Dünyaya tersten bakan ekonomik sistem!

MEYDAN

Dünya Organik Kongresi Amuda Kalkarak Başladı!

amuda

 

Bugünlerde şehirde Buğday‘ın organize ettiği 18. IFOAM Dünya Organik Kongresi var. Dünyanın dört bir yanından gelen çiftçiler, araştırmacılar, aktivistler dünyada tarım ve üretim sorunlarını tartışacaklar.

 

Ana konuşmacılardan Viyana Ekonomi Üniversitesi öğretim üyesi Christian Felber 13 Ekim Pazartesi gerçekleşen Kongre açılışından sonra ana konuşmayı yapmak üzere kürsüye parende atarak geldi ve konuşmasını akrobatik hareketlerle renklendirdi. 

 

Christian Felber yazar ve Viyana Ekonomi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi. Ayrıca “The Economy for the Common Good” (Kamu Yararı için Ekonomi) ve “Bank for the Common Good” (Kamu Yararı için Banka) hareketlerinin öncüsü. Hal böyleyken, Christian, şu anda parayı amaç edinmiş ekonomik sistemin dünyaya tersten bakmak anlamına geldiğini göstermek üzere elbette kürsünün yanında amuda kalkacaktı. (Alt metin: organik yiyen böyle fit, böyle yakışıklı oluyor.)

 

Dünyanın geleceği için alternatif ekonomik modelleri hayata geçirmenin zamanının geldiğini belirten Christian’cım şöyle bir şeyler söylemiş:
“Ekonomi sadece para+kar değildir. Ekonomide paranın amaç değil araç olması ve toplumsal iyiliği hedeflemesi gerekiyor. Kapitalist sistemin ahlaki temele karşıt olduğunu düşünüyorum. Bugünkü ekonomik sistemde herkes kar elde etme peşinde ve ne yazık ki ahlaksız davrananlar daha başarılı oluyorlar. Biz oyunun kurallarını yeniden yazmayı öneriyoruz. Bunun için, ortak iyiliği ekonominin amacı haline getirmemiz ve bunu demokratik süreçleri işleterek yapmamız gerekiyor.”

 

Bhutan’ın demokratik olarak seçilmiş ikinci Tarım ve Orman Bakanı Lyonpo Yeshey Dorji’nin sözleriyle günün görselini kapatalım: Herkes için Gayrı Safi Milli Mutluluk

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YHer Gün Yeniden Kurduğumuz Bir Şehrin, Bir Dünyanın Yerlisi Olmak
Her Gün Yeniden Kurduğumuz Bir Şehrin, Bir Dünyanın Yerlisi Olmak

Bu 25 Kasım’da hatıramıza, buluşmalarımızın ve hür bir geleceğin hayaline sarılıyorum.

TARİH

YJames Baldwin’le Tanıştığım O Gün
James Baldwin’le Tanıştığım O Gün

Beni geri çektiği o yer ve zaman, makulen umabileceğim tek şeyin aldığım her davette ancak hizmet etmek için orada olabileceğimi söylüyordu.

MEYDAN

YEvet, Polisi Lağvedelim
Evet, Polisi Lağvedelim

Çünkü reformlar işe yaramayacak.

MEYDAN

YBiraz Sakinleşebilir Miyiz?
Biraz Sakinleşebilir Miyiz?

İnsanlar genelde beni felaket tellalı gibi görüyor, bana kızıyorlar. Felaket tellalı değilim ben. Eğer bakmazsan, değiştiremezsin. Gözünün içine bakacaksın.

Bir de bunlar var

Gezi Direnişi: Duvar Yazıları, Pankartlar
Trump Başkan Olduğu Gün Ne Yapıyordun?
El Salvador’da “Kızın mı Var Derdin Var”

Pin It on Pinterest