Meclis yemin töreninden iki kare: Bir tebessüm, bir hınzır broş...

MEYDAN

“Büyük Türk Milleti Önünde” Dilek Öcalan’ın Tebessümü, Feleknas Uca’nın Broşu

Bu fotoğraf dün mecliste çekildi: Eski Bakan Faruk Çelik, yeni milletvekili Dilek Öcalan’ın elini sıkarken…

 

Dilek Öcalan en genç üyeler listesinden Meclis Başkanlık Divanı’nda görev aldı dün. Faruk Çelik de bu nedenle elini sıkmak zorundaydı Öcalan’ın. Ama soyadı Öcalan olan bir kadının elini sıkmak zorunda kalan, mecburiyeti aceleyle geçiştirmeye, tokalaşmayı göz göze gelmeden, uçar adım uzaklaşarak halletmeye çalışan eski bakan değil bu fotoğrafın odağı. Eski bakanın elini kavrarken, onu gülümsemesiyle selamlayan Dilek Öcalan.

 

Dilek Öcalan öyle bir gülümsemiş ki Faruk Çelik arkasını dönüp koşararak Ankara il sınırına varsa, Öcalan’ın selamı tam ensesinde olacak yine. Kaçış yok. Yine de meclisin Dilek Öcalan’la imtihanı tam da böyle olacak gibi, kaçar göçer, kaçamadan kaçar. 6 milyon HDP seçmeninin 5 milyona yakını da yine çok muhtemel ki Dilek Öcalan’ınkine benzer bir gülümseyişle izleyecekler bu imtihanı.

 

Ama dünün meclis curcunasında benim gönlüm başka bir karedeydi; haberlerde “Türkçe bilmeyen vekil” olarak ilk sıraya çıkarılan Feleknas Uca’nın yemin ederken yakasından parlayan broşta. Ezidiler‘in inançlarının simgesi Melek Tavus‘la çıktı kürsüye Feleknas Uca. Bilmediği Türkçeyle o saçmasapan yemini ettirmişler kaç yazar? Feleknas Uca “büyük Türk milleti” diye kağıttan okurken, hınzırca parladı Melek Tavus.

 

feleknas

YAZARIN DİĞER YAZILARI

SANAT

YMaskeler, Ruhlar ve Dışarıda Kalanlar
Maskeler, Ruhlar ve Dışarıda Kalanlar

Ruh yittiğinde mi bürünülür maskeye? Yoksa ruhu örten, donduran, giderek yok eden şey midir maske? Ya da arkasında yarattığı sahicilik efektiyle beraber hakikatin kendisi mi?

SANAT

YTanınmamış Çocuklar, Hayaletimsi Kıpırtılar ve Eksilten Yazı
Tanınmamış Çocuklar, Hayaletimsi Kıpırtılar ve Eksilten Yazı

Halide Edib’in 1920’lerdeki metinlerinde, Türk edebiyatının Türklüğünü tesis eden birçok başka yazarınkinde olduğu gibi yaldızlı büyük anlatının gerisinde yazının sildiğinin, örttüğünün, karaladığının okunmasını bekleyen bir şeyler var.

SANAT

YHarap Mabetler, Ruhu Eşyaya Karışan Kadınlar ve Zamansız Parmak Uçları
Harap Mabetler, Ruhu Eşyaya Karışan Kadınlar ve Zamansız Parmak Uçları

Halide Edib’in kırılmış bir kadınlığın içinden, duyuşun tazyikiyle yazdığı mensur şiirleri, "kadınlığın biçareliği” ile yaşamsal ve yazınsal mücadelesine ışık tutuyor.

MEYDAN

YJules Gleeson’dan Judith Butler ve Guardian sansürüyle ilgili açıklama
Jules Gleeson’dan Judith Butler ve Guardian sansürüyle ilgili açıklama

"Maalesef Guardian editörleri Judith Butler’ı sansürleme kararlarını hayata geçirmeyi seçtiler."

Bir de bunlar var

Ya Deprem’den Sonra?: S.O.S – Sosyal Oyun ve Sokak Sanatları Topluluğu İle Röportaj
Vicdanlar Yarışıyor: İnanılır Taciz, İnanılmaz Tacize Karşı
Radikal Kapsayıcılık: Radikal Feminizmin Trans Kapsayıcı Tarihini Anlatmak

Pin It on Pinterest