Fark ediyorsunuzdur, gazetelerin "Kilolarıyla dikkat çekti" haberlerinde nasıl laf sokan alaycı amca tonu varsa, "Çok zayıfladı!" haberlerinde de sahte bir endişe var.

KÜLTÜR

Tabaktaki Bitecek!

Şarkıcı Gülşen ve spor hocası yollarını ayırmışlar, artık beraber çalışmıyorlarmış. Buraya kadar normal. Fakat spor hocası Gülşen’in beslenme biçimiyle ilgili o kadar endişelenmiş ki, çareyi Hürriyet’e konuşmakta bulmuş, şöyle diyor:

 

“Gülşen’e ‘Bu beslenme şekliyle artık spor yapamazsın. Senin beslenme problemin var. Birçok insan bu yüzden anoreksiya hastalığına yakalanıyor, senin de böyle olmandan korkuyorum. Acilen normal beslenme koşullarına geri dön’ dedim. Üç hafta önce, kariyerimi göz önüne alarak, bu şartlar altında kendisiyle çalışamayacağımı söyledim.”

 

Spor hocasının kariyerini göz önüne alarak bunu Hürriyet’e de söylemesi harika olmuş gerçekten. Bir spor hocasının öğrencisinin bedeni, beslenme alışkanlıkları hakkında bu çeşit yorumlarda bulunması normal bir şey mi? Hürriyet de haberin altına bir “Anoreksi ÖZEL” galerisi ekleyerek üzerine düşeni yapmış. Karşılıklı kaliteyi konuşturmuşlar. Gülşen ise sağlığını, yağ oranını kimseyle tartışmak zorunda olmadığı halde “Ben yediklerimi kusmuyorum ya da aç gezmiyorum. Herkes haddini bilsin” biçiminde cevap vermiş.

 

Fark ediyorsunuzdur, gazetelerin “Kilolarıyla dikkat çekti” haberlerinde nasıl laf sokan alaycı amca tonu varsa, “Çok zayıfladı!” haberlerinde de sahte bir endişe var. Kız çok hasta, suratı kaşık kadar kaldı, ona üzülüyorlar. Doktora gitsin istiyorlar, bir derdi mi var merak ediyorlar. Öyle eve gelince suratını asıp hemen odasına gitmesin, biraz gülsün, iki laf etsin istiyorlar. Bu kocaman dostane endişe şemsiyesinin en altında gene “Poposuna bak!” yatıyor, popoya bakmak her zaman esas. Kilo aldığından şüpheleniyoruz, güneşlendiğin yatın su tankına gizlenip göbeğinin fotoğraflarını çekeceğiz! Kilo verdiğinden şüpheleniyoruz, spor hocanla bir konuşacağız! Hürriyet Galeri ve meme gazeteciliği, resmen kadın bedeninin velisi olmuş. Spor hocası da beslenme bozukluğu gibi tıbbi bir meselenin spekülasyonunu ulusal gazeteye yapmaktan çekinmemiş. Allahtan her vücut tipine ayrı hakaret ettikleri yüzlerce galerileri var da, kimse tam olarak kayırılmış sayılmıyor. Ne yapalım? On sene sonra “Yaşlanınca tanınmaz hale geldi / Suratı marula dönüşen yıldızlar” galerisinde buluşalım mı?

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

SANAT

YBu Resim Gitmeli Mi?
Bu Resim Gitmeli Mi?

Sanatçı Hannah Black'in siyah bir çocuk cesedini tasvir eden sanat eserinin var oluşunu ve sergilenmesini eleştirdiği açık mektubundan hareketle: "onurlandırmak" ve "lafı ağzına tıkmak" arasındaki ince çizgi nerede durur?

KÜLTÜR

YMary Beard: Gücün İçinde, Üzerinde, Peşinde Kadınlar
Mary Beard: Gücün İçinde, Üzerinde, Peşinde Kadınlar

Cambridge Üniversitesi Klasikler Profesörü Mary Beard'ın konuşması: Kadınlar Antik Yunan'dan bugüne güçle nasıl ilişkilendi?

SANAT

YÖlüm Kadar Ciddi, Küfürlü bir Şaka: Renate Bertlmann
Ölüm Kadar Ciddi, Küfürlü bir Şaka: Renate Bertlmann

Renate Bertlmann, 1970’lerde bir çok çağdaşı gibi 1968’in devrimci atmosferi ve ikinci dalga feminizmin gücüyle kadın bedenini bir kutlama ve devrim aracı olarak yeniden kurgulayan eserler üretmiş.

SANAT

YGüncel Kızlar (1977)
Güncel Kızlar (1977)

Vintage sarısı, yalnızca çözülmüş meselelere, başarıyla alınmış haklara mı değer?

Bir de bunlar var

Ne Yersen, Onun Yediğisin!
Bir Evliliğin Anatomisi ve Evdeki Meleği Öldürmek
FIFA Kadınlar Dünya Kupası Başlıyoooor!

Pin It on Pinterest