek eğlenceli bulduranlar utansın. İsterdim ki bir gün, sadece bir gün 20-30 yaş arası bir kadın bedenine girin ve Türkiye’de her hangi bir şehirde, hatta daha da ileri gidiyorum, herhangi bir semtte sokakta yürüyüp sonra toplu taşıma kullanın, bankaya falan gidin. Bir gün sonra bu caption’lara gülmemizi daha iyi anlayacağınızdan eminim.

  Tabii ki her erkek tacizci değil ama oran 10’a 8 falan civarında olunca ister istemez kurunun yanında yaşı yakıyoruz işte n’aparsınız.

 • delice zeytin

  Çok başarılı ve eğlenceli bir iş olmuş bence. Elbette bütün erkekler tacizci değildir lakin çiftleşmek uğruna tuhaf danslar yaptıkları da bize gelen bilgiler doğrultusunda. ellerine sağlık.

 • sümsüm

  Bütün erkeklerin kişisel olarak özellikle tacizci olmasına gerek yok ki. Toplum erkeklere doğuştan sokakta bulunma, kadına sulanma, bacağını ayırıp oturma gibi haklar vermiş. Artık bu hakkı nerde ne zaman ne sıklıkta kullanırsan kullanırsın ama önü açık yani erkeklerin. Elinde güç olup da kullanmayan varsa bu da hiç psikolojik olmaz bence. Eninde sonunda iş yerinde daha çok beğeni toplamaya, aile akraba içinde daha çok övgü almaya, özgürlüğe, önünün açılmasına, çok maaşa, gece dolaşmaya falan karşı çıkan erkek yok sonuçta. Ama bunların hepsi kadınları darlayan şeylerin alt yapısı işte. Çook özellikle duyarlı olup taciz etmemeye, takdir toplamamaya, özgürlüğünü kullanmamaya çalışan, aksine kadına toplumda daha çok yer açayım falan diyen ve sayıları pek az olan erkeklere de sonsuz saygı burdan.

 • http://fbetulozer.wordpress.com fbetul

  cok güldüm :)

 • tarchin

  Yaziya ayri yorumlara ayri guldum, ustune asiri darlandigim bi anda okumak ilac gibi geldi diyebilirim. Elinize saglik, bir de bu sitede daha once yayinlanmis -tacizin ilk resmi gibi bir basligi vardi sanirim- cook guzel bir resim ve yazi vardi, o resim bu sergiye dahil edilmemis sanirim, ona da guzel bi diyalog cikardi.

 • lalalaaa

  öyle sanıyorum ki etiketler arasında ‘taciz’ olmasaydı barış isimli kullanıcı böyle şiddetli bir tepki vermeyecekti.
  onun yorumuna verilen cevaplarda insanlara nelerden alınıp nelerden alınmamaları gerektiğini tepeden bakar bir tavırla adeta dikte ederken karşısında durduğunuz ‘bağzı şeyler’e dönüşmekte olduğunuzun farkında mısınız acaba?

  • UmiDost

   birine ısrarla bitişip rahat bırakmayı reddetmek taciz değil mi, niye yazıda taciz etiketi olmasın? barış kardeşimiz pasif agresyonu kökleyip sarkazm ile tabe tabe yaparken eyvallah da karşılığında alayı yiyince mi sorun? evet bütün erkeklere tacizci muamelesi yapmak çok üzücü bir durum. ama barış niye üstüne alınıyo? karşısındaki kadını rahatsız edip etmediğini anlayamayacağından mı korkuyor? anlıyorum bazı erkeklerin de bıçak üstünde bir rahatsızlık yaşadığını, ama bunun çözümü gelip bu yazının altına atarlanmak değil, tane tane anlatmak durumu. gece yürüyüşten geliyorum, gene nerden çıktıysa allahın damperli kamyonundan selektörü ve kornayı yedim. bu durumun gülmeceli bir okumasını sanat tarihinde yapmanın mahsuru ne? kıl oluyorum, anaokulu öğretmeni gibi devamlı ölçülü ve sonsuz sabırla durumu anlatmamız gerekiyor, martı kaşlıyla da BARIŞ KARDEŞİMİZ ALINIR MI diye alay edemeyeceğiz azıcık. yek yee, öffffff

 • saygı

  çok güzel olmuş gece gece iyi geldi yahu,

  yorumlarda neredeyse herkes haklı sayılabilir tek bir şey hariç.

  birbirimize saygı duymuyoruz, Barış arkadaş fikrini söylemiş olabilir, yeri de olmayabilir, ama bu karşısına geçip çemkirme,dalga geçme adı altında olmasa güzel olurdu sanki. hepimiz ne çok şey bilip, ne çok eleştiriyoruz dimi.

 • Emir

  Herkes son tabloda ki rıdvan dilmen saçlı abinin kaşlara odaklanmış, halbuki o arkadaşın hiç bir iddaası yokken tacizci gibi algılanması barışın bahsettiği bok yoluna giden erkekleri sembolize ediyor. Esas vurgulanan erkek figürü aynı tabloda elinde ibrik midir, çaydanlık mıdır onu eril bir şekilde tutarken ikisini birden kesen hizmetçi dayı.

 • Evren E. Duran

  Sevdalını ayartmak için mi bu gülüş, Mona Lisa?

  http://vk.com/video39940904_162940024

 • ruhastasya kinski

  Ay harika yazı :) Çalgılı resimler bu kadar çok olunca şu hani yolda karşıdan gelirken gözünü dikip bakarak şarkı türkü söyleyen adamı aradı gözlerim. Böyle eller kollar göt baş ayrı oynayarak. Ama batı sanatında ne gezer tabi. Sulanmaların da en anlamsızı bize düşmüş, yine bize esmer günler.

 • Çiğdem Yalçın

  Başından sonuna kadar bağıra bağıra güldüm. Ben keyifle gülmekte ne kadar serbest isem Barış kardeş de istediği yorumu yapmakta o kadar serbest. Fena halde birbirine bağlı bu işler yani. Ay, çok yaşayın e mi!

Bir de bunlar var

“Düşler ve Sokak”
Tom ve Jerry ile Kadınlığa Dair
İshak Paşa, Yırca, Zeugma: Faşizmin Gündelik Estetiği

Send this to friend