Saniye saniye görüntülenen film gibi operasyonda “erkek şiddeti” yaralı olarak ele geçirildi. T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı öncülüğünde yürütülen operasyona hükümete bağlı Bayan Akademileri de büyük destek verdi.

MEYDAN

Erkek şiddeti, evine yapılan baskında kıskıvrak yakalandı

 

Sadece 2014 yılında adli kayıt altına alınmış 281 cinayet işlediği bilinen “erkek şiddeti”, dün sabaha karşı saat 5.15’te evine yapılan baskında nihayet yaralı olarak ele geçirildi.

 

Erkek şiddeti, son beş yılda 1134 kadının canını almıştı. Seri katil şimdiye kadar işlediği on cinayetin altısında silah, üçünde kesici aletler kullanmış, her bir olay mahallinden iz bırakmadan kaçmayı başarmıştı. Ölümlü vakaların yanı sıra katilin son beş yıl boyunca faili olduğu 986 taciz ve 735 tecavüz vakası medyaya yansıdı. Tam 1395 kadın ise şiddet görmüş, fakat bu caninin elinden canını kurtarmayı başarmıştı.

 

“Geniş kapsamlı faaliyet temposu”

 

En son Mersin’in Tarsus ilçesinde 20 yaşındaki Özgecan Aslan’a tecavüze yeltenme, bıçaklayıp öldürdükten sonra yakma suçlarından aranan zanlı, tüm Türkiye’yi ayağa kaldırmıştı. Öfkeyle sokağa çıkan kadınlar, sosyal medyada da şimdiye kadar mağduru oldukları erkek şiddeti vakaları paylaştılar. Sadece Twitter’da bu konuda atılan tweet sayısı kısa bir süre içinde bir milyona yaklaştı.

 

Pakistan ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilere açıklamalarda bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, bu elim hadiseye de değinmiş, seri katil “erkek şiddeti”ne karşı “geniş kapsamlı faaliyet temposu” içine gireceklerini duyurmuştu. Yakalandıktan sonra verdiği ilk ifadesi basına sızan “erkek şiddeti”nin, özellikle Başbakan’ın bu açıklamasından ürktüğü ve “Artık köşeye sıkıştığımı hissettim” gibi cümleler kullandığı dikkat çekti.

 

Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nın başlattığı bu kararlı seferberlik sonrası, milyonlarca kadının suç duyurusuna dayanarak seri katilin robot resmi çizilmiş, Türkiye’nin dört bir yanına dağıtılmıştı. T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı öncülüğünde yürütülen bu operasyona hükümete bağlı Bayan Akademileri de büyük destek verdi.

 

“Kadınlar nihayet rahat nefes alabilecek”

 

Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polis ekiplerine jandarmanın da eşlik ettiği helikopter destekli büyük operasyon, dün sabah saatlerinde başladı. İstihbarat kaynaklarının istikrarlı çalışması neticesinde “erkek şiddeti”nin ev adresi tespit edilebilmiş, oturduğu dört katlı apartmanın etrafı bin kişilik emniyet güçleri tarafından sarılmıştı. Jandarma birlikleri ise helikopterle apartmanın çatısına indirildi. Saniye saniye görüntülenen film gibi operasyonda “erkek şiddeti” yaralı olarak ele geçirildi.

 

Bu cani, vahşi, insanlıktan çıkmış seri katil zanlısının adalete teslim edilmesinden memnuniyet duyduğunu belirten yetkililer, mahkemelerin vereceği karara saygı duyduklarını ama kendisinin idam edilmesiyle bütün kadınların nihayet rahat bir nefes alabileceğini müjdeledi.

 

(Çünkü böyle olacağını sanıyorlar.)

 

Veri kaynağı: Bianet

 

İlham kaynağı: Hükümet

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YCumhuriyet Duruşmasından Çizilmemiş Mahkeme Resimleri 1
Cumhuriyet Duruşmasından Çizilmemiş Mahkeme Resimleri 1

"Duruşma salonunda resim çekmek, video ve ses kaydı yapmak kesinlikle yasaktır."

MEYDAN

YFeminizmle Mücadele Derneği Ya Da Siz Bu İstanbul Sözleşmesi’ni Neden İmzaladınız?
Feminizmle Mücadele Derneği Ya Da Siz Bu İstanbul Sözleşmesi’ni Neden İmzaladınız?

Kadın avukatların, savcıların, hâkimlerin, tüm kadın yargı çalışanlarının mesleki sorunları da akla gelir de I. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi tertip edilip kadınlar için “Adalet mi, eşitlik mi?” konuşulacağı aklınıza gelir mi?

Bir de bunlar var

Afsaneh Najmabadi’yle Humeyni, Devrim Sonrası Eşcinsellik ve Trans Geçiş Süreci Üzerine
Korona Günlerinde Kürtaj
Korona Şoku ve Patriyarka – 2. Bölüm

Pin It on Pinterest