Hangi kadın? Hani şu ya kan içinde, ya çiçek koklarken gösterip durduğunuz.

MEYDAN

ECİNNİLİK

Kadınınız Kutlu Olsun

“İngiliz meşahir-i üdebasından biri, “Kadınlar dünyanın şekeridir” demiştir.”

31 Ekim 1895 / Hanımlara Mahsus Gazete

 

Öncelikle kadınlarınızın bayanlığını, aranızdaki bayanların hanımlığını, hanımların anneliğini, kadınsı yüce duygularınızın leydiliğini gönülden kutlarız. Hepiniz bir çiçeksiniz. Senede sadece bir günlüğüne her şeyin en iyisi sizsiniz, hadi yine iyisiniz, siz işinizi bilirsiniz. Bu yirmi dört saat boyunca emekçi kadınlar gününüzü kutlamak için indirim kampanyaları yarışıyor, telefonlarınız susmuyor:

 

kadinlargunu

 

SEVGİYLE VE TÜYSÜZ KALIN….

 

Geçtiğimiz sene Kadınlar Günü’nde ise, Giresun’da bir GELİNLİK ŞÖLENİ vardı:
[İzlemeyen pişman.]

 

Emekçi kadınlar! Aşağıdakileri vargücünüzle tüketseniz bile bitiremeyeceksiniz!

 

 

sevgiliyazıcı0

 

Saygıdeğer anamıza bacımıza ve onların inci kolyesine kutlarım.

 

Previously on Yazıcıoğlu...
Previously on Yazıcıoğlu…

 

Yazıcıoğlu’nun ne kadar uğraşsa da bir türlü elden çıkaramadığı balya balya incileri ile emeğiniz değerlenecek.

 

kadininizaKutlarım0

 

Kan ve gül, gül ve diken, teknoloji ve ben.

 

kadininizaKutlarım1

 

Neyin peşindesin, sormaya gerek bile duymuyorum TTNET. Bu yazıları yazabilmek için sana ödediğim o faturaları düşünüyorum hep. Kaldırıma oturuyor, şişeden şarap içiyorum. *Gözyaşlarını siliyor*

 

Bu arada fotoğrafçı Mehmet Turgut, Dünya Kadınlar Günü için bir fotoğraf çekimine imza atmış. Seride ünlü erkekler kadınlıktan anladıkları şey çerçevesinde kadınlığı kutlamışlar. Ve yalnız değilsiniz mesajı vermişler. Hani kadınlık demek oje, makyaj ve içine selpak tıkıştırılmış sütyen demek ya… Hani bir erkeğin bunlara el sürmesi cesssssaret ister ya.

 

turgut1

 

 

Daha doğrusu bir grup erkek Kadınlar Günü bahanesiyle “Bunu DA yapabilecek kadar erkekliğimize güveniriz” demişler. Kutlama olmuş. İyi. Eyvallah. Sağolun. Minnettar kaldık. Kadınlığımızı hatırladık. Sümer Tilmaç’ın rujlu ağzında, Mehmet Turgut’un “Bu bakış tüm memelilere…” ifadesinde kendimizi bulduk. Filan.

 

Üzülme Memo, yine fotoğraf tarihine damganı vurdun.

Üzülme Memo, yine fotoğraf tarihine damganı vurdun.

Bu arada çılgın, köşeli sanatçımız Mehmet Turgut’un Sevgililer Günü için yaptığı çalışmayı da siminya‘nın Twitter’ında gördük:

 

Bunu çekerken mankene “Tamaaam keserden kaçıyosun, çok korkuyosun, güzel, kocan peşinde, keser geliyo, ÇOK GÜZEL *KLİK*” yaptı mı acaba?

 

 

Devam edelim… bu şiddet manyaklığından, bu gözü mor fara bulanmış, kanlı kadın görme ihtirasından devam edelim. Google’a kadına karşı şiddet yazınca bir kamyon dolusu bu tarz fotoğraf çıkıyor. Garip garip estetize edilmiş, kadına şiddete dikkat çekmesi istenirken ne olduysa yoldan çıkılmış, tek ereği kadını çeşitli zavallı, korkunç hallerde göstermek olmuş fotoğraf kampanyalarından çeşitli fotoğraflar:

 

kks-google

 

 

Bu şiddeti yapanların fotoğrafları yok… Olan biten kan içinde kadınlar. Şok etkisi yaratıp gerçeğe aydırması amacıyla kurgulanan bu fotoğraflar o kadar fazla ki artık, kanıksanmış bir durumdan Levent Kırca skecine dönüştü. Kadına şiddeti durdurmaya yönelik bu görsellerden bazılarının ne demek istediği mesela, asla, katiyen anlaşılmıyor:

 

(Kampanyanın adı gerçekten “Sheddeath”)

Devamlı “herhalde niyetleri iyiydi” demek zorunda kaldığımız bu fotoğraf serileri bize ne anlatmaya çalışıyor? Ne şekilde ve neden estetize ediliyor, etrafta devamlı yenik kadın görme fikrine neden tutkuyla bağlandık?

 

Peki Dünya Kadınlar Günü’nde kadına şiddete ERKEKÇE hayır demeye hazır mısınız? Şişli Belediyesi’nin katkılarıyla bir grup ünlü erkek, bu sefer şiddete ERKEKÇE karşı çıkıyor.

 

atilla-atasoy-8mart

Seni dövmem imkansız, imkansız imkansız (Çünkü ellerim bağlı)

 

Süheyl Uygur da orada… bayağı rahatsız görünüyor (ama neyden?)

erkekcehayir-suheyl

Bondaj Bayramınız Kutlu Olsun!

 

Kadına şiddeti mimiklerimizle bitirecektik:

el-koyuyorlar

 

Ama biz gene de günün anlam ve önemine, yani kadına dönelim. Kadın dediğimiz ne mesela?

Kadın Dediğin /Belgesel , Woman That We Call / Documentary from Sevda Doğan on Vimeo.

Sevda Doğan’ın yaptığı belgeselde televizyondan, eski filmlerden ve daha sonra üniversite kampüsündeki erkek öğrencilerden “Kadın nedir/nasıl olmalıdır” sorusunun cevaplarını toplamışlar. Cevaplar çeşit çeşit, Yeşilçam’dan “Güzel kadın faydalı olandır” (Şirinler Köyü’ne yolunuz düşmüş müydü?) okul kampüsünden “Kadın dediğinin ayağı yere tam basmayacak, bir santim yüksekte olacak” (Elveda yerçekimi) ve “Türk kadınlarının genleri ve coğrafya kadın olmalarına engel” (Führer’im hoşgeldiniz) ve daha nicesi inanılmaz cevap var. Kutlanacak sebebiniz çok yani!

 

Herkese bu vesileyle ayaklarınızı yere değdirmeyerek fizik kurallarına meydan okuduğunuz, incilere boğulduğunuz, ünlü erkeklerin önünüzde kendini boyayıp türlü türlü bağladığı, eşsiz bir Kadınlar Günü dileriz!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ENGLISH

YHow Are Women Defending the Istanbul Convention Across Turkey?
How Are Women Defending the Istanbul Convention Across Turkey?

The recent debate regarding Turkey's possible withdrawal from the Istanbul Convention has sparked protests all over Turkey. Women and Lgbti+ have taken to the streets in defense of their basic human rights. We spoke to 5 of these organizations across the country.

MEYDAN

Yİl İl Kadınlar İstanbul Sözleşmesi’ne Nasıl Sahip Çıkıyor?
İl İl Kadınlar İstanbul Sözleşmesi’ne Nasıl Sahip Çıkıyor?

Türkiye'nin dört bir yanında İstanbul Sözleşmesi'nin her bir maddesine sahip çıkan kadınlarla görüştük.

TARİH

YAngela Davis’in Devrimci Hamlesi
Angela Davis’in Devrimci Hamlesi

Devrim dediğinizde birçok insanın aklına şiddet gelir...

KÜLTÜR

YKadın görünürlüğü için Vikimaraton yeniden İstanbul’da!
Kadın görünürlüğü için Vikimaraton yeniden İstanbul’da!

7 Mart Cumartesi günü Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’nda!

Bir de bunlar var

Dile Gelmez “Bu Cehennem” Bizim
Ateizm Derneği Nihat Hatipoğlu Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu
“Dar Alanları Genişletmek için”: Bu Adamları Ne Yapmalı?

Pin It on Pinterest