όχι.

MEYDAN

Günün Hayırı

Yunanistan’dan geliyor. Hatırlayacağınız üzere komşumuzun Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu tarafından sunulan kemer sıkma politikalarını oyladığı 2015 referandumundan %61 oranla Hayır çıkmıştı.

 

Yan not: Seçeneklerin Evet/Hayır olduğu referandumlarda, yarım saat Vikipedya okuyarak gerçekleştirdiğim araştırma sonuçlarına göre ağırlıkla Evet galip çıkıyor. En son Brexit oylamasında, David Cameron sorunun AB-yanlısı bir tınısı olmasın diye değişikliğe gitmeyi kabul etmişti. Halka sorulan soru, “Britanya AB’de kalsın mı?”, cevap evet veya hayır, kampanya da Evet ve Hayır kampanyası olacaktı. Onun yerine soruyu “Birleşik Krallık AB’de kalmalı mı, çıkmalı mı?” diye, kampanyayı da Stay (Kalmalı) ve Leave (Çıkmalı) diye değiştirdiler, gerisi malum. Hoş, değişikliğin amacı, Seçim Komisyonu başkanının sözlerine göre şuydu: “Herhangi bir referandum sorusunun olabildiğince açık olması gerekiyor ki vatandaşlar aldıkları önemli kararı tamamen anlasın. Sorulacak soruları oy verenler, kampanyacılar, akademisyenler ve sade dil uzmanlarıyla test ettik.” Hemen 31 Ocak tarihli şu CNNTürk haberine bağlanalım: “TBMM Genel Kurulu’nda büyük tartışmalara neden olan anayasa değişikliği maddelerinin oy çoğunluğu ile kabul edilmesinin ardından vatandaşlar referandum maddeleri ile neleri oylayacağını öğrenmek istiyor.” Vatandaşlar neleri oylayacağını öğrenmek istiyor. (CNNTürk’ten öğrenemedi)

 

Komşu komşunun hayırına muht (Allahım şu süreç bitse de daha ne hayır’lı cinaslar üreteceğiz diye ülkece kasmayı bıraksak).

 

oxi3

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YKadınınız Top Oldu
Kadınınız Top Oldu

Kadınlardan kurtulmak için yaratıcı çözümler.

MEYDAN

YBir Cinnetin Kronolojisi
Bir Cinnetin Kronolojisi

Barış İçin Akademisyenler grubunun yayınladığı imza bildirisiyle su yüzüne çıkan cinnetin ilk 5 günü.

Bir de bunlar var

Mümkün Olmadı Hocam
Bezmialem’deki Revir, Dört Sene Sonra
Onur haftasında bir ilk: İnterseks paneli

Pin It on Pinterest