Son beş aydır tutuklu bulunan Yekaterina, Nadezhda ve Maria iki yıl hapis cezasına çarptırıldı.

MEYDAN

Pussy Riot’a 2 Yıl Hapis!

 

Hayııııııııııırrrrrr.

 

Pussy Riot davasında karar bugün çıktı:

 

Kurtarıcı İsa Katedrali’nde gerçekleştirdikleri “Tanrı’nın Annesi Meryem, Bizi Putin’den Kurtar” adlı performans nedeniyle, grup üyeleri “holiganlik”tan suçlu bulundu. Son beş aydır tutuklu bulunan Yekaterina, Nadezhda ve Maria ayrı ayrı iki yıl hapis cezasına çarptırıldı.

 

 

 

 

Mahkeme kararında, “Üç kadın, din düşmanlığı ve nefretiyle, dini bir yapının içinde ve çok sayıda inançlı kişinin önünde provokatif ve hakaret dolu bir şekilde hareket etti” dedi.

 

Mahkeme ayrı bir saçmalık olarak, kiliselerde yalnızca papazların dua okutabileceğini, dolayısıyla Pussy Riot’un punk duasının zaten kilise kurallarına da aykırı olduğunu ve dinen geçersiz olduğunu belirtme ihtiyacı hissetti. (Eee?)

 

Kilise sözcüsü Vsevolod Chaplin geçen ay bir röportajda, tahminince Pussy Riot üyelerinin tövbe edeceğini, bunun kendisine bir rüyada malum olduğunu belirtmişti. (Emin misin?)

 

Yekaterina geçen haftaki kapanış açıklamasında, “Performansımızda, Patrik tarafından tasdik edilmeyi talep etmeden Ortodoks kültürünün görselliğiyle protest kültürü birleştirmeye cesaret ettik, aklıbaşında insanlara Ortodoks kültürünün sadece Rus Ortodoks Kilisesi’ne, Patrik’e ve Putin’e ait olmadığını, sivil başkaldırıdan ve protestodan yana da olabileceğini hatırlatmaya çalıştık. (…) Bir yandan, suçlu bulunmayı bekliyoruz. Yargı mekanizması karşısında bizler birer hiçiz ve kaybettik. Öte yandan, kazanan biziz. Artık bütün dünya bizim yargılandığımız ceza davasının sahte ve uydurma olduğunu görüyor. Rusya bir kez daha Putin’in uluslararası toplantılarda göstermeye çalıştığından farklı görünüyor dünyanın gözünde” demişti. (Tam metin: http://www.5harfliler.com/pussy-riot-buyuk-ustai-neden-kizdirdi/)

 

Karar sonrası grup üyeleri

 

Kaynaklar: rian.ru, guardian.co.uk

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÜLTÜR

YSalacak’ta İki Kız
Salacak’ta İki Kız

"Bilinmeyen" fotoğrafçı kimdi? Bu fotoğraf kaç senesinde çekildi?

KÜLTÜR

YBunca Zaman Arkadaş Olabilir Miydik Yani?
Bunca Zaman Arkadaş Olabilir Miydik Yani?

Ryan Murphy'nin yeni dizisi "Feud: Bette and Joan" üzerine

Bir de bunlar var

Filistin’in Kurtuluşu Feminist bir Meseledir!
Çocuklar Evlendirilmesin. Bunun Nesini Anlamak Zor?
Korona Günlerinde Kadın İstihdamı

Pin It on Pinterest