Yıldız Tilbe’nin normalde insanın içini ferahlatan kontrolsüzlüğünün kötü ikiziyle yüz yüze geldik gibi hissediyorum.

MEYDAN

KÜLTÜR

Yıldız Tilbe Saçmalarken

Yıldız Tilbe’nin geçen haftaki sıçışı ve müteakip sıvayışından haberiniz var değil mi?

 

yildiz-tilbe_hitler1

 

yildiz-tilbe-yahudiler

 

 

Y.T. bu rezaletin ardından belki bin tane twit daha attı ve bir türlü özür dilemedi. En sonunda özür namına şunları şakıyabildi:

 

yildiz-tilbe-yahudiler2

 

yildiz-tilbe_hitler2

 

Eyvah eyvah.

 

İçim şişti hadi biraz konuşalım.

 

Yıldız Tilbe’nin normalde insanın içini ferahlatan hesapsızlığı, kontrolsüzlüğünün kötü ikiziyle yüz yüze geldik gibi hissediyorum. Yıldız Tilbe’nin sallantılı temyiz kudreti veya çok öne çıkmayan superegosu diyeyim, benim için Yıldız Tilbe’nin hep en ilginç yanlarından biri oldu. Ama aslında Yıldız Tilbe hiçbir zaman da sadece ‘iyi’ anlamda deli olmadı. Hisleri dizginsiz ifade etmek bir paket halinde geliyor olmalı, yani oradan ‘Saçlarımın boynuna geçti ipek sicim’ de çıkabiliyor ‘Orospu Seyhan’ da. Son olay tabii bununla karşılaştırılamayacak çapta bir rezalet ama rezaletin asıl şaşırtıcı yanı bunu söylemiş olması mı yoksa nefretini hiç saklayamayıp bu kadar sıradan ve aptal bir şekilde ifade etmiş olması mı?

 

Biraz daha açayım. Yıldız Tilbe özür dileyemediği dakikalarda Radikal’in manşetini kastederek şöyle bir laf etti:

 

yildiz-tilbe_irkcilar

 

Gayet doğru bir şey söylüyordu aslında ama eksik. Bir örnek vereyim:

 

yildiz-tilbe-hilal-kaplan

 

Tey tey tey. Duyan da Hilal Kaplan ‘Yahudilerle dost olmayın’ (ve daha neler neler) diyen ayrımcının önde gideni bir ilaha tapmıyor sanır. Evrenin ve her şeyin yaratıcısına böyle şeylerle uğraşmayı yakıştırıyor ama Yıldız Tilbe’ye bu sözleri yakıştırmıyor? Gerçekten mi?

 

Böyle olaylar herkesin kendisinin ne kadar ırkçı olmadığını anlatması ve onaylatması için büyük fırsatlar, kimse de kaçırmıyor. Bunu özellikle söz konusu twitler üzerine Yıldız Tilbe’yi silmemiz gerektiği yönünde görüş belirten ve hatta küçümseyerek ‘zaten nesini seviyordunuz ki’ diye soranlarda görüyorum. Çoğunluk Yıldız Tilbe’nin şarkıları ve kendini ifade etme biçimiyle bir duygusal bağ kurduğundan seviyor onu. Ya ne olacaktı? Bana twit ekran görüntüsü aldırıp dosya adını yıldız-tilbe-hitler.jpg koydurduğu, bu iki ismi bir araya getirttiği, böyle dangalakça bir şey düşünebildiği ve söylediği için hep biraz öfkeli olacağım ona, orası kesin. Ama geçen hafta ettiği saçmasapan, nefret dolu sözler o bağı söküp atmıyor benim için. Ayrıca Yıldız Tilbe şahsen ilk duygusal bağ kurduğum ırkçı da değil. Irkçı ya da ayrımcı laflar edenlerle asla bir araya gelmem diyenler önce aynadan başlamak üzerine etraflarına, dostlarına, ailelerine, sevdikleri yazarlara, sanatçılara iyice bir bakmışlar mı acaba? Emin değilim.

 

Siz ne düşünüyorsunuz?

 

Bir de bunlar var

“Onlar İnsan Değil”
Gezi Direnişi: Şarkı Listesi
Mahremiyetin Muğlak Sınırları ve “Ataerkil Pazarlık”

Pin It on Pinterest