Bingöl'de 1'inci sıradan Belediye Meclis üyeliğine seçilen AKP’li Nurten Ertuğrul, ilk toplantıda yine AKP’li Belediye Başkanı Yücel Barakazi'nin, "Başkan vekilliği ve yardımcılığı için kadınlara görev vermeyeceğiz" demesi üzerine meclis üyeliğinden istifa etti.

MEYDAN

Belediye başkan vekilliği “dinen ve örfen uygun olmayan” Nurten Ertuğrul ve istifası

Bingöl’de 1’inci sıradan Belediye Meclis üyeliğine seçilen AKP’li Nurten Ertuğrul, ilk toplantıda yine AKP’li Belediye Başkanı Yücel Barakazi‘nin, “Başkan vekilliği ve yardımcılığı için kadınlara görev vermeyeceğiz” demesi üzerine meclis üyeliğinden istifa etti.

 

Nurten Ertuğrul’un istifa sonrası ilk açıklamasının metni:

 

“7 Nisan 2014 tarihinde kültür merkezinde yapılan gayri resmi toplantıda başkanımız konuşmasında belediye başkan vekilliğine ve yardımcılığına görev süresince bayanların getirilmeyeceğini söyleyerek şok bir açıklama yaptı.

 

Sebep olarak da toplumun bunu asla kabul etmeyeceğini, dinen ve örfen bunun uygun olmadığını söyledi. Burada ben Hz. Ayşe ile alakalı bir örnek verdim. Peygamber efendimizin eşi… Onun döneminde yaşayıp Peygamber efendimizin yaşam tarzını hayata geçirmiş bir sahabe. Ben Hz. Ayşe’nin ordu komutanlığı yaptığını, hadis ve fıkıh ilminin en büyük sahabesi olduğunu söyleyince, Barakazi Hz. Ali ile Hz. Ayşe’nin de karşı karşıya geldiğini; ondan sonra bir sahabenin önerisiyle Hz. Ayşe’nin eve döndüğünü söyledi.

 

Dinen ve örfen, bir bayan; belediye başkan yardımcılığı ve vekilliği yapamıyorsa, biz neden seçim süresince sabahlara kadar kardeş bildiğimiz ama tanımadığımız insanların kapısını çaldık? Dinen doğru olmayan erkeklerle kapı kapı dolaştık, oy istedik, çaldığımız kapıların arkasında kimlerin olduğunu bilmeden, kapıları çaldık. Bu böyle bu durumdayken saat 12’ye kadar erkeklerle toplantı yapmak yine caiz değilse bugün bana bunun açıklaması yapılmalı.

 

Benim kendim için bugün hiç bir talebim yok. Olsaydı en üst düzeye ulaşır ve iletirdim, ancak bir toplantı yapılmadan ben tavrımı koydum. Eğer düşünce buysa ben bu düşünce bu zihniyetle aynı yolda yürüyemem. Çünkü ben Nurten Ertuğrul olarak orada değilim, ben %65 oy veren kadınların temsilcisiyim. Burada bu yapılmışsa ben bunu o kadınlara zul sayarım. Yani her şeyde varım… Peki ben komisyona gidince adını ne koyacağım?

 

Biz belediye başkanı seçtiğimizi sanıyorduk. Biz müftü seçmedik bu ile… ‘Dinen caiz mi, değil mi?’ diye soracaksak belediyede çalışan kadınları ne yapacağız? Bana bunu nasıl açıklayacaksınız? Bugün başbakan her yerde, ‘kadınlar, kadınlar, kadınlar, ablalarımız’ dediği zaman, büyük şehirleri kadınlara teslim ettiği zaman, ben Bingöl’deki bu durumu nasıl izah edebilirim? Bingöl’de 40 yıl önce muhtar seçilmiş, kaç dönem muhtarlık yapmış bayanlarımız var. Toplum hiç bir zaman karşı çıkmamış. Bize karşı çıkan bu toplumu ben öğrenmek istiyorum kim! Ne zaman, kimler arasında bir kamuoyu yoklaması yapılmış? Bunları ben öğrenmek istiyorum.

 

Ha, dinen caiz değilse o zaman komisyonda görev almam da caiz değil, orada bulunmam da caiz değil. Dinen, örfen caiz değilse o zaman benim yerim evimdir. Biz işimizi yaptık. Ben başbakan için yaptım… Yücel Barakazi’yle yola çıkmıştım. Çok inandım, güvendim ona sonuna kadar. Yani pişman da değilim… Fazlasıyla yaptım görevimi ama bize yani Nurten Ertuğrul nezdinde kadınlara bu paye biçiliyorsa ben kadınlar için duracağım yeri bilirim.”

 

Bingöl Belediye Meclisi’nde AKP’nin 3’ü kadın 20, BDP ‘nin 2’si kadın 5 belediye meclis üyesi var.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YBir Garip 8 Mart
Bir Garip 8 Mart

Dün okunan basın açıklamasında da dendiği gibi evet yastayız, evet öfkeliyiz ama bu enkazı birlikte kaldıracağımıza inanan milyonlarca insanız da.

ECİNNİLİK

Y2023’te Dönüp Dönüp Okuyacağımız 2022 Yazıları
2023’te Dönüp Dönüp Okuyacağımız 2022 Yazıları

Gelenin gideni aratmadığı, daha özgür, daha adil ve dilimizde tüyün bitmediği bir yıl olsun. Kalemimize, klavyemize kuvvet!

MEYDAN

YKürt solcu feministlerin İran’daki son feminist ayaklanmaya ilişkin toplu açıklaması
Kürt solcu feministlerin İran’daki son feminist ayaklanmaya ilişkin toplu açıklaması

Kürt, Türk, Arap ve Beluc feministleri, hepimize dayatılan çeşitli tahakküm biçimlerinin kesişimselliğini ilerici bir şekilde, yani etnik baskının patriarkal tanımlamalarının ötesinde, yeniden tanımlamak için bize katılmaya çağırıyoruz.

ECİNNİLİK

YÇalma Listesi: Gece Gece Dadanan Şarkılar
Çalma Listesi: Gece Gece Dadanan Şarkılar

5harfliler'den 5harfliler'e ecinnilikleri bol bir liste! 

Bir de bunlar var

10 Ekim 2015’in Tanıkları
Günde Kaç Kadın Öldürülüyor?
Bir Müslüman Veet Reklamında Ne Görür?

Pin It on Pinterest