Kim tahmin ederdi?

KÜLTÜR

Jay Z ve Solange Asansörde: Baldız Baldan Tekmedir

Anlaşılan bu hafta sırf birbirini döven ünlüleri işliyorum. Ama ne yapayım, hepsi de sitenin gündemiyle kesişiyor oldu bir şekilde, ben de şaşkınım. Umarım Bülent Özveren’in Eurovision’a ses vermesi gibi bıkkın enişteniz Ferda Anıl Çapkın da şöhretli tekmelerin muhafızı haline gelmez. (Gece üçte telefon çalıyor: “Soner Arıca’yla Aretha çok fena gerildiler, çirkinleşti çirkinleşecek haberin olsun”) Ama Allah için bugünün hadisesi Ankaralı bilmemne’nin ego tribine girip uçakta Erol Köse’yi tokatlamasından daha civcivli: Beyonce’nin kendisi gibi müzisyen kızkardeşi Solange, asansörde Jay Z’ye tekme tokat girişiyor.

 

http://www.youtube.com/watch?v=Eh_WJ9T0PCE

 

Asansörün güvenlik kamerasından alınan sessiz ve karıncalı görüntülerde Met Balosu sonrası yapılan partiden çıkmak üzere Jay Z, Beyonce ve Solange asansöre biniyorlar. Kapıların kapanmasıyla Solange olduğu söylenen figür, beyaz smokinli Jay Z’nin üzerine atlıyor, koruma kendisini tuttuğu halde çeşitli tekme ve pençelerle Hova’yı darp ediyor. Jay Z Solange kendisine saldırırken kendisini korumak için kolunu uzatmak dışında fiziken olaya dahil olmuyor, Solange’a şiddet uygulamıyor. Bunlar olurken Beyonce, internetin çok şüpheli bulduğu bir şekilde olaya kesinlikle karışmıyor ve kenarda bekliyor. Bu görüntülerden öncesinde ne olduğunu bilmiyoruz, yalnızca üçlünün olayın gerçekleştiği otelden çıkarken çekilmiş Paparazzi fotoğrafları mevcut. (İnsanın paparazzi fotoğrafına bağlantı verirken yaşadığı vicdan kıyımı)

 

Hikayenin Beyonce ve Jay Z hayranları (mesela ben) tarafından garipleştiği ilk nokta daha dayaktan filan önce üçlünün asansöre binmesiyle başlıyor sanırım – bu dünyanın çok ünlü iki şov insanı özel hayatları ve sahne dışında ne yaptıkları konusunda o kadar kontrollüler ki, asansöre binecekleri, hele de asansörde kavga edecekleri filan hayatta aklına gelmiyor insanın. Ünlüler zaten genel olarak biraz böyle işte, sanki Oyuncak Hikayesi’ndekinin tam tersi gibi, sen bakmadığın ve onlarla oynamadığın anlarda sandık dibinde cam gözlü ve kaskatı duruyorlar. Kim tahmin ederdi Jay Z ve baldızının böyle bir şey yaşayabileceğini? (Peki bu şaşkınlığı domestik televizyon tanrıçası Nigella Lawson‘ın kocasından şiddet görürken çekilmiş fotoğraflarını karşıladığımız hayretle kıyaslamak doğru bir şey olur mu?)

 

Bu gerisine ve içyüzüne ASLA hakim olamayacağımızı sezdiğim görüntüler hakkında yorumlarda sizinle parçalamak istediğim bir kaç nokta var:

 

– Işıltılı kariyeri boyunca yaptığı en ünlü ve iyi şarkılardan birinin marş olmuş sözleri “99 problemim var / ama bunlardan biri şirret bir karı değil” (“I got 99 problems but a bitch ain’t one”) olan Jay Z’nin asansörde bir kadının şiddetine uğraması sert sokak çocuğu, tenekeden kroma imajı için ne ifade edecek? (Jay Z, rap şarkılarında sık sık bahsedilen kadın düşkünlüğü problemlerine dair bıkkınlıkla yazdığı söylenen 99 Problems’ın sözlerinin kadınlarla alakası olmadığını iddia ediyor – Tırişka savunmasına göre şarkıda bahsedilen “bitch” (İng. kadın, şirret, köpek), uyuşturucu koklayan polis köpekleriymiş. Falan filan filan he, he yedik) Unutmayalım Jay Z herhangi bir erkek şarkıcı değil, doksanlarda uyuşturucu hesaplaşmasıyla ilgili olduğu rivayet edilen bir sokak cinayetine kurban giden Notorious B.I.G’nin “Severim de döverim de, orospumla ölürüm de” ekolünden geliyor. Hayran kitlesinin önemli bir bölümünün herhangi birinden, hele de bir kadından tekme yemesini kaldıramayacak kadar seksist olduğu kesin, Jay Z’nin imajı bu işin içinden nasıl çıkacak?

 

– Dünya dokunulmaz olduğuna çoktan kanaat getirdiği Beyonce ve Jay Z’nin bu yeni, garip ve tam açıklanmayacağı kesin insaniyetini nasıl karşılayacak? Son zamanların magazin gündeminde ünlü bir kadının çok ünlü bir erkeğe şiddet uyguladığını hatırlıyor musunuz?

 

– Sosyal medyada bu konu hakkında aşırı derecede komik şakalar dönmese olur mu? Çünkü şiddet şiddettir ve gülmek istemiyoruz üzülüyoruz hocam. (Artık şu bölümde tam olarak götünden madde madde Hollywood haberi uyduran Reha Erus ve sırf İngilizce bildiği için dünya olaylarını gazeteye taşımak, dahası anlam vermek ve yorumlamakla mükellef olan tıraş magazin gazetecisinin bir kombinasyonuna ulaştım) (Bu arada vaktiniz varsa Onur Baştürk’ün sakallı drag queen Conchita Wurst’ün Eurovision zaferini köşesinde “Narin translığın ve olabildiğince erkekleşmenin moda olması” olarak yorumlayışını da konuşalım mı? Tamam peki bence de kimin umurunda)

 

Geçen sene Met Balosu’nda kırmızı halıdaki kıyafetleri konuşuyorduk, bu sene asansörde Solange’ın Jay Z’yi dövmesini. Hayat garip valla. (Fakat narin translık diye bir şeyin moda olduğu düşüncesi kadar değil)

 

Not: Başlık Duygu‘nun önerisinden çıktı. “Baldız Bazen Tekmedir” ve “Baldız Van Damme Haklıdır” gibi adayları karşılıklı ortaya attıktan sonra en az korkunç ve mağdur edici olanın yukarıdaki olduğunu düşündüm. Muhtemelen pek değil.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÜLTÜR

YRöportaj: Deodorantımız Bizi Öldürmeye Mi Çalışıyor?
Röportaj: Deodorantımız Bizi Öldürmeye Mi Çalışıyor?

Son zamanlarda davranışları öyle tuhaf ki... Sanki bir şeyler planlıyor gibi. Deodorantların bilinen ve bilinmeyen niyetlerini Aysu Uygur'a sordum.

ECİNNİLİK

YKız Patron Mitingi’ne Davetlisiniz
Kız Patron Mitingi’ne Davetlisiniz

Kız Patron Mitingi'nde olmayı ve almayı istediğiniz her şey var ancak orada ne bok yediğinize dair tek bir ipucu yok

Bir de bunlar var

Mad Men 6. Sezon 1. Bölüm
Din ve Maneviyat Üzerine Düşünceler III: Tasavvuf ve Maneviyat
Bursa’da Zaman

Pin It on Pinterest