Bu fotoğrafları bir ıvır zıvır mağazasında çektim. Mağazanın bir bölümü sadece düğün pastası süslerine ayrılmıştı...

KÜLTÜR

Düğün Pastası Süsleri Bize Ne Söylemeye Çalışıyor?

Bu fotoğrafları bir ıvır zıvır mağazasında çektim. Ivır zıvırın kabesi büyük bir market demek daha doğru olur aslında. Mağazanın bir bölümü sadece düğün pastası süslerine ayrılmıştı.

 

Evlilik ya da düğünlere savaş açmış değilim, bu fotoğrafları öyle bir amaçla paylaşmıyorum. Hatta etrafınızda evliliğin ne kadar kötü ne kadar fena bir şey olduğuyla ilgili susmayan arkadaşlarınız varsa biraz işkillenmenizi öneririm. Muhtemelen eksikliğini herkesten fazla hissettikleri için güya sizi doğru yola çekmeye, ama aslında kendini rahatlatmaya/ikna etmeye çalışıyorlar.

 

Bu fotoğrafları bir çeşit zevk polisliği, düğününüzü nasıl yapmanız ya da yapmamanız gerektiğiyle ilgili ders vermek, başınıza başka türden milyarlık faturalar çıkarmak için de paylaşmıyorum.

 

Evliliğin para, mülkiyet ve tabii eski dostumuz sınıfla arasındaki göbek bağı inkar edilemez ise de (inkar edenleri kayınvalidelerinden hoş bir sürpriz bekliyor oluyor çoğunlukla) insan  sayısı kadar da evlilik tipi var. Büyük laflar etmek, aksi iddia edilemez gerçekler savurmak için özellikle zor bir alan. İçimdeki medeni hukukçu uzun süre birlikte olmasına rağmen evlenmeyen çiftlerin evlenmemeyi daha çok isteyen tarafıyla ilgili her zaman istemdışı “ne kıymetli malı varmış pis cimri” diye düşünse de, evlenmeyi reddeden ya da evliliği basbayağı takmayan insanlara da sırf bu kadar her yerde olan, bu kadar güçlü bir müesseseye direndikleri için biraz saygı duymadan edemiyorum.

 

İşte ıvırzıvır kabesinin bu bölümü de o gücün göz bebeklerine bakabileceğiniz yerlerden biri. (O da sizinkine bakıyor tabii.) Yüzlerce, binlerce düğün pastası süsü, alt alta, üst üste, yan yana. Arkadan gelen kapalı kutular, sonsuz ambalajlar; ucu görünmeyen ve sizi aşan bir şeyle karşı karşıyasınız. Dev düğün endüstrisiyle.

 

Süslerin hepsi aynı değil ama, seçim şansınız var… İşte seçenekleriniz:

 

dps2

 

dps3

 

dps4

 

dps5

 

dps6

 

dps7

 

dps8

 

dps9

 

dps10

 

 

dps11

 

dps12

 

dps13

 

dps14

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÜLTÜR

YSalacak’ta İki Kız
Salacak’ta İki Kız

"Bilinmeyen" fotoğrafçı kimdi? Bu fotoğraf kaç senesinde çekildi?

KÜLTÜR

YBunca Zaman Arkadaş Olabilir Miydik Yani?
Bunca Zaman Arkadaş Olabilir Miydik Yani?

Ryan Murphy'nin yeni dizisi "Feud: Bette and Joan" üzerine

Bir de bunlar var

Bir Müslüman Veet Reklamında Ne Görür?
Çekirdek Sanat Evi’nde Bir Zeynep
Türkan Şoray Kirpiği Modeli “Vişneçürüğü Kazak”lar ve Kendini Sabote Eden Kadınlar 

Pin It on Pinterest