Nuri Bilge Ceylan'ın filmlerinde kadınlardan ve kadınlara doğru bakışlar

SANAT

Nuri Bilge Ceylan’ın Kadınları: Bakmak ve Bakılmak

 

Elif Akçalı, Nuri Bilge Ceylan’ın Uzak, İklimler, Üç Maymun, Bir Zamanlar Anadolu’da ve Kış Uykusu filmlerinden derlediği sahnelerde bakan kadınları ve kadınların üzerinde gezinen bakışları incelemiş. Aşağıdaki video-deneme bakanla bakılan arasındaki girift ve çatışkılı ilişkiyi yoğun bir duygusal peyzajı katederek açıyor.

 

Her bir filmin derdini ve bu listedeki tüm filmlerde mevcut olan ortak meseleleri de bir şekilde hissettiren bu video-denemeyi izlerken kadın ve erkeklerin bakışlarını ayrı ayrı kendimce tanımlamaya çalıştım. Kadınlarda yorgun, çekici, naif, kaçamak, uzlaşımsız, şehvet dolu, ezik, dertli, utanç dolu, femme fatale, eksik, kendisini bekleyen uğursuzluğun farkında ama sineye çeken ya da yine de ümitli ve dişli bakışlar gördüm. Erkeklerde ise avcı, tehditkar, kutsallaştıran/melekleştiren, bakışında etini parçalayan, hınç dolu, üstten, röntgenleyen, ezik, dertli, caka satan, yavşak ve hakim, şefkatli ve yine uzlaşımsız bakışlar var.

 

Ceylan’s women: looking | being looked at from Elif on Vimeo.

 

Bu tür video-denemeler başka başka yönetmenler için yapılsa, Zeki Demirkubuz, Yeşim Ustaoğlu, Aslı Özge, Reha Erdem, vs. neler çıkacak? Kim kime bakıyor? Hakim bakışlar hangileri? Bakma hallerinin farklılığı farklı yönetmenlerle ilgili ne söylüyor? gibi gibi.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YBir Kişi Daha Eksilmemek İçin
Bir Kişi Daha Eksilmemek İçin

Akşam 19:00'da Taksim Tünel'de buluşuyoruz!

MEYDAN

YÇitlerin Öte Yanı
Çitlerin Öte Yanı

Evlerinden, mahallelerinden, yaşamlarından edilenler için...

MEYDAN

YDile Gelmez “Bu Cehennem” Bizim
Dile Gelmez “Bu Cehennem” Bizim

Cumhurbaşkanının dilinin varmadığı bu iki sözcüği ta içimizde duyuyoruz biz.

KÜLTÜR

YÇöplükte Piknik, Müstehcen Peyzaj ve Ücretsiz Kanser Tedavisi
Çöplükte Piknik, Müstehcen Peyzaj ve Ücretsiz Kanser Tedavisi

Müstehcen olan artık ne çıplaklık ne de sıradan insanların cinselliği, bugün esas müstehcen olan hiçbir varlığın öznesi olamadığı bu peyzaj.

Bir de bunlar var

Belgesel Ahlakı Üzerine…
Soykırımın imgeleri*
Tacizin Resimli Delili

Pin It on Pinterest