Hangi kadın? Hani şu ya kan içinde, ya çiçek koklarken gösterip durduğunuz.

MEYDAN

ECİNNİLİK

Kadınınız Kutlu Olsun

“İngiliz meşahir-i üdebasından biri, “Kadınlar dünyanın şekeridir” demiştir.”

31 Ekim 1895 / Hanımlara Mahsus Gazete

 

Öncelikle kadınlarınızın bayanlığını, aranızdaki bayanların hanımlığını, hanımların anneliğini, kadınsı yüce duygularınızın leydiliğini gönülden kutlarız. Hepiniz bir çiçeksiniz. Senede sadece bir günlüğüne her şeyin en iyisi sizsiniz, hadi yine iyisiniz, siz işinizi bilirsiniz. Bu yirmi dört saat boyunca emekçi kadınlar gününüzü kutlamak için indirim kampanyaları yarışıyor, telefonlarınız susmuyor:

 

kadinlargunu

 

SEVGİYLE VE TÜYSÜZ KALIN….

 

Geçtiğimiz sene Kadınlar Günü’nde ise, Giresun’da bir GELİNLİK ŞÖLENİ vardı:
[İzlemeyen pişman.]

 

Emekçi kadınlar! Aşağıdakileri vargücünüzle tüketseniz bile bitiremeyeceksiniz!

 

 

sevgiliyazıcı0

 

Saygıdeğer anamıza bacımıza ve onların inci kolyesine kutlarım.

 

Previously on Yazıcıoğlu...
Previously on Yazıcıoğlu…

 

Yazıcıoğlu’nun ne kadar uğraşsa da bir türlü elden çıkaramadığı balya balya incileri ile emeğiniz değerlenecek.

 

kadininizaKutlarım0

 

Kan ve gül, gül ve diken, teknoloji ve ben.

 

kadininizaKutlarım1

 

Neyin peşindesin, sormaya gerek bile duymuyorum TTNET. Bu yazıları yazabilmek için sana ödediğim o faturaları düşünüyorum hep. Kaldırıma oturuyor, şişeden şarap içiyorum. *Gözyaşlarını siliyor*

 

Bu arada fotoğrafçı Mehmet Turgut, Dünya Kadınlar Günü için bir fotoğraf çekimine imza atmış. Seride ünlü erkekler kadınlıktan anladıkları şey çerçevesinde kadınlığı kutlamışlar. Ve yalnız değilsiniz mesajı vermişler. Hani kadınlık demek oje, makyaj ve içine selpak tıkıştırılmış sütyen demek ya… Hani bir erkeğin bunlara el sürmesi cesssssaret ister ya.

 

turgut1

 

 

Daha doğrusu bir grup erkek Kadınlar Günü bahanesiyle “Bunu DA yapabilecek kadar erkekliğimize güveniriz” demişler. Kutlama olmuş. İyi. Eyvallah. Sağolun. Minnettar kaldık. Kadınlığımızı hatırladık. Sümer Tilmaç’ın rujlu ağzında, Mehmet Turgut’un “Bu bakış tüm memelilere…” ifadesinde kendimizi bulduk. Filan.

 

Üzülme Memo, yine fotoğraf tarihine damganı vurdun.

Üzülme Memo, yine fotoğraf tarihine damganı vurdun.

Bu arada çılgın, köşeli sanatçımız Mehmet Turgut’un Sevgililer Günü için yaptığı çalışmayı da siminya‘nın Twitter’ında gördük:

 

Bunu çekerken mankene “Tamaaam keserden kaçıyosun, çok korkuyosun, güzel, kocan peşinde, keser geliyo, ÇOK GÜZEL *KLİK*” yaptı mı acaba?

 

 

Devam edelim… bu şiddet manyaklığından, bu gözü mor fara bulanmış, kanlı kadın görme ihtirasından devam edelim. Google’a kadına karşı şiddet yazınca bir kamyon dolusu bu tarz fotoğraf çıkıyor. Garip garip estetize edilmiş, kadına şiddete dikkat çekmesi istenirken ne olduysa yoldan çıkılmış, tek ereği kadını çeşitli zavallı, korkunç hallerde göstermek olmuş fotoğraf kampanyalarından çeşitli fotoğraflar:

 

kks-google

 

 

Bu şiddeti yapanların fotoğrafları yok… Olan biten kan içinde kadınlar. Şok etkisi yaratıp gerçeğe aydırması amacıyla kurgulanan bu fotoğraflar o kadar fazla ki artık, kanıksanmış bir durumdan Levent Kırca skecine dönüştü. Kadına şiddeti durdurmaya yönelik bu görsellerden bazılarının ne demek istediği mesela, asla, katiyen anlaşılmıyor:

 

(Kampanyanın adı gerçekten “Sheddeath”)

Devamlı “herhalde niyetleri iyiydi” demek zorunda kaldığımız bu fotoğraf serileri bize ne anlatmaya çalışıyor? Ne şekilde ve neden estetize ediliyor, etrafta devamlı yenik kadın görme fikrine neden tutkuyla bağlandık?

 

Peki Dünya Kadınlar Günü’nde kadına şiddete ERKEKÇE hayır demeye hazır mısınız? Şişli Belediyesi’nin katkılarıyla bir grup ünlü erkek, bu sefer şiddete ERKEKÇE karşı çıkıyor.

 

atilla-atasoy-8mart

Seni dövmem imkansız, imkansız imkansız (Çünkü ellerim bağlı)

 

Süheyl Uygur da orada… bayağı rahatsız görünüyor (ama neyden?)

erkekcehayir-suheyl

Bondaj Bayramınız Kutlu Olsun!

 

Kadına şiddeti mimiklerimizle bitirecektik:

el-koyuyorlar

 

Ama biz gene de günün anlam ve önemine, yani kadına dönelim. Kadın dediğimiz ne mesela?

Kadın Dediğin /Belgesel , Woman That We Call / Documentary from Sevda Doğan on Vimeo.

Sevda Doğan’ın yaptığı belgeselde televizyondan, eski filmlerden ve daha sonra üniversite kampüsündeki erkek öğrencilerden “Kadın nedir/nasıl olmalıdır” sorusunun cevaplarını toplamışlar. Cevaplar çeşit çeşit, Yeşilçam’dan “Güzel kadın faydalı olandır” (Şirinler Köyü’ne yolunuz düşmüş müydü?) okul kampüsünden “Kadın dediğinin ayağı yere tam basmayacak, bir santim yüksekte olacak” (Elveda yerçekimi) ve “Türk kadınlarının genleri ve coğrafya kadın olmalarına engel” (Führer’im hoşgeldiniz) ve daha nicesi inanılmaz cevap var. Kutlanacak sebebiniz çok yani!

 

Herkese bu vesileyle ayaklarınızı yere değdirmeyerek fizik kurallarına meydan okuduğunuz, incilere boğulduğunuz, ünlü erkeklerin önünüzde kendini boyayıp türlü türlü bağladığı, eşsiz bir Kadınlar Günü dileriz!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YGazze için 8 Mart’ta Küresel Grev Çağrısı: Gazzesiz Bir Feminist Mücadele Yok!
Gazze için 8 Mart’ta Küresel Grev Çağrısı: Gazzesiz Bir Feminist Mücadele Yok!

'8 Mart'ta bize katılın ve ataerkil ve sömürgeci sistemlerin tahtlarını sarsacak küresel bir grev için bizimle birlikte örgütlenin!'

MEYDAN

YTrans Onur Haftası (Pride) Komitesi: “Dönmeyiz, Buradayız, Bir Aradayız”
Trans Onur Haftası (Pride) Komitesi: “Dönmeyiz, Buradayız, Bir Aradayız”

Yıllardır süregelen düzene bir darbe niteliğindeki söylemlerimizle, “Dönmeyiz, Buradayız” diyerek 18 Haziran Translarla Eşitlik Günü’nde sokaklara çıkıyoruz.

MEYDAN

YYazarak Kuirleştirmek Atölyesi
Yazarak Kuirleştirmek Atölyesi

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen CultureCIVIC Kültür Sanat Destek Programı’nın desteğiyle hayata geçen Yazarak Kuirleştirmek adlı atölye ve konuşma programı Mayıs-Eylül ayları arasında çevrimiçi olarak devam edecek. 31 Mayıs’ta başlayan program kültür ve sanat nesnelerini, otoriter kurum ve bireylerce onlara dayatılan ayrımcı anlatılardan özgürleştirmeyi hedefliyor.

MEYDAN

YBir Garip 8 Mart
Bir Garip 8 Mart

Dün okunan basın açıklamasında da dendiği gibi evet yastayız, evet öfkeliyiz ama bu enkazı birlikte kaldıracağımıza inanan milyonlarca insanız da.

Bir de bunlar var

Kısaca Mehmet, since 1071
Tahir Elçi’ye Veda
Hatay’ın Kadın Kooperatifleri (III): Üretim Yapmak

Pin It on Pinterest