Ayrılıktan sonra yapılacaklar! Çünkü ayrılık da kredi kartına dahil.

KÜLTÜR

Cosmopolitan’dan Ayrılık Rehberi: Her Anlamda Göçertici Bir Deneyim

Cosmopolitan, dergilerin dolandırıcı dayısı gibi bir şey. Vizyon olarak tamamen zayıflıkları belirleyip bunları kendi çıkarına göre kullanmak üzerine kurulu. Dinlesen de, dinlemesen de ağzı hep oynuyor, devamlı bir laf var. Üstelik makaleleri orijinal dilinde bile karmakarışık bir kadınlık vizyonuna kapı açarken, bir de biz buna senelerdir yarım Türkçe çeviriler yoluyla maruz kalıyoruz, tam oluyor. 27 yaşındaki sörfçü Derek’ten seks tavsiyeleri! Derek’in öncelikleri bize bir şey ifade etmek zorundaymış gibi. İlişki yorumları! Çünkü dünya üzerinde yirmi milyar insan aynı Blackberry bazlı ilişkiyi yaşıyor. Ayrılıktan sonra yapılacaklar! Çünkü ayrılık da kredi kartına dahil. Cosmopolitan’ın eksiksiz listesi aşağıdadır:

 

  • Çarşaflarınızı değiştirin/Yeni nevresim satın alın (Sevgilinizden ayrılmadıysanız el mahkum, elli sene zift karası yataklarda yatacaksınız)
  • Spora yazılın, Zumba yapmaya başlayın (Cosmopolitan’a göre hayatta Zumba yaparak çözülmeyecek pek az sorun var. Tüm ailesini yangında kaybetmiş biri bile bir kaç hafta içinde kazanacağı sımsıkı bedeni bir düşünmeli)
  • Makyaj malzemesi satın alın (Daha üçüncü maddedeyiz, bir sürü şey satın aldık bile. Liste değil tam servet düşmanı)
  • Ayrılığı düşünmek için kendinize 15 dakika ayırın (Burada ne demek istedikleri makalenin orijinal dilinde bile anlaşılmıyor. 15 dakika ayırmak ne demek? Kronometre satın alın demek istiyor herhalde)
  • Ayrıldıktan sonra 30 gün eski sevgilinizle konuşmayın (Eh. Koyunun olmadığı yerde… Bir robottan vicdan dersine benzese de, diğerlerine kıyasla insani bir düzlemde olduğu için bu maddeye mecburen doğru dürüst tavsiye muamelesi yapmak zorunda kalıyoruz.)
  • Eski sevgilinizi bütün sosyal medya hesaplarınızdan silin (Uygarlığa tatlı bir elveda…)
  • Arkadaşlarınızla konuşun (Ayrılık sosyalleşmek için harika bir bahane, konuşacak konu çıkıyor resmen)
  • Egonuzu şişirin/Zor bir görevi tamamlayın (Hayata obje bulma oyunu gibi yaklaşın. Prensesi kurtarın. Azteklere savaş açın. Gizli tapınağın esrarını çözün.)
  • Hayvanlarla zaman geçirin (Listenin en eforsuzca komik maddesi bu galiba. İnsana “Her şeyden umudu kesip dağa çık, iki keçi ve bir çıyanla farklı türden bir aile kur,” der gibi bir hali var.)
  • Eşsiz bir seyahate çıkın (Bir süredir hiçbir şey al demedi, ne zaman kredi kartını çıkarttıracak diye bekliyordum, milyarlık bombayı son maddede patlattı. Herhangi bir seyahat de değil, öyle gidip dandik memlekette hala dayı ziyareti yok, eşsiz olmak zorunda. İki keçi ve bir çıyanla memleket ziyareti? Kulağa eşsiz geliyor.)
YAZARIN DİĞER YAZILARI

ENGLISH

YHow Are Women Defending the Istanbul Convention Across Turkey?
How Are Women Defending the Istanbul Convention Across Turkey?

The recent debate regarding Turkey's possible withdrawal from the Istanbul Convention has sparked protests all over Turkey. Women and Lgbti+ have taken to the streets in defense of their basic human rights. We spoke to 5 of these organizations across the country.

MEYDAN

Yİl İl Kadınlar İstanbul Sözleşmesi’ne Nasıl Sahip Çıkıyor?
İl İl Kadınlar İstanbul Sözleşmesi’ne Nasıl Sahip Çıkıyor?

Türkiye'nin dört bir yanında İstanbul Sözleşmesi'nin her bir maddesine sahip çıkan kadınlarla görüştük.

TARİH

YAngela Davis’in Devrimci Hamlesi
Angela Davis’in Devrimci Hamlesi

Devrim dediğinizde birçok insanın aklına şiddet gelir...

KÜLTÜR

YKadın görünürlüğü için Vikimaraton yeniden İstanbul’da!
Kadın görünürlüğü için Vikimaraton yeniden İstanbul’da!

7 Mart Cumartesi günü Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’nda!

Bir de bunlar var

Ege’de Atölye: Zeytin
Altın Cüce Geliyor
Met Balosu’nda Büyük Coşum

Pin It on Pinterest