Bugün laptop kameranız karşısında neler yaptınız?

MEYDAN

Bir Keriz Biz Mi Kaldık?

Mark Zuckerberg Salı günü Instagram’ın 500 milyon kullanıcıya erişmesi münasebetiyle ofisteki masasının önünde çekilmiş yukarıdaki fotoğrafı paylaştı. Fotoğrafta dikkat çeken iki husus var:

 

mark2

 

1. Laptopun kamerası bantlanmış.
2. Mikrofon girişi kapatılmış.
Koskoca Zuckerberg açık ofiste oturuyor.

 

Hackerların bilgisayarların kamera ve mikrofonlarını uzaktan ele geçirip insanları izlemek ve dinlemek için kullandıkları yıllardır bilinen bir şey. Güya Mac bilgisayarlarda kamera kayıtta olduğunda aktive olan bir lamba var ama mesela 2013 yılından bu haber FBI’ın bu ışığı yakmadan kameraları uzaktan kontrol edebildiğini söylüyor – bizzat FBI müdürü James Comey de bir konferansta ‘Kameramı bir bantla kapattım çünkü benden daha akıllı birisinin kamerasını bantla kapattığını gördüm’ demiş. FBI’ın peşinde olduğu afili bir terör şüphelisi değil misiniz? Desktop, laptop ve mobil telefonlardaki kamera ve mikrofonların sıradan insanları şantaj için kullanıldığına dair sayısız haber var. Onları da geçelim (acele etmeden geçelim ama), Facebook telefonunuzun mikrofonunu kullarak sizi dinlediğini ve annenize söylediğiniz şeyleri, televizyonda izlediğiniz dizileri, temizlik yaparken dinlediğiniz müzikleri tanımladığını 2014’te açıklamıştı. Bu sonuncusunun bana hissettirdiklerini sade bir gif ile anlatmam gerekirse:

 

monday panda

 

Dijital dünyadaki kullanıcı haklarını savunan en büyük kuruluşlardan biri olan Electronic Frontier Foundation (EFF), Guardian’a kamera ve miktofonları kapatmak için kullanılan sticker‘ların çok alıcısı olduğunu söylüyor. Amazon’da da bu amaçla kullanılmak üzere satılan sayısız koruyucu var. Symantec (Norton) gibi siber güvenlik şirketleri kameralara erişimi de bloke eden yazılımlar satıyor. Ama hepsinden önce bildiğimiz kağıt + bant da hiç yoktan iyidir (Opsiyonel: Facebook uygulamasını telefondan kaldırıp mobil siteden kullanmak. Delüx: Facebook kullanmamak). Hayır tek keriz biz mi kaldık yani? (Kendisine soruyor).

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÜLTÜR

YOrhan Pamuk’u Bezdirmişsiniz
Orhan Pamuk’u Bezdirmişsiniz

Orhan Pamuk, sırf yurtdışında başarılı diye eleştirilmekten (hâlâ) şikayetçi: “Romanın başarısını kendisine karşı bir silah olarak kullanıyorlar.”

KÜLTÜR

YKazuo Ishiguro ile Röportaj: Kurgu Sanatı
Kazuo Ishiguro ile Röportaj: Kurgu Sanatı

Edebiyat nobelinin yeni sahibi Kazuo İshiguro ile hayat hikayesi, ilham kaynakları, çalışma rutini üzerine yapılmış en kapsamlı röportajlardan biri.

ENGLISH

YIn Turkey, female patients bear brunt of misdiagnoses
In Turkey, female patients bear brunt of misdiagnoses

The common request shared by every woman I spoke to for this article was that they would be properly listened to.

Bir de bunlar var

Okmeydanı’nda neler oluyor? Hedefte Aleviler mi var?
Pornoya Tanık Edilmek
Geçmişi Senden Geri Almak Bütün Ümidimdi

Pin It on Pinterest