"Sanatsal özgürlüğüm ve dürüstlüğüm satın alınamaz."

SANAT

Fotoğrafçı Newsha Tavakolian Sansürü Reddetti, Paraları Yatırım Bankacısının Suratına Fırlattı (Gibi)

Birkaç ay önce Carmignac Gestion Photojournalism ödülünü ve ödülle birlikte 50.000 EURO alan İranlı fotoğrafçı Newsha Tavakolian ödülü ve parayı iade ettiğini açıkladı.

 

Sebep ödülü veren vakfın sahibi Fransız yatırım bankacısı Edouard Carmignac’ın fotoğrafların sunumuna, ismine, her şeyine karışmak istemesi.

 

Tavakolian açıklamasında şöyle diyor: “İşi teslim ettiğim andan itibaren Bay Carmignac fotoğraflarım üzerinde kişisel olarak oynamak ve beraberlerindeki metinleri değiştirmekte diretti. Müdaheleleri yüzünden proje isminin değiştirilmesi ve telafi edilemez şekilde zarar görmesi söz konusu oldu… Bay Carmignac’ın “Bir İran Foto Albümünden Boş Sayfalar” adlı projemi klişe ve yüklü bir isim olaran “Kayıp Nesil”e değiştirmekte ısrar etmesi benim için asla kabul edilemezdi. Carmignac tarafından seçilen bu isim, amacı İran’daki neslimin hayat gerçeklerini incelikli bir biçimde ortaya koymaya çalışmak olan projemin mahiyetini ülkeye atılan bayağı ve berbatça klişe bir bakışa çevirdi.

 

Bu durum bana ödülü iade etmekten başka seçenek bırakmıyor. Carmignac Gestion Photojournalism ödülünün 2014 sahibi olarak ödülü işbu açıklamayla iade ediyor ve çekiliyorum. Sanatsal özgürlüğüm ve dürüstlüğüm satın alınamaz.”

 

Yukarıdaki görsel projeden. 32 yaşında boşanmış bir öğretmen olan Sümeyye’nin portresi. Tavakolian’ın diğer fotoğrafları için buraya.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÜLTÜR

YSalacak’ta İki Kız
Salacak’ta İki Kız

"Bilinmeyen" fotoğrafçı kimdi? Bu fotoğraf kaç senesinde çekildi?

KÜLTÜR

YBunca Zaman Arkadaş Olabilir Miydik Yani?
Bunca Zaman Arkadaş Olabilir Miydik Yani?

Ryan Murphy'nin yeni dizisi "Feud: Bette and Joan" üzerine

Bir de bunlar var

Marilyn Monroe ve Edebiyat
Üçüncü Domates Biber Patlıcan Etkinlikleri
Bayık Oscarlara can veren anlar: Mark Ruffalo, The Anatomy of a Fall ekibi ve niceleri

Pin It on Pinterest