Daha dünyaya gelmemiş bir canlının pipisi veya kukusu nasıl bu kadar çıldırtabiliyor insanları?

ECİNNİLİK

Fetüsün Cinsiyetini Öğrenmek İçin Orman Yakmak

Varlığını ABD’de öğrenip Türkiye’ye gelmesini kesinlikle istemediğim iki şey var; fıstık ezmesi ve cinsiyet ifşa partileri (gender reveal party). İlkinin hadi zevkler ve renkler tartışılmaz diyerek ve fındık ezmesi karşısında tutunamayacağına güvenerek çok da zararlı olmadığına hükmedebiliriz. İkincisi ise nereden baksan elinde kalan lanet bir şey. Bilmeyenler için anlatayım. 

 

Cinsiyet ifşa partileri bebek bekleyen ebeveynlerin fetüslerinin biyolojik cinsiyetini eşe dosta sürpriz yoluyla açıkladıkları partiler. Mesela bir yaş pasta kesiliyor ve içi pembe renkli. Yani doğacak bebek kız! Bazı partilerde ebeveynler bile bilmiyor cinsiyeti. Doktor bir başkasına söylüyor, anne-baba dahil herkese sürpriz oluyor. Tabii bu dünyada sadece kız-erkek ikili cinsiyet var. Hatta ‘cinsiyet’ kelimesini kullanırken bile tedirginlik yaşıyorum. İngilizce’de “gender” toplumsal cinsiyete tekabül eden bir kelime, biyolojik cinsiyet için “sex” kullanmak gerek. Ama bu partilerde biyolojik cinsiyetten bahsedildiği halde gender kullanılmış. 

 

2008 yılında ilk cinsiyet ifşa partisini yaptığı düşünülen Jenna Karvunidis’in cinsiyet konusundaki kişisel görüşleri zamanla değişmiş. Karvunidis kızı olacağını kekin içindeki pembe krema ile ailesine bildirmiş. Üzerinden 12 yıl geçtikten sonra ise ‘kızının’ toplumsal cinsiyet normlarına uymadığını açıklama gereği hissetmiş. Diğer yandan gay bir babanın yazdığına göre bu tarz partiler LGBTİ+ topluluğunda hiç rağbet görmüyor. 

 

Cinsiyet ifşa partileri ilk başlarda yaş pastalar ve balonlar ile yapılıyordu. Düşününce fiziksel olarak zararsız şeyler. Aslında benim için bir yandan da sıkıcı. Doğacak bebeğin cinsiyetinden bana ne? Kendi yeğenlerimin biyolojik cinsiyetini öğrenmek için bile o kadar heyecanlanmadım. Arkadaşlarımın bebekleri olunca tamam heyecan oluyor ama biyolojik cinsiyet için arkadaşın partisine gitmek gerçekten çok gereksiz geliyor bana. Çocuğum veya çocuk doğurmaya hevesim olmadığından mı acaba? 

 

Bu gereksiz ama bir yandan da toplumsal cinsiyet dogmalarını kamçılamaktan başka pek zararı olmayan partiler son yıllarda insan ölümlerine yol açmaya başlayınca işin tadı hepten kaçtı. 2019 yılında Iowa’da bir çift patlayıcı bir mekanizmaya eklenen boyalı pudra ile partiye gelenlere fetüslerinin biyolojik cinsiyetini haber vermek istedi. Amatör ellerde ev yapımı bir boru bombasına dönüşen bu mekanizma eşin dostun üstüne patladı. Bebek bekleyen çiftin akrabalarından biri başına gelen şarapnel sebebiyle anında öldü! Ölüme sebep olmasa da yine yanlışlıkla partidekilerin üzerine ateşlenen bir sürü renkli havai fişek olayı var. Texas’lı bir aile de bu duyuruyu planör uçaktan yaklaşık bin litre boyalı su akıtarak yapmak istemiş. Suyu bırakan uçak tekleyip araziye düşmüş sonunda. Bir kişi yaralanmış. Hepsi fetüsün biyolojik cinsiyetini ele güne duyurmak için. 

 

Bunlardan en ama en kötüsü ise orman yangını başlatan iki farklı aile. Birincisi 2017 yılında Arizona’da yaşandı. Anne-baba olmayı bekleyen çift, sararmış otlarla dolu bir arazide yine patlayıcı kullanarak fetüslerinin biyolojik cinsiyetini duyurmak istiyorlar dünyaya. Merakla beklenen cinsiyetin habercisi o mavi dumanların arasında, sarı/kırmızı alevler de görülüyor. Bu şekilde başlayan Sawmill Yangını 47 bin dönüm araziye yayılıyor. Sekiz milyon dolarlık hasar veriyor devlet ve özel araziye. 

 

İkinci yangın Kaliforniya’da 16 Kasım’a kadar devam eden El Dorado Yangını. 5 Eylül 2020’de, yine patlayıcı kullanarak cinsiyet ifşası yapmak isteyen ebeveynler tarafından başlatıldı. O haftasonu güney Kaliforniya’da eşi benzeri görülmemiş bir sıcak hava dalgası bekleniyordu. Elektrikli cihazları kullanırken bile tedbirli olmamız tavsiye ediliyordu kıvılcım saçılmasın diye. Kaliforniya zaten rekor seviyede orman yangınları ile uğraşmakta. Böyle bir ortamda bebek bekleyen bu çift, güzel bir manzara olduğunu düşündükleri için San Bernardino Vadisi’nde sapsarı, yani kupkuru, otlarla dolu bir alan bulup patlayıcı düzeneğini oraya kurmuşlar. Fetüsün biyolojik cinsiyetini bilmiyorum. Umrumda da değil. Bu yangın daha geçen hafta (16 Kasım) tamamen kontrol altına alınabildi. Binlerce kişiyi evinden etti. Yine on binlerce dönüm orman yandı. 

 

Daha dünyaya gelmemiş bir canlının pipisi veya kukusu nasıl bu kadar çıldırtabiliyor insanları? Aklım almıyor gerçekten. 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YBir Delirme Sebebi Olarak Kadınlık
Bir Delirme Sebebi Olarak Kadınlık

Patriarka altında, kadınlık ve ironik olarak kadınlıktan bir şekilde sapmış gibi görünme bir akıl hastalığı. 

MEYDAN

Yİnsanlık Haysiyeti Sadece Masumlar İçin Mi?
İnsanlık Haysiyeti Sadece Masumlar İçin Mi?

Kaç kişi öldürünce çok ağır oluyor mesela? Çocuk öldürmek yaşlı öldürmekten daha mı ağır?

MEYDAN

YPatriyarkada Kadın Olma Sendromu
Patriyarkada Kadın Olma Sendromu

Kadınların hayatta kalmak ve başarılı olmak için, önlerindeki engellerle günbegün başa çıkarken geliştirdiği yöntem ve tepkilere neden patolojik gözle bakıyoruz?

MEYDAN

YMonica Lewinsky’yi Nasıl Biliriz?
Monica Lewinsky’yi Nasıl Biliriz?

Skandalın ortaya çıktığı dönemde ve sonrasında Lewisnky’ye ne olduğu üzerine düşünmemizi istiyorum. 

Bir de bunlar var

Aynı Boydaydılar
Eril nazar değmesin 🧿
Oy Vermek Hafifliği Hepimiz Olma İhtiyacı

Pin It on Pinterest