Bingöl'de 1'inci sıradan Belediye Meclis üyeliğine seçilen AKP’li Nurten Ertuğrul, ilk toplantıda yine AKP’li Belediye Başkanı Yücel Barakazi'nin, "Başkan vekilliği ve yardımcılığı için kadınlara görev vermeyeceğiz" demesi üzerine meclis üyeliğinden istifa etti.

MEYDAN

Belediye başkan vekilliği “dinen ve örfen uygun olmayan” Nurten Ertuğrul ve istifası

Bingöl’de 1’inci sıradan Belediye Meclis üyeliğine seçilen AKP’li Nurten Ertuğrul, ilk toplantıda yine AKP’li Belediye Başkanı Yücel Barakazi‘nin, “Başkan vekilliği ve yardımcılığı için kadınlara görev vermeyeceğiz” demesi üzerine meclis üyeliğinden istifa etti.

 

Nurten Ertuğrul’un istifa sonrası ilk açıklamasının metni:

 

“7 Nisan 2014 tarihinde kültür merkezinde yapılan gayri resmi toplantıda başkanımız konuşmasında belediye başkan vekilliğine ve yardımcılığına görev süresince bayanların getirilmeyeceğini söyleyerek şok bir açıklama yaptı.

 

Sebep olarak da toplumun bunu asla kabul etmeyeceğini, dinen ve örfen bunun uygun olmadığını söyledi. Burada ben Hz. Ayşe ile alakalı bir örnek verdim. Peygamber efendimizin eşi… Onun döneminde yaşayıp Peygamber efendimizin yaşam tarzını hayata geçirmiş bir sahabe. Ben Hz. Ayşe’nin ordu komutanlığı yaptığını, hadis ve fıkıh ilminin en büyük sahabesi olduğunu söyleyince, Barakazi Hz. Ali ile Hz. Ayşe’nin de karşı karşıya geldiğini; ondan sonra bir sahabenin önerisiyle Hz. Ayşe’nin eve döndüğünü söyledi.

 

Dinen ve örfen, bir bayan; belediye başkan yardımcılığı ve vekilliği yapamıyorsa, biz neden seçim süresince sabahlara kadar kardeş bildiğimiz ama tanımadığımız insanların kapısını çaldık? Dinen doğru olmayan erkeklerle kapı kapı dolaştık, oy istedik, çaldığımız kapıların arkasında kimlerin olduğunu bilmeden, kapıları çaldık. Bu böyle bu durumdayken saat 12’ye kadar erkeklerle toplantı yapmak yine caiz değilse bugün bana bunun açıklaması yapılmalı.

 

Benim kendim için bugün hiç bir talebim yok. Olsaydı en üst düzeye ulaşır ve iletirdim, ancak bir toplantı yapılmadan ben tavrımı koydum. Eğer düşünce buysa ben bu düşünce bu zihniyetle aynı yolda yürüyemem. Çünkü ben Nurten Ertuğrul olarak orada değilim, ben %65 oy veren kadınların temsilcisiyim. Burada bu yapılmışsa ben bunu o kadınlara zul sayarım. Yani her şeyde varım… Peki ben komisyona gidince adını ne koyacağım?

 

Biz belediye başkanı seçtiğimizi sanıyorduk. Biz müftü seçmedik bu ile… ‘Dinen caiz mi, değil mi?’ diye soracaksak belediyede çalışan kadınları ne yapacağız? Bana bunu nasıl açıklayacaksınız? Bugün başbakan her yerde, ‘kadınlar, kadınlar, kadınlar, ablalarımız’ dediği zaman, büyük şehirleri kadınlara teslim ettiği zaman, ben Bingöl’deki bu durumu nasıl izah edebilirim? Bingöl’de 40 yıl önce muhtar seçilmiş, kaç dönem muhtarlık yapmış bayanlarımız var. Toplum hiç bir zaman karşı çıkmamış. Bize karşı çıkan bu toplumu ben öğrenmek istiyorum kim! Ne zaman, kimler arasında bir kamuoyu yoklaması yapılmış? Bunları ben öğrenmek istiyorum.

 

Ha, dinen caiz değilse o zaman komisyonda görev almam da caiz değil, orada bulunmam da caiz değil. Dinen, örfen caiz değilse o zaman benim yerim evimdir. Biz işimizi yaptık. Ben başbakan için yaptım… Yücel Barakazi’yle yola çıkmıştım. Çok inandım, güvendim ona sonuna kadar. Yani pişman da değilim… Fazlasıyla yaptım görevimi ama bize yani Nurten Ertuğrul nezdinde kadınlara bu paye biçiliyorsa ben kadınlar için duracağım yeri bilirim.”

 

Bingöl Belediye Meclisi’nde AKP’nin 3’ü kadın 20, BDP ‘nin 2’si kadın 5 belediye meclis üyesi var.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YGazze için 8 Mart’ta Küresel Grev Çağrısı: Gazzesiz Bir Feminist Mücadele Yok!
Gazze için 8 Mart’ta Küresel Grev Çağrısı: Gazzesiz Bir Feminist Mücadele Yok!

'8 Mart'ta bize katılın ve ataerkil ve sömürgeci sistemlerin tahtlarını sarsacak küresel bir grev için bizimle birlikte örgütlenin!'

MEYDAN

YTrans Onur Haftası (Pride) Komitesi: “Dönmeyiz, Buradayız, Bir Aradayız”
Trans Onur Haftası (Pride) Komitesi: “Dönmeyiz, Buradayız, Bir Aradayız”

Yıllardır süregelen düzene bir darbe niteliğindeki söylemlerimizle, “Dönmeyiz, Buradayız” diyerek 18 Haziran Translarla Eşitlik Günü’nde sokaklara çıkıyoruz.

MEYDAN

YYazarak Kuirleştirmek Atölyesi
Yazarak Kuirleştirmek Atölyesi

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen CultureCIVIC Kültür Sanat Destek Programı’nın desteğiyle hayata geçen Yazarak Kuirleştirmek adlı atölye ve konuşma programı Mayıs-Eylül ayları arasında çevrimiçi olarak devam edecek. 31 Mayıs’ta başlayan program kültür ve sanat nesnelerini, otoriter kurum ve bireylerce onlara dayatılan ayrımcı anlatılardan özgürleştirmeyi hedefliyor.

MEYDAN

YBir Garip 8 Mart
Bir Garip 8 Mart

Dün okunan basın açıklamasında da dendiği gibi evet yastayız, evet öfkeliyiz ama bu enkazı birlikte kaldıracağımıza inanan milyonlarca insanız da.

Bir de bunlar var

Cumhuriyet Duruşmasından Çizilmemiş Mahkeme Resimleri 1
Tunus’ta 1913’ten Beri Uygulanan Anti-LGBTİ+ Yasaları ve LGBTİ+ Hareket
Menopoz ya da Kadınlar ve Medikalize Edilen Bedenleri

Pin It on Pinterest