1 Nisan!

ECİNNİLİK

Kadınlar Zamanı Geri Alıyor!

Bildiğiniz gibi Meryem’in mucizevi şekilde bekaretini kaybetmeden İsa’yı doğurması sonucu bugüne kadar Gregoryen takvimi kullanıyorduk. Hayatlarımız, tarihimiz tanımadığımız bu kutlu adamın kutlu doğumundan önce ve sonra olarak şekillenmiş kaderlerimiz de ona göre yazılmıştı.

 

Artık bu devir sona erdi. Özellikle kadınların sağlık ve güzellik alanında kaydettikleri ilerlemeler sonucunda zamanı bükebildiklerini ortaya koyan bazı uzmanlar bu teorinin esasen Einstein’a dayandığını fakat zamanın koşulları göz önünde bulundurularak, ünlü bilimadamının evren bükülmesini kadınla ilişkilendirmediğini söylediler. Kadının dünyada artan rolü ve adeta zamana hükmedebilen becerisi dolayısıyle Gregoryen takvimi artık tarih oluyor.

 

Takvim önerilerinde başı çeken iki ihtimal Güneş Takvimi ve 12 Hayvanlı Türk Takvimi’dir. Maya Takvimi tüm popülerliğine rağmen Aralık 2012’de gelmeyen kıyamet dolayısıyla kaybettiği krediyi toparlayamadığından ötürü ekarte edilmiştir. Onun yerine 3. sırada Pirelli Takvimi yer almaktadır. Özellikle kadınlara yapılan vurgunun bugün geldiğimiz noktanın anlam ve öneminin altını çizdiği söylenmektedir. Bu sebeple farklı bir numaralandırma sistemi getirecek şekilde Pirelli’nin bu sıralamada elini güçlendirme çalışmalarına başladığı kaydedildi.

 

Diğer yandan, Türk lobisi, Çin’de çıktığı ve Asya’da yaygın olarak kullanıldığı söylenen 12 Hayvanlı Türk Takvimi’ni uluslararası camiada şanlı tarihimize yakışır şekilde savunmaktadır. Bu takvimde her hayvan bir yılı gösterir. Örneğin; “Pars Yılı” gibi. Her yılın o hayvanın özelliklerine göre şekillendiğine inanılır. Örneğin Maymun yılında eğlence ve hilenin artacağı inanışı vardır. Çağ adı verilen (ÇAĞ: 12×5=60 yıl) şeklindeki dönemler halinde ilerler ve bu rakam ortalama insan ömrüdür.

 

Göktürk takvimi2

 

 

 

türk takvim karşılıkları

 

 

Bu veriler hem Güneş Takvimi hem Pirelli Takvimi’ne karşı güçlü bir şansımız olduğunu gösterse de, Türk alemi Pirelli Takvimi hususunda ikiye bölünmüş durumdadır. Bazı ileri gelenler 12 Hayvanlı Türk Takvimi ile Pirelli Takvimi’nin birleşmesi sonucunda karşısında hiçbir gücün duramayacağını, böylece Güneş Takvimi’nin alt edilebileceğini savunmaktadırlar.

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YHer Gün Yeniden Kurduğumuz Bir Şehrin, Bir Dünyanın Yerlisi Olmak
Her Gün Yeniden Kurduğumuz Bir Şehrin, Bir Dünyanın Yerlisi Olmak

Bu 25 Kasım’da hatıramıza, buluşmalarımızın ve hür bir geleceğin hayaline sarılıyorum.

TARİH

YJames Baldwin’le Tanıştığım O Gün
James Baldwin’le Tanıştığım O Gün

Beni geri çektiği o yer ve zaman, makulen umabileceğim tek şeyin aldığım her davette ancak hizmet etmek için orada olabileceğimi söylüyordu.

MEYDAN

YEvet, Polisi Lağvedelim
Evet, Polisi Lağvedelim

Çünkü reformlar işe yaramayacak.

MEYDAN

YBiraz Sakinleşebilir Miyiz?
Biraz Sakinleşebilir Miyiz?

İnsanlar genelde beni felaket tellalı gibi görüyor, bana kızıyorlar. Felaket tellalı değilim ben. Eğer bakmazsan, değiştiremezsin. Gözünün içine bakacaksın.

Bir de bunlar var

Beyaz Yakalıların Arasında (Arbeit Macht Frei)
Kadirizme Kurban Edilen Bir Yakışıklılık
Sanal Ev İşleri Sergisi: Sonsuz Patates

Pin It on Pinterest