Kendi ayrıcalıklarını sorgulayan ve adaletsizliğe karşı eylemsiz kalmayan herkese!

ECİNNİLİK

‘Hayatını Nasıl İstiyorsan Öyle Yaşayacaksın’

Gloria Steinem’ı Adet Gören Erkekler Olsaydı adlı yazısından hatırlar mısınız? Steinem’ın yeni kitabı Yolda Geçen Hayatım çıkmış. Bu kitapta ilk gençlik anılarından başlayarak, nasıl yola koyulduğunu, çeşit çeşit hikâye dinlediğini ve umudu kaybetmeden değişimin peşinden koştuğunu anlatıyormuş. Kitabının girişinde, ithaf bölümüne de şunları yazmış:

 

Bu kitabı Londra’lı Doktor John Sharpe’a adadım. 1957’de, yani İngiltere’de doktorların kadın sağlığı dışında herhangi bir sebep için yasal olarak kürtaj yapabilmesinden 10 sene önce, kendini riske atarak, 22 yaşında Hindistan yolculuğuna çıkmış Amerikalı bir kadına kürtaj yaptı.

 

Tek bildiği, bu kadının geride bıraktığı ülkesinde nişan atmış olduğu ve sonu bilinmez bir yolculuğa çıktığıydı. Şöyle dedi: ‘’Bana iki şey için söz vermeni istiyorum. İlki, adımı kimseye vermeyeceksin. İkincisi, hayatını nasıl istiyorsan öyle yaşayacaksın.’’

 

Sevgili Dr. Sharpe, yasaların adaletsiz olduğunu bilen biri olarak, inanıyorum ki, artık ölümünüzden sonra şunu söylememe aldırmayacaksınız:

 

Hayatımı elimden gelen en iyi şekilde, istediğim gibi yaşadım.

 

Bu kitap sizin için.

 

 

gloria steinem

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

TARİH

YJames Baldwin’le Tanıştığım O Gün
James Baldwin’le Tanıştığım O Gün

Beni geri çektiği o yer ve zaman, makulen umabileceğim tek şeyin aldığım her davette ancak hizmet etmek için orada olabileceğimi söylüyordu.

MEYDAN

YEvet, Polisi Lağvedelim
Evet, Polisi Lağvedelim

Çünkü reformlar işe yaramayacak.

MEYDAN

YBiraz Sakinleşebilir Miyiz?
Biraz Sakinleşebilir Miyiz?

İnsanlar genelde beni felaket tellalı gibi görüyor, bana kızıyorlar. Felaket tellalı değilim ben. Eğer bakmazsan, değiştiremezsin. Gözünün içine bakacaksın.

MEYDAN

Yİçimde bir şeyler eriyor…
İçimde bir şeyler eriyor…

Tek bir ağacın kıymetini bilenlere, gölgesinde yan yana serilenlere...

Bir de bunlar var

Gaspard Ulliel
Somon DNA’sı Cildimizde Ne İşe Yarayacak?
Eleştiriye Nasıl Cevap Vermeli

Pin It on Pinterest