Bugün Turgut Uyar için ne yaptın?

KÜLTÜR

9 Maddede Turgut Uyar Özel Doğumgünü Kutlama Rehberi

Bugün 4 Ağustos Turgut Uyar’ın doğumgününü kutlama günü. Sizleri bu önemli günde yalnız bırakmamak, tivitlerinizi, facebook postlarınızı hazırlarken destek olmak, adım adım takip edebileceğiniz bir listeyle ruhunuzun ne kadar da ikinci ve yeni olduğunu en güzel şekilde ortaya koymanıza yardımcı olmak tabiki benim en kıymetli vazifemdi sevgili okurlarım. Ama rehberimize geçmeden önce… Şu yukarıdaki… Ne güzel fotoğraf, değil mi? Şair burada 48 yaşında. Yıl 1975. Kameraya dünya minnoşluğunda gülümseyen oğlanın adı Hayri, şairin öz be öz oğlu. Bugünün bilgisayar mühendisi, hem de öğretim görevlisi Hayri Bey birkaç yıl önce aile yadigarı arşive dalıp anneciğinin babacığının güzelim fotoğraflarını biz fanilerle paylaştı. Bu anlamlı günde mesajlarını fotoğraflarla taçlandırmak isteyenler, ortalıkta dolaşan birbirinin aynı onlarca Turgut portresi yerine, Hayri Beyciğimin arşivindeki eşsiz parçaları kullanarak sıradışılıklarını görselleştirme fırsatı yakalayabilirler. Misal şunlardan birini:

 

turgut 11

 

turgut 88

 

Şimdi. Sabah uyandınız. Günün rutin hazırlıkları bitti, işe gitmek için yola koyuldunuz, metrobüste, vapurda, otobüstesiniz, dünyaya bağlanma zamanı geldi, twitter’ı açtınız.

 

Ya da evdesiniz bugün. Uyandınız ve telefona uzandınız, günaydın niyetine dünyaya yataktan bağlanmak şart, facebook’u açtınız. Aaa? Turgut Uyar’ın doğumgünü mü bugün? Ne çok seversiniz… Bir iki dizesini yazacaksınız tam. Ama bak şu işe! Her günün anlam ve önemini saat 12’yi geçer geçmez herkeslerden önce anlamlandırıp önemseyen gececi ekip Turgut Uyar’ı da almış yürümüş, size yazacak bir şey bırakmamış.

 

Endişeye mahal yok. Özüm rehber yanınızda.

 

Bugünkü Turgut Uyar paylaşımlarınızın hem kişiliğinizi doğru yansıtması hem de kitlelere hitap edebilmesi için sizler için derlediğim altın kuralları dikkatle okumanız çok önemli, kıymetli #TurgutUyar severlerim. Çünkü hepimiz bu anlamlı günde aynı amaç etrafında toplanmış görünsek de aslında her yiğidin Turgut Uyar doğumgünü kutlayışı başka başkadır. Bir takım ortak adımlar var elbette. Ama bunlar dışındaki maddelerde ne tür bir yiğit olduğunuzu iyi düşünüp, kendinize uygun yiğitlik kategorisinin önerilerini takip etmelisiniz.

 

Hazırsanız başlayalım!

 

1) Öncelikle saygı. Bugün, her nerde olursanız olun bir aralık mutlaka açık alana çıkın ve bir dakika boyunca göğe bakın canlarım. Bunu yalnız başınıza ya da diğer #TurgutUyar severlerle birlikte yapabilirsiniz. Göğe bakarken içinizden üç kere #TurgutUyarınDizeleriyiz #TurgutUyarınDizeleriyiz #TurgutUyarınDizeleriyiz diye geçirin. Göğe birlikte bakanlar bunu sesli de söyleyebilirler. Yalnız göğe bir dakikadan kısa bakmamak önemli.

 

(Önemli Not: “Göğe Bakma Durağı”ndan başka Turgut Uyar şiirleri de biliyor olanlar aşağıdaki maddelere devam edebilirler. Diğerleri, sizin işiniz bitti. Allah kabul etsin.)

 

2) #TurgutUyar #İyikiDoğdunTurgutUyar #TurgutUyarınDizeleriyiz heçteglerinden birini kullanarak şairin bir iki dizesini yazın. Dikkat! Seçeceğiniz dize aşıksanız aşktan, solcuysanız yenilgiden, gençseniz umuttan bahsediyor olmalı. Genç bir solcuysanız umudun yenilmezliğini, solcu bir aşıksanız yenilmişken aşktan bahsetmenin zorluğunu, genç bir solcu aşıksanız genç bir solcu aşık olduğunuzu anlatan dizeleri bulmalısınız. Örneklemek gerekirse:

 

Aşık paylaşımı (Level I):
herkes uyusun bir seni uyutmam bir de ben uyumam
herkes yokken biz oluruz biz uyumayalım

 

Aşık paylaşımı (Level III):
birşey daha söyle istersen
beyaz olabilir
suya falan benzeyebilir
bir adaya benzeyebilir…

 

Solcu paylaşımı (40+ yaş):
Hiçbir şeye hazırlıklı değildik
Oyunlar oynandı, gökler kapandı, yenildik

 

Solcu paylaşımı (Her seviye):
Başarısız boktan bir kış geçirdik
Kanımız bile doğru dürüst akmadı
Bir sürü çocuğu öldürdüler

 

Genç solcu paylaşımı I:
kimse yoktur umut etmeyi önleyecek
çünkü umut kaçınılmaz gelecektir
bütün gümbürtüsüyle

 

Genç solcu paylaşımı II:
denize bakıyorum, başımız dönüyor her şeyden, imkandan ve
kullanılmamış sınırsızlıktan

 

Aşık solcu paylaşımı:
iyi şeyler söylemek de gerek biliyorum
sevgilim güzelim birtanem biliyorum da
şimdilik bağışla.

 

Aşık genç solcu paylaşımı:
Hiçbir şey umurumda değil diyorum
Aşktan ve umuttan başka

 

3) TUDÖG: Birbirinden anlamlı Turgut Uyar dizelerini internetlerde bulabileceğiniz hazır görseller aracılığıyla da halka arz etmeniz mümkün. Ama vaktiniz ve çeşitli programlarla görselin üzerine yazı bindirme kabiliyetiniz varsa, evde kendi Turgut Uyar Doğumgünü Özel Görseli’nizi yapın.

 

turgut twit 44

 

Screen Shot 2016-08-04 at 07.13.45

 

turgut twit 55

 

Screen Shot 2016-08-04 at 07.15.23

 

 

4) Sadece dizelerle olmaz tabi. Gerçek bir Turgut Uyar okuru olduğunuzu fotoğraflarla belgelemelisiniz. Bunun için:
-birkaç Turgut Uyar kitabı edinin
-kitapları masanın üzerine dizin
-arkaya bir bitki ya da kahve fincanı koyarak masaya dağınık bir görünüm verin
-hazırladığınız karışımın fotoğrafını çekin
-göz kararı efektle istediğiniz sosyal medya kanalından paylaşın
-#İYİKİDOĞDUNTURGUTUYAR

 

turgut twit 33

 

5) Turgut Uyar’ın doğumgününü kutlamanın ya da ölüm yıldönümünü anmanın olmazsa olmazlarından biri Tomris Uyar’dır. Bugünkü sosyal medya postlarınızdan birinde Tomris Uyar’ı harcamayı ihmal etmeyin canlarım. Türkiye’nin gelmiş geçmiş en iyi öykücülerinden Tomrisciğimi okuyacak haliniz yok tabi. Edipiydi, Cemaliydi, Turgutuydu, hepsini nasıl aşık etmiş kendine diye Onedio paylaşımları yapın mesela. Aşk dizeleri paylaşımlarınızda “Turgut Uyar’a bu dizeleri yazdıran kadın” diyerek arada Tomris’i de kutlayabilirsiniz. Aa ya da durun! Böyle bayat fikirlerinizi Facebook’ta Twitter’da heba etmeyin. OT dergiye gönderin. Yazılara iyi para ödüyorlarmış.

 

ot

 

6) Yanınızda yörenizde bir Edipçi varsa mutlaka onunla kavgaya tutuşun. Turgut’un daha iyi şair olduğunu kabul ettirene kadar pes etmeyin. Hepsinin yeri ayrı, şiiri başka gibi argümanlara katiyen prim vermeyin. (Dikkat: bu madde en azından orta seviye ikinci Yeni bilgisi gerektirir. Rakibinizi iyi seçin.)

 

7) Turgut Uyar sevgisini bugün kamusal olarak kanıtlamayan herkese “Gezi’de nerdeydin?” diye sorun.

 

8) Gün içinde karşınıza çıkan rastgele beş kişiye küçük Turgut Uyar testleri yapın. Misal:

 

Aşağıdaki Turgut Uyar hikayesi hangi ünlü Türk büyüğünün başından geçmiştir?
Herkes Mustafa Kemal’in askerleriyiz diye bağırırken biz de Turgut Uyar’ın askerleriyiz diye bağırdık. Elinde Türk bayrağı olan bir teyze ‘Yavrum kim bu Turgut Uyar?’ diye sorunca ‘Yemen cephesinde tarih yazmış bir komutan, hatta kitabı da var’ dedim.

 

a) fft81_mf2456365

 

b) emrah-serbes-istanbul

 

c) BKAuMG6CMAEzn6C

 

9) Günün sonunda etrafınızda, içinde bir tutam yaşama sevinci kalmış birileri varsa, ona İsmet Özel’in harika anlatımıyla şu Turgut Uyar anektodunu izletin. (10 dakika boyunca ekrandan gözünü ayırmadığına emin olun mutlaka.)

 

 

Rehber bitti. The end.

 

Anafikir:

ÖMRÜMÜ YEDİNİZ. TURGUTLARCAAAA UYARCAAAA.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YHangi 8 Mart’sınız? Kadınlar Günü mü? Emekçi Kadınlar Günü mü?
Hangi 8 Mart’sınız? Kadınlar Günü mü? Emekçi Kadınlar Günü mü?

Yıllardır aklınızı karıştıran her şey bu soruda düğümleniyor: 8 Mart dünya kadınlar günü müdür, dünya emekçi kadınlar günü mü?

Bir de bunlar var

Elektronik Müzikte Feminen Çatlaklar – 2. Bölüm
Savulun “Jinler” Geliyor
Tayland’da Feminist Harekete Doğru

Pin It on Pinterest