Bu harika uygulama Türkiye’ye de gelecek mi? Gelmeli!

KÜLTÜR

Ucuz ve Lezzetli Ev Yemeği Paylaşım Ağı: Cookisto

Yunanistan’da Mihalis Gkontas adında bir işletme öğrencisinin yüksek lisans tezi olarak başlayan Cookisto, evde pişirilen yemekleri cüzi –en azından restoran fiyatlarından düşük- bir tutara sipariş edebildiğiniz veya satabildiğiniz bir sanal topluluk.

 

Aşçı olarak kaydolduktan sonra yemeklerinizin lezzetine göre oylanıyorsunuz. Her siparişten sonra yemekler puanlanıyor. Yunanistan’da birkaç ayda kayıtlı aşçı sayısı 12 bine çıkmış. Krizin etkisi de büyük olmuş tabii. Yakında Londra şubesi de açılacakmış. Mahallenin iyi yemek yapanları, yemek pişirmeyi sevenleriyle ev yemeğine hasret öğrencilerini, çalışanlarını buluşturan bir uygulama olmuş. Fazla yemekler çöpe değil düşük bir bedele ihtiyacı olanların midesine gidiyor, yemek yapmayı sevenler de ek bir gelir elde ediyor böylelikle.

 

Yemekteyiz’in içinde Acun ve şeytanlık olmayan versiyonunu yapmışlar dedim ilk okuduğumda. Airbnb’nin ev yemeği versiyonu gibi de düşünülebilir. Yemek yerken yemeğin konuşulduğu, yemek kültürü tartışılmaz ve güzel yemek yapmanın itibar meselesi olduğu ülkemizde de tutacağını düşünüyorum yapılsa.

 

BBC’nin makalesinde şöyle diyor: “Marilena Zachou sabah kalktığında kendisine bir kahve yapıp çocukları okula gönderdikten sonra yemek pişirmeye başlıyor. Bugün musakka günü. Yemeğin fotoğrafını ve ayrıntılarını internete yükleyerek siparişlerin gelmesini bekliyor. Bugün Marilena’nın mutfağında hiçbir şey israf olmayacak. Atina’nın Marousi semtindeki beş kişi daha bu ailenin yemeğini paylaşacak. Öğlene kadar bütün porsiyonlar satılıyor. Yemekleri teslim edeceği adreslere sonra bakacak Marilena.”

 

Siteden haftada en az bir kere sipariş veren ofis çalışanı Dimitris Coustas sitede epey bir rekabet olduğunu, bazı ev kadınlarının, ki teslimatı da onlar yapıyor, bazen ayaküstü aşçılıklarının Cookisto’daki diğer aşçılara kıyasla nasıl olduğunu sorduklarını anlatıyor.

 

Cookisto’nun mutfağın temizliğini, malzemelerin tazeliğini denetleme imkanı yok tabii. Tüm işlem, puanlama ve tanımadığınız (ve profesyonel olmayan) birinin yemeğine güven esasına göre ilerliyor.

 

5Harfliler olarak çağrımızdır, yok mu şunu Türkiye’ye getirecek bir hayırsever? Haydi!

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÜLTÜR

YSalacak’ta İki Kız
Salacak’ta İki Kız

"Bilinmeyen" fotoğrafçı kimdi? Bu fotoğraf kaç senesinde çekildi?

KÜLTÜR

YBunca Zaman Arkadaş Olabilir Miydik Yani?
Bunca Zaman Arkadaş Olabilir Miydik Yani?

Ryan Murphy'nin yeni dizisi "Feud: Bette and Joan" üzerine

Bir de bunlar var

Kuir ve Feminist Bir Aradalıkları Çoğaltmak İçin Bir Yeni Adres: Umami Kitap
Manzaraya da Hayran Kaldılar
Gündelik Sorunlar 101: Komşularımızla Nasıl Huzurlu İlişkiler Kurabiliriz?

Pin It on Pinterest