Cemaat tırmanırsa...

ECİNNİLİK

Minareden At Beni, İn Aşağı Tut Beni

 

Evet, burası Bristol şehrinin kuzey doğusunda bir kilise. Bir yaşıma daha girdim dedirten bir dönüşüm gerçekleşmiş ve 15. yüzyıldan kalma St. Werburghs kilisesi mahallelinin tırmanış alanına çevrilmiş.* 2. derece ulusal miras listesindeki bu kilise nasıl olmuş da papazdan dağcıya el değiştirmiş bilemiyorum; çok ilginç tartışmalar dönmüş olsa gerek. Dahası binaya zarar vermeden böyle bir renovasyonu gerçekleştirmek de zor iş.

 

Sonuç olarak ortaya, 240 metre karelik bir tırmanış alanında, yüksekliği 12 metreye varan duvarlarda kemer, portafo ve çeşitli sütunları aşarak toplam 200’den fazla değişik rota tırmanabileceğiniz bir mekan çıkmış.

 

Şimdi bir cami düşünüyorum, duvarlarından tırmanıyor, kemerlerinden sarkıyorum. Fantezi bu ya, minare bungee jumping atlayış yeri oluyor. Minareden at beni, in aşağı tut beni 21. yüzyılda gerçek oluyor. Düşünsenize!  :O

 

Bir gün Bristol’a yolunuz düşerse, buraya bir uğrayın, bir kiliseye de tırmanmadım demeyin.

 

kilise2

 

kilise

 

 

kilise3

 

 

*1879’a kadar başka bir caddede yer alan St. Werburghs Kilisesi bu tarihte şu anki mevkine taşınmış ve orijinal taşları kullanılarak, Gotik stilinde mimar John Bevan tarafından yeniden inşa edilmiş. 1988 senesine kadar kilise olarak hizmet verdikten sonra bugün gördüğünüz tırmanış alanına çevrilmiş.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YHortlayan Nafaka Tartışması
Hortlayan Nafaka Tartışması

"Yoksulluk nafakası erkeklerin kadınlara bir lütfu değil, pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de devletin kadınların güçlenmesine ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına yönelik aldığı tedbirlerdendir."

MEYDAN

YAmme Hizmeti: Tacizci Akademisyen Listesi
Amme Hizmeti: Tacizci Akademisyen Listesi

Hoca veya öğretim görevlisi kadın bilimcilerin en az yarısının cinsel tacize veya istismara uğradığı tahmin ediliyor.

Bir de bunlar var

Yeni 5Harfliler’e Hoşgeldiniz!
Hadi Ben Kaçtım Çantaları VI: Göç
Regle Çare Bulundu

Pin It on Pinterest