"Affedicilik, siz insanları kırdıktan sonra, o kişilerin size borçlu oldukları bir şeydir. Bu nedenle kendinizi hazır hissetiğinizde onu çekip almak sizin temel hakkınızdır."

ECİNNİLİK

Nasıl Özür Dilemeli?

Mallory Ortberg Başkan‘ın eleştiriye nasıl cevap vermeli? sorusuna cevap aradığı yazıyı hatırlarsınız: “Eleştiri aldığınızda yolun ortasına uzanın ve ölün.” Peki ya eleştiriye yol açan hatalı bir davranışınızsa? Nasıl özür dileyeceksiniz? Liste sever ruhlar için geliyor. 12 maddede özür dileme rehberi.

 

1. Mevzubahis davranışınızı açık yüreklilikle gözden geçirmek yerine, özürünüzü karşınızdakinin öfke oranına göre ayarlayın. Ne kadar öfkelilerse, o kadar hata yapmışsınız demektir. Eğer özür dilediğiniz kişi “önemli değil”, “olur böyle şeyler” gibi cevaplar veriyorsa, yanlış bir şey yapmış olamazsınız. Aklınızdan çıkarmayın: Özür dilemenin amacı birinin öfkesini gidermektir, çünkü insanların sizinle ilgili hislerinden sorumlusunuz. İpucunuzu onların duygu durumundan alın ve buna göre davranın.

 

2. Unutmayın ki siz artık başka birisiniz. Ve olduğunuz bu yeni insan, bir zamanlar olduğunuz sizin eski ve kötü versiyonunuzun yaptığı hatalardan sorumlu tutulamaz. Bunu başka insanlara da hatırlatın ki onlar da sizin artık varolmayan bir versiyonunuza sinirlenmekle vakit keybetmesinler.

 

3. Yeni ruhani inanışlar benimsemeyi düşünün. (Arkanızı sizin için toplayan affedici bir Tanrı olsa fena olmaz.)

 

4. Kendinize üstünkörü bir ahlaki muayene yapıp bütün hatalarınızı affedin ve yaptığınız herşeyi meşrulaştırın. Ama eğer bunu başaramıyorsanız, kendinizi çok detaylı bir ahlaki muayeneye tabi tutun ki sadece herşeyin sizin hatanız olmakla kalmadığı, etrafınızdaki herkesin duygularından sorumlu olduğunuz, eğer hayal kırıklığı, hüsran ya da kırgınlık yaşayan birileri varsa, bunların da sizin manevi kusurlarınızdan kaynaklandığı ve bu kişilere kendilerini iyi hissettirmenin de sizin göreviniz olduğu sonuçlarına varabilesiniz.

 

5. Affedicilik, siz insanları kırdıktan sonra, o kişilerin size borçlu oldukları bir şeydir. Bu nedenle kendinizi hazır hissetiğinizde onu çekip almak sizin temel hakkınızdır. O affedilicilik sizindir ve siz onu hakediyorsunuz. Sizi bundan mahrum bırakmaya kalkan olursa, içeri dalın ve gereken bütün yolları kullanarak affedilmeyi kazanın.

 

6. Siz yolunuza devam etmeye hazırsanız, herkes de öyle olmalı. Sizin için “geçmiş” kategorisine giren bir olay için üzülmeye ya da öfke duymaya devam eden herkes, mutsuz olmak zorunda değilken mutsuz olmayı tercih ediyor demektir. Onlar için ne kadar üzücü. Durumun onlar için ne üzücü olduğunu söyleyin ve onları üzüldükleri şeyin artık sorun teşkil etmediği gelecekte size katılmaya teşvik edin.

 

7. Arkadaşlarınıza “bir daha yapmamanın”, o hatayı son yaptığınız seferi telafi etmekle aynı şey olduğunu, bu yüzden bir daha yapmayacağınız bir davranış için sizi özür dilemeye zorlamak yerine, o şeyi artık yapmıyor olduğunuz için takdir etmeleri gerektiğini anlatın.

 

8. Bağlantılı: Eğer şimdi insanlar için bir sürü iyi ve hoş şey yaparsanız bu geçmişte birine yapmış olabileceğiniz her şeyi sıfırlar. Size hala kızgın olan kişi, bugün yapıyor olduğunuz bütün iyi ve güzel şeylerden haberdar mı acaba? Belki ona bunları anlatırsanız kızgınlığı geçecektir. Eğer hala kızgınsa yapacak bir şeyiniz yok. Siz kızgın değilsiniz. Yaptıklarınızla huzurlusunuz. Sizin yakaladığınız iç huzuru onun da bulamıyor olması çok üzücü. Belki bir derdi vardır.

 

9. Bunların hiç biri işe yaramıyorsa, başka bir yaklaşımı deneyin ve bugüne kadar tanımış olduğunuz herkesin duygusal refahını sürdürmeyi ve geliştirmeyi iş edinin. Eğer nasıl özür dilemeniz gerektiğini bulabilirseniz, her neye yönelmiş olursa olsun, herhangi birinin öfkesi yatıştırılabilir.

 

10. Bağlantılı: Öfkenin her zaman anında yatıştırılması gerekir. Öfke asla kabul edilemez. Eğer birisi öfkeli hissediyorsa, bir sorun vardır. Daha spesifik olmak gerekirse, bu sizin sorununuzdur. Öfkesini sizin hatanız yapmanın bir yolunu bulun. Böylece, daha çabuk yatıştırabilirsiniz.

 

11. “Sözleriniz ya da eylemlerinizle zarar verdiğiniz kişi” ile “sizden hoşlanmayan kişi” arasında fark yoktur. Bunların ikisi de tamir edilmelidir. Özür dilemek, herkesin sizden hoşlanmasını sağlamakla ilgilidir. Özürlerinizi buna göre dileyin.

 

12. Herkes sizden hoşlanmak zorunda. Herkes sizden hoşlanmak zorunda. Herkes sizden hoşlanmak zorunda.

 

 

Yazının orijinali: How to Apologize?.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YAmber Heard-Johnny Depp Davası Bir Kadın Düşmanlığı Orjisiydi
Amber Heard-Johnny Depp Davası Bir Kadın Düşmanlığı Orjisiydi

İstismar iddiasında bulunan kadınlara ne olur? Halkın önünde teşhir edilirler, profesyonel olarak kara listeye alınırlar, sosyal olarak dışlanırlar, sosyal medyada durmadan alay edilirler ve dava edilirler.

MEYDAN

YS.T.A.R. Manifesto
S.T.A.R. Manifesto

Sokak Travestileri Hareketi Devrimcileri 1970'ten sesleniyor.

KÜLTÜR

YSon Kadın Bükücü: Aka Kubi
Son Kadın Bükücü: Aka Kubi

Ataaaa! Erkill! Hızlı uçmayın, pelerininiz kırışacak çocuğum!

Bir de bunlar var

Söz Balıksa…
Bir Kürtaj Gemisi Hikayesi: Kadınlar, Devletler ve First Lady’ler
2012’nin En’leri

Pin It on Pinterest