"Kimliğimizi yok saydırır mıyız? Düşünün beş harfli ne diye."

MEYDAN

Yıllık Sansürüne Karşı 5Harfliler

Sitenizin ismi nereden çıktı diye merak edenler için Hakkımızda kısmında şöyle bir açıklama vardır: 5Harfliler, kadın kelimesinin neredeyse öcüyle bir tutulduğu günlerde, “üç harfliler” tabirinden hareketle kız, kadın, bayan, hanımefendi ayrımından bunalan bütün yorgun ruhlar için kendine 5Harfliler ismini yakıştırmıştır.

 

Birkaç gün önce Twitter’da gördük, meğer 5Harfliler’in en iyi uygulamalarından biri, geçtiğimiz öğretim yılında liseden mezun olan birkaç genç kadının elinden çıkmış:

 

“Lisenin son yılında yıllıklar hazırlanırken arkadaşlarımızla birbirimiz için yazdığımız yazılarda ‘kadın’ kelimesi geçiyor diye komisyondaki bir kadın öğretmen yazıyı değiştirmemizi, o kelimenin bize ‘fazla’ olduğunu söylemişti. İtiraz edip cinsiyet belirttiğini söylediğimizde bazı arkadaşlarımıza koridor ortasında ‘kadın olmak için bir şeyler yaşamış olmak gerekiyor, siz yaşadınız mı?’ şeklinde bağırarak çirkin şekilde cinsel geçmişlerini sorgulamıştı. Olanlar sınıfımızdan sorumlu öğretmenin kulağına gittiğinde, kendisi söylediklerimize kulak tıkayarak ‘o ifadeleri çıkarın, böyle şeylerle uğraşmayın’ demişti. Kendisine bir eğitimcinin cinsel geçmiş sorgulamaya haddinin olmadığını, bunun ne kadar çirkin olduğunu ve ‘o ifade’ dediği şeyin bizim cinsiyetimiz olduğunu söylememize rağmen dinlemedi. Müdür yardımcısı sağ olsun, ‘komisyondan geçseydi bile o yazılar benden geçmezdi’ demişti hakkımızda.

 

Peki ne yapmıştık? Cinsiyetimizi yazmıştık oraya. ‘Bakire dişi’ anlamına gelen kız yerine cinsiyetimizi belirten kadın kelimesini kullanmıştık. Bütün tepki bunun içindi. ‘O ifade’ deniyordu kimliğimize. Önce yıllık almaktan vazgeçmeyi düşündük tepki göstermek için. Daha sonra bu fikirden caydık ve kadın kelimesini çıkardık, ama sansürcü zihniyetlerine boyun eğmedik. Kadın kelimesinin geçtiği her yere ‘beş harfli’ yazdık (@5Harfliler’e selamlar). Kimliğimizi ayıp kelime sayan, akılları sadece cinselliğimize gidenlere inat, oraya istedikleri gibi uslu, cici öğrenciler gibi tehlikesiz buldukları kız kelimesini yazmadık, tepkimizi de kendi yolumuzla gösterdik. Yakamadığınız cadıların torunlarıyız biz, kimliğimizi yok saydırır mıyız? Düşünün beş harfli ne diye.”

 

lisa

 

 

Bizden de size selamlar!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YFransız Kadınlardan Bildiri: Sataşma Özgürlüğü, Cinsel Özgürlüğün Vazgeçilmezidir
Fransız Kadınlardan Bildiri: Sataşma Özgürlüğü, Cinsel Özgürlüğün Vazgeçilmezidir

"Erkek düşmanlığı ve cinsellik karşıtlığına bürünen bir feminizmde biz yokuz."

MEYDAN

YBiraz da Erkekler Anlatsın
Biraz da Erkekler Anlatsın

Anlat anlat bitmeyen cinsel taciz mağduriyeti paylaşımlarından daralan yorgun ruhlar için bir öneri: Biraz da erkekler anlatsın.

Bir de bunlar var

ABD Temsilciler Meclisi’nde Bir Panseksüel Var: Mary Gonzalez Dolaptan Çıkıyor
Gezi Direnişi: Şarkı Listesi
Trans Onur Haftası (Pride) Komitesi: “Dönmeyiz, Buradayız, Bir Aradayız”

Pin It on Pinterest