Sultan 2. Mahmut ile kaktüs arasındaki benzerlik

ECİNNİLİK

Türk’ün Kafası Kaktüsü ve Karayip Adaları

Sultan 2. Mahmut ile (soldaki) kaktüs arasındaki 10 benzerliği buldunuz mu?

Karayip Adaları’ndan Turks ve Caicos’u keşfettiklerinde rastladıkları, resmi adı Melocactus intortus olan, halklar arasında Türk kafası kaktüsü olarak bilinen bu bitkiyi gören gezginler o dönem Osmanlı İmparatorluğu’nu kasıp kavuran modadan çok etkilenmiş olacaklar ki adanın adını Turks ve Caicos koymuşlar.

 

3. Selim

3. Selim

 

Osmanlı kıyafetinde Fransız sefiri

Fransız sefiri kıyafet balosunda?

 

 

3. Selim, 2. Mahmut, kimseler alınmasın. Bilakis, İmparatorluğun nerelere yayıldığını, modasının bile yerden egzotik bir bitki olarak bittiğini görseler oldukça etkilenebilirlerdi. Hatta zamanında farkedilmiş olsa, mesela Fas nasıl palmiyeyi aldı getirdi de ulusal bitkisi ilan ettiyse, Osmanlılar da bu kaktüsü bahçelerinde yetiştirip sonradan Türklere milli miras olarak bıraksaydı? Bugünün diliyle ecdaddan ithal Türk modasına yön veren Türk kaktüsü olsaydı. Ya da otantik Osmanlı mahallelerimizin Osmanlı kaktüsü… Türk’ün kafası, Osmanlı’nın modası, kaktüsü derken kavrulup yansaydık beraber.

 

Fena mı olurdu şimdi Topkapı Sarayı bahçesinde şu güzelliklere baksaydık, Türk kafalı kaktüslere güzellemeler yazsaydık:

 

ARKive image GES104878 - Turk's head cactus

 

(Bu arada hiç fena doğumgünü hediyesi olmazmış yahu. Yani mesela adaya gitmiş ve orada gördüğü bu kaktüsü 2. Mahmut’a hediye olarak geri getiren bir Avrupalı olamaz mıydı? 2. Mahmut’un böyle bir hediyeyi alırkenki surat ifadesi… Paha biçilemez…)

 

ARKive image GES104185 - Turk's head cactus

 

Ya bu arada adanın websitesinde geziniyordum, güzellikler bir yana, bir mektup yollarken adresi yanlışlıkla Turks and Tacos yazan varmış! Ya da mesela mektuplar bazen önce Türkiye’ye geliyormuş sonra şapşoluk farkedilince adaya yollanıyormuş.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

TARİH

YJames Baldwin’le Tanıştığım O Gün
James Baldwin’le Tanıştığım O Gün

Beni geri çektiği o yer ve zaman, makulen umabileceğim tek şeyin aldığım her davette ancak hizmet etmek için orada olabileceğimi söylüyordu.

MEYDAN

YEvet, Polisi Lağvedelim
Evet, Polisi Lağvedelim

Çünkü reformlar işe yaramayacak.

MEYDAN

YBiraz Sakinleşebilir Miyiz?
Biraz Sakinleşebilir Miyiz?

İnsanlar genelde beni felaket tellalı gibi görüyor, bana kızıyorlar. Felaket tellalı değilim ben. Eğer bakmazsan, değiştiremezsin. Gözünün içine bakacaksın.

MEYDAN

Yİçimde bir şeyler eriyor…
İçimde bir şeyler eriyor…

Tek bir ağacın kıymetini bilenlere, gölgesinde yan yana serilenlere...

Bir de bunlar var

Konuşmamız Gereken Bir Konu Var: Âdet Düzenimiz
Orhan Veli’den Sevgilisi Nahit Hanım’a Mektup
Mick Halanız Sizi Çok Öpüyor

Pin It on Pinterest