Tik tak tik tak. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali'ne iki hafta kaldı.

SANAT

Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali 20 Yaşında

Türkiye’nin ilk kadın filmleri festivali 20 yaşında! Kutlu, mutlu olsun.

 

Bu yıl 20-23 mayıs tarihleri arasında bizlerle buluşacak olan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, yirminci yaşını da yine festivalde kutlayacak. Tam 20 ilde aynı gün film gösterimlere yapacak olan Uçan Süpürge festivali, bu yıl 20. yaşını kutlayan başka bir kadın kurumu olan KAMER‘le de işbirliğine gidince, ilk kez Ankara’dan çıkıp Doğu ve Güneydoğu’ya da yayılma fırsatı bulmuş. Adıyaman, Ağrı, Batman, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Hakkâri, Kars, Malatya, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Tunceli, Van fimlerin gösterileceği şehirler arasında.

 

Ayrıca festival bu yıl bir ilke daha imza atıyor. Geçtiğimiz hafta 100’e yakın kadın yönetmen/yapımcı Türkiye’de ilk defa yapılan Kadın Yönetmenler/Yapımcılar Buluşması etkinliğinde bir araya gelerek bir veritabanı oluşturma işine giriştiler. “Kameranın Arkasındaki Kadınlar Buluşması” çok yakında kitap ve veritabanı olarak karşımıza çıkacak.

 

Festivalin bu yılki sinema yazarı jürileri ise Polonya’dan Bartosz Zurawiecki, Hollanda’dan Renata Habets ve Türkiye’den Sevin Okyay’mış. Uçan Süpürge Festivali için 2003’ten beri jüri oluşturan FIPRESCI, her yıl festival programının “Her Biri Ayrı Renk” başlıklı bölümünde gösterilen filmlerden birine FIPRESCI Ödülü veriyor. Bu yıl ödül için yarışacak filmler Portekiz, Hırvatistan, Makedonya, İspanya, Slovakya, Brezilya, Fransa ve Türkiye’den.

 

Nice nice senelere Uçan Süpürge!

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YAmber Heard-Johnny Depp Davası Bir Kadın Düşmanlığı Orjisiydi
Amber Heard-Johnny Depp Davası Bir Kadın Düşmanlığı Orjisiydi

İstismar iddiasında bulunan kadınlara ne olur? Halkın önünde teşhir edilirler, profesyonel olarak kara listeye alınırlar, sosyal olarak dışlanırlar, sosyal medyada durmadan alay edilirler ve dava edilirler.

MEYDAN

YS.T.A.R. Manifesto
S.T.A.R. Manifesto

Sokak Travestileri Hareketi Devrimcileri 1970'ten sesleniyor.

KÜLTÜR

YSon Kadın Bükücü: Aka Kubi
Son Kadın Bükücü: Aka Kubi

Ataaaa! Erkill! Hızlı uçmayın, pelerininiz kırışacak çocuğum!

Bir de bunlar var

Sovyet Şarkıları 1: Ümit ve İncelik
“Resimlerimin Deşifresi Meşakkatli, Bazen de Gereksiz:” Müveddet Nisan Yıldırım ile Söyleşi
İçim Yeşilköy Havalimanı Gibi Geniş, Adım Tülay German

Pin It on Pinterest