Washington'daki yürüyüş bir “Hillary Clinton neden kaybetti, doğru aday mıydı, Demokratlar bundan sonra ne yapmalı” muhasebesi değildi.

MEYDAN

Trump Karşıtı Kadın Yürüyüşünden İzlenimler

Cumartesi günü Washington DC’de gerçekleşen Women’s March’a yaklaşık 500 bin kişinin katıldığı tahmin ediliyor. Bilim insanlarının, alan fotoğrafları ve videolara dayanarak yaptıkları bu tahminden çıkan başka bir sonuç da şu:

 

Kadınların Trump karşıtı yürüyüşü, Trump’ın Cuma günkü yemin töreninden üç kat daha kalabalıktı.

 

ABD’nin dört bir yanında gerçekleşen yürüyüşün Washington ayağındaki yüz binlerce insanın için de ben de vardım. Tahminlerin çok üstünde katılım ve bitmek bilmeyen insan selinden dolayı yürüyüş rotalarını değiştirmek zorunda kaldıklarına şahidim.

 

Başka neye şahidim?

 

“Pussyhat”ler. Trump’ın “Güzel kadın gördüm mü dayanamıyorum. Ünlüysen her şeyi yapabilirsin. Amlarını avuçlarsın. Her şeyi yapabilirsin” dediği seçim öncesi ortaya çıkan kasedine atfen kadınların taktıkları pembe şapkalar:

 

womensmarchdc4

Kadının yeri devrimdir

 

womensmarch1

 

Tabii ki çok fazla komik slogan ve poster vardı. Ve bu mizahtan acayip gurur duyan, her birini binlerce kez paylaşan genç Amerikalı. Hani biraz o kendini aşırı tebrik etme durumu. Aslında bizim Gezi’deki hallerimize çok benziyordu. İşte o benzerlik –özellikle sonrasında olan bitenden dolayı– içimi burksa da en sevdiklerimden biri şu oldu:

 

womensmarchdc5

 

Aslında bu yürüyüşün ne olduğunu anlamak için ne olmadığı üzerine düşünmem gerekti. Bu yürüyüş bir “Hillary Clinton neden kaybetti, doğru aday mıydı, Demokratlar bundan sonra ne yapmalı” muhasebesi değildi mesela.

 

Bu daha çok iktidara gelmek için ülkede ırkçı, gerici, kadın düşmanı ne kadar güç varsa hepsinin desteğini almaktan çekinmeyen, “kadın gördüm mü amını avuçlarım” diyen bir kabusa karşı kadınların “haklarımızı sana yedirmeyeceğiz ve hiçbir yere gitmiyoruz” çıkışıydı.

 

womensmarchdc6

Çek ellerini haklarımızdan

 

Yaklaşık üç milyon daha az oy almasına rağmen bir şekilde başa geçen bu felaket karşısında, Amerikalı kadınların birbirlerine yalnız olmadıklarını hatırlatma ve kenetlenme ihtiyacı olduğunu gördüm. Bu yürüyüş o ihtiyacı karşılıyordu.

 

womensmarchdc2

Benimkisi geri avuçluyor

 

womensmarchdc7

Kadının yeri dilediği her yerdir

 

womensmarchdc3

Küresel ısınma yalan haber değil.

Seçilmiş am avuçlayıcısını reddet.

Öğh

 

Oysa Naomi Klein’ın, Keangga-Yamahtta Taylor’ın konuştuğu ve yürüyüşten bir gün önce gerçekleşen (tabii yürüyüşten çok daha küçük çaplı ve daha solcu) anti-inauguration toplantısında öne çıkan mesajlar daha farklıydı: “Bu seçimi Trump kazanmadı, bu seçimi Demokrat Parti kaybetti. Partiyi ya ele geçirmeliyiz ya da toptan terketmeliyiz”.

 

womensmarchdc8

Yemin töreni günü protestocuların (Women’s March’tan bağımsız bir etkinlikte) yaktığı limuzinin dumanına bakan bir adam

 

 

Seçimin gidişatını değiştiren dört eyaletin (Wisconsin, Michigan, Ohio, Pennsylvania) normalde demokratlara oy veren ama son yıllarda fabrikaların kapanmasıyla ekonomik gerilemeye geçen Rust Belt bölgesi olduğunu düşününce bu teşhislerin bazılarına hak vermemek zor. İşte bu tartışmalar Women’s March’ta pek yoktu. Gloria Steinem kürsüden feministleri coştururken seçim öncesi yaptığı “genç erkekler Bernie’yi destekliyor diye genç kadınlar da onların peşinden gidiyor” şeklindeki aptal yorumunu hatırlamadan edemedim mesela.

 

Basında yer alan haberlerden, fotoğraflardan Trump destekçilerinin hayatın -daha doğrusu Amerika’nın- sillesini yemiş beyazlardan ibaret olduğu gibi bir sonuç çıkıyor bazen. Onlar kesinlikle var ama yemin töreni gecesi DC sokaklarında dolaşırken Trump balolarına gitmekte olan pek çok hali vakti yerinde “beyaz” görmek de mümkündü:

 

womensmarchdc10

 

Yürüyüş günü alandan biraz uzakta yine böyle Trump destekçisi bir baba-oğlun etrafta dolandığını gördüm, “Trump 2016 – No More Bullshit” yazan bir pankart taşıyorlardı. Yanıma oturduklarında konuşmalarına, Trump’a oy veren diğer insanlarla dertleşmelerine kulak kabartma fırsatı buldum. Yürüyüşe katılanların kendilerine nasıl nefretle baktıklarından yakınıyorlardı. Acaba tüm endişelerine, varoluşlarına, hak taleplerine bullshit dediğin için sana öyle kötü bakıyor olabilirler mi diye aklımdan geçirdim ama sormadım. “Tam da bu yüzden seçildi” cümlesini aralarında çok kullanıyorlardı.

 

womensmarchdc13

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÜLTÜR

YSalacak’ta İki Kız
Salacak’ta İki Kız

"Bilinmeyen" fotoğrafçı kimdi? Bu fotoğraf kaç senesinde çekildi?

KÜLTÜR

YBunca Zaman Arkadaş Olabilir Miydik Yani?
Bunca Zaman Arkadaş Olabilir Miydik Yani?

Ryan Murphy'nin yeni dizisi "Feud: Bette and Joan" üzerine

Bir de bunlar var

Feministler İçin Bayram Vakti (Gözünüze Kuvvet)
Ali Bulaç’tan Koparılan Harçlıklar
Türkiyeli Bir Kadının 30’undan Önce Yapması Gereken 10 Şey

Pin It on Pinterest