Daire, II. Dünya Savaşı sırasında Fransa’nın güneyine kaçmış Madam de Florian isimli bir aktris tarafından tutulmuş. Madam hiçbir zaman Paris’e geri dönmemiş fakat 91 yaşında öldüğü güne kadar da kirasını ödemeyi ihmal etmemiş.

KÜLTÜR

TARİH

Paris’te 1942’den Kalma ‘Zaman Kapsülü’ Daire Keşfedildi

Bu gerçek gayrimenkul hikayesi adeta bir peri masalı veya büyük bir Hollywood yapımının başlangıcı gibi.

 

2010 yılında Right Bank semtinde, Opéra Garnier’in yakınında, 1942’de terk edilmiş Parizyen bir apartman dairesi bulundu.

 

Daire, II. Dünya Savaşı sırasında her şeyi bırakarak Fransa’nın güneyine kaçmış Madam de Florian isimli yüksek sosyeteden bir aktris tarafından tutulmuş. Madam hiçbir zaman Paris’e geri dönmemiş fakat 91 yaşında öldüğü güne kadar da kirasını ödemeyi ihmal etmemiş.

 

Madam de Florian ölünce 70 yılı aşkın süredir daireye ilk kez başka biri, bir müzayede yetkilisi girmiş.

 

daire2

 

daire7

 

“Eskimiş bir toz kokusu vardı.” diyor keşfi yapan Olivier Choppin-Janvry. Yüksek ahşap tavanın altında ilerleyip, eski bir odun sobasını ve mutfaktaki mermer lavaboyu geçtikten sonra doldurulmuş bir devekuşu ve savaştan önce bir tarihten kalma Mickey Mouse oyuncağıyla karşılaşmış.

 

 

daire3

 

Madam de Florian’ın dairesi baştan başa doldurulmuş hayvanlarla doluydu. Bir zamanlar evlerde bu türden parçaları bulundurmak yaygındı, hatta dekorasyon olarak birkaç tane bulundurmak zenginlik göstergesi sayılırdı.

 

Daireden neler çıktığını gösteren fotoğraflar gerçekten etkileyici, oldukça da dokunaklı. Paris’in en karanlık zamanlarından birinden beri el değmemiş ve bozulmamış bırakılmış bir mekanı dünya gözüyle görmek nadir rastlanan bir deneyim.
daire6

 

Araştıranlar Giovanni Boldini‘den bir tablo da buldular, resimdeki güzel Fransız kadın sonradan ressamın eski ilham perisi olduğu ortaya çıkan Madam de Florian‘dan başkası değildi.

 

CORRECTION-FRANCE-ART-AUCTIONS

 

Bilirkişi resme ilişkin hiçbir kayıt bulamamıştı, ta ki Boldini tarafından karalanmış olduğunu anladıkları bir aşk notunu keşfedene kadar. Resim 2,1 milyon euro’ya satıldı, ressam için bu bir dünya rekoru.

 

daire4

 

Geri kalan her şey bugüne değin el değmemiş, bozulmamış şekliyle bırakıldı. Ne yazık ki bugün ev halka açık değil ve varisleri tarafından bütünüyle satın alınmış durumda.

 

Bu yazı, belloblog‘daki orijinalinden tercüme edilmiştir.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÜLTÜR

YZeki Kızların Çıkmazı
Zeki Kızların Çıkmazı

Kadının bir şirkette en tepeye yükselmesinin önünü kesen tüm dış etkenler silinseydi bile hala baş etmemiz gereken bir gerçek var, baştan edindiğimiz hatalı inançlar yüzünden kendi kendimizin en büyük düşmanı olabiliriz.

SANAT

YJi Yeo: Estetik cerrahinin ön saflarından
Ji Yeo: Estetik cerrahinin ön saflarından

Ji Yeo Güney Kore'li bir fotoğrafçı. Estetik cerrahinin oldukça yaygın olduğu Seul'de ameliyat olan kadınların nekahat dönemlerinde fotoğraflarını çekiyor ve estetik cerrahinin pek de bilinmeyen tarafını araştırıyor.

Bir de bunlar var

Başlıkta Büyük Göğüs Varsa, O Yazı Okunur!
Çin ve Afyon
Yoksa Siz Hâlâ (Toplumsal) Cinsiyetlendiremediklerimizden Misiniz?

Pin It on Pinterest