Facebook Twitter Gmail Shares Polisin Gezi Parkı’na Cuma sabahı yaptığı ikinci saldırının ardından akşam Taksim’in her yerinde kıyamet koparken Türk televizyonlarının durumu:     Yiğit Bulut teşhisi Cuma öğlenden koyarken:     Yiğit Bulut, yarım saat sonra:     Cumartesi göstericilerin alanda süsleme çalışmaları yaptığı NTV minibüsü:   Tabii NTV bir minibüsle işin içinden sıyrıldı […]

MEYDAN

Geçen Hafta ve Türk Medyası

Polisin Gezi Parkı’na Cuma sabahı yaptığı ikinci saldırının ardından akşam Taksim’in her yerinde kıyamet koparken Türk televizyonlarının durumu:

 

tv-kanallari

 

Yiğit Bulut teşhisi Cuma öğlenden koyarken:

 

yigit-bulut-1

 

Yiğit Bulut, yarım saat sonra:

 

yigit-bulut-2

 

Cumartesi göstericilerin alanda süsleme çalışmaları yaptığı NTV minibüsü:

ntv-minibus

 

Tabii NTV bir minibüsle işin içinden sıyrıldı diyemeyiz:

 

garanti-tepki

 

Cumartesi gecesi CNN Türk’ün durumu:

cnn-cnnturk

 

cnn-cnnturk-2

 

Gülmedim:

gulmemek-elde-degil

(Üzerine doğrudan tazyikli su sıkılan göstericiyle ilgili bu manşeti ensonhaber.com daha sonra “Polisin Cevabı Ağır Oldu” şeklinde değiştirdi)

 

Pazar öğleden sonra Fatih Altaylı röportajında RTE bütün gece aynada çalıştığı üzgün suratı yaparken:

tayyip-calisilmis-uzgun-yuz

 

“- Hepsi alkolikler mi? – Alkolikler yıaa. Bakma onlar da bize oy veriyor… Tabii bize oy verenleri alkolik değil” gibi kapsamlı analizler, fantastik geyikler içeren Fatih Altaylı-RTE röportajının cesurca olduğunda, gazeteciliğin hakkını verdiğinde çoğunluk hemfikirdi:

 

faltayli-rte

 

…Özellikle röportaj sonrası İstanbul ve Ankara’da Habertürk binalarının kapısına dayanan protestocular:

 

haberturk-ankara1

 

haberturk-istanbul

İstanbul Habertürk binası önünde LGBT’ler “İbneler burada, Fatih nerede” diye slogan atarken

 

 

Screen Shot 2013-06-03 at 2.19.41 PM

 

 

Öte yandan başka bir Altaylı, Reuters’tan Birsen Altaylı basın toplantısında SORU SORARAK, başbakanın da bizim de artık hatırlayamayacağımız kadar eski tarihlerden kalma bir gazetecilik geleneğini günümüze taşıdı. “Sizin bu eylemleri tek bir ideolojik duruş altında tanımlamanızın ve toplumdaki bu hareketi küçümser tavırda olmanızın kitleleri daha fazla öfkelendirdiği ve provoke ettiği söyleniyor. Bunlara ilişkin herhangi bir yumuşatıcı tavır içine girecek misiniz? Bir de aşırı güç kullandığını söylediğiniz polisle ilgili önlem alacak mısınız?” sorusu başbakanın bünyesinde alışık olmadığından reaksiyona neden oldu, asabiyet yaptı. Başbakan’ın sinirleri ancak bir şiir okuduktan sonra yatıştı: Tencere-tava/Hep aynı hava

 

 

Screen Shot 2013-06-03 at 2.18.01 PM

 

Gezi Parkı direnişinin yaygın medyada gösterilmemesini protesto etmek için NTV stüdyolarının önünde toplanan kalabalık, nihayet NTV ekranlarına yansıdı. Yalnız “ses alamıyorlarmış”, o yüzden ne dediklerini duyamadık. Ekranlara sadece “Penguen istiyoruz” pankartları yansıdı.

 

Direniş sırasında haber kanallarında penguen belgeseli vardı.

 

halk-tv

 

Hiçbir kanalda haber bulamayıp, Halk TV’yi açtığımız anlarda (Allah bir daha muhtaç etmesin) Edip Akbayram’la hipnoz tekniği sayesinde neredeyse 59 TL + 9 TL kargo ücretine Cumhuriyet Kiti alıyorduk. Telefon elimizdeyken suratımıza su çarptılar da uyandık.

 

Türkiye Gazetesi de sabah manşetlerinde ince eleyip sık dokuyarak detaylı haberciliğin nasıl olduğunu bize gösterdi. Beşiktaş’ta eylemcilere yapılan saldırılarda yaralananların taşındığı ve tıbbi müdahale gördüğü Bezm-i Alem Valide Sultan Camii’nde yakaladıkları iki kare:

 

tg cami ayakkabı

 

 

Camide sabaha kadar süren “alem” sonrası etrafta tıbbi müdahale malzemeleri:

 

camide bira

 

Camide gerçekte olan:

bezmialem-nsf

 

Ve tabii Cüneyt Özdemir’e değinmeden geçemeyeceğiz. Önündeki inşaatları hülyalı izlerken:

 

cüneyt özdemir

 

Özetle medyayla ilgili genel hissiyat şöyleydi:

 

yavsak-medya-neden

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YGazze için 8 Mart’ta Küresel Grev Çağrısı: Gazzesiz Bir Feminist Mücadele Yok!
Gazze için 8 Mart’ta Küresel Grev Çağrısı: Gazzesiz Bir Feminist Mücadele Yok!

'8 Mart'ta bize katılın ve ataerkil ve sömürgeci sistemlerin tahtlarını sarsacak küresel bir grev için bizimle birlikte örgütlenin!'

MEYDAN

YTrans Onur Haftası (Pride) Komitesi: “Dönmeyiz, Buradayız, Bir Aradayız”
Trans Onur Haftası (Pride) Komitesi: “Dönmeyiz, Buradayız, Bir Aradayız”

Yıllardır süregelen düzene bir darbe niteliğindeki söylemlerimizle, “Dönmeyiz, Buradayız” diyerek 18 Haziran Translarla Eşitlik Günü’nde sokaklara çıkıyoruz.

MEYDAN

YYazarak Kuirleştirmek Atölyesi
Yazarak Kuirleştirmek Atölyesi

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen CultureCIVIC Kültür Sanat Destek Programı’nın desteğiyle hayata geçen Yazarak Kuirleştirmek adlı atölye ve konuşma programı Mayıs-Eylül ayları arasında çevrimiçi olarak devam edecek. 31 Mayıs’ta başlayan program kültür ve sanat nesnelerini, otoriter kurum ve bireylerce onlara dayatılan ayrımcı anlatılardan özgürleştirmeyi hedefliyor.

MEYDAN

YBir Garip 8 Mart
Bir Garip 8 Mart

Dün okunan basın açıklamasında da dendiği gibi evet yastayız, evet öfkeliyiz ama bu enkazı birlikte kaldıracağımıza inanan milyonlarca insanız da.

Bir de bunlar var

Türkiye’de iş cinayetlerinde her ay bir Soma mı yaşanıyor?
Vatikan Büyükelçisiyle Röportaj: “Eşcinsel bireylere karşı değiliz, aile olmalarına karşıyız”
İl İl Kadınlar İstanbul Sözleşmesi’ne Nasıl Sahip Çıkıyor?

Pin It on Pinterest