Siyahı beyazı toz toz dağılan, sessiz Ocak sabahları için

YAZI

Kibritçi Kız

Andersen’in soğuktan donmamak için yaktığı son kibritinin hülyasında sıcak bir akşam yemeğini görerek ölen Kibritçi Kız’ını kim unutabilir? Sekiz-dokuz yaşlarında hikayeyi okurken acılı sona çok kızdığımı, inanılmaz da şaşırdığımı hatırlıyorum. “Şimdi birileri gelip kurtaracak, işte şimdi biri çıkıp ona sıcak bir aile yuvası verecek” derken Kibritçi Kız köşesinde ölüp gidivermiş, ben de elimde kitapla, tencere ortasında soğan gibi, dünyanın bütün tuzları içime yapışmış halde, kalakalmıştım. O güne kadar sonunda masum çocukların da öldüğü hiçbir hikaye okumamışım demek, Andersen’in hem bana, hem kibritçi kıza çifte zalimlik yaptığını düşünmüştüm.

 

İngiliz eski film arşivi BFI’da Kibritçi Kız’ın, 1902 senesinde James Williamson çekilmiş kısacık bir filmini buldum. Siyahı beyazı toz toz dağılan, sessiz Ocak sabahları için:

 

 


 

 

İnanılmaz değil mi?

 

 

Görsel: Ivan Bilibin, Güzel Vasilisa masalı üzerine.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

SANAT

YBu Resim Gitmeli Mi?
Bu Resim Gitmeli Mi?

Sanatçı Hannah Black'in siyah bir çocuk cesedini tasvir eden sanat eserinin var oluşunu ve sergilenmesini eleştirdiği açık mektubundan hareketle: "onurlandırmak" ve "lafı ağzına tıkmak" arasındaki ince çizgi nerede durur?

KÜLTÜR

YMary Beard: Gücün İçinde, Üzerinde, Peşinde Kadınlar
Mary Beard: Gücün İçinde, Üzerinde, Peşinde Kadınlar

Cambridge Üniversitesi Klasikler Profesörü Mary Beard'ın konuşması: Kadınlar Antik Yunan'dan bugüne güçle nasıl ilişkilendi?

SANAT

YÖlüm Kadar Ciddi, Küfürlü bir Şaka: Renate Bertlmann
Ölüm Kadar Ciddi, Küfürlü bir Şaka: Renate Bertlmann

Renate Bertlmann, 1970’lerde bir çok çağdaşı gibi 1968’in devrimci atmosferi ve ikinci dalga feminizmin gücüyle kadın bedenini bir kutlama ve devrim aracı olarak yeniden kurgulayan eserler üretmiş.

SANAT

YGüncel Kızlar (1977)
Güncel Kızlar (1977)

Vintage sarısı, yalnızca çözülmüş meselelere, başarıyla alınmış haklara mı değer?

Bir de bunlar var

Boşveremem Arkadaş
Toplu Taşımada Bacak Şov: Yan Koltuktaki İşgalci Bacaklarla İmtihanımız
Sorun Söyleyelim

Pin It on Pinterest