Çünkü ABD'nin her yerde fayansçıları vardı

SANAT

Baba, Oğul ve Fayans: Bir Bağdat-Beyaz Saray Misilleşmesi

Girişindeki yer fayansında Bush’un yüzünün tasvir edildiği ve altında İngilizce ve Arapça olarak “Bush bir suçlu” yazan Reşid Oteli 1983’te inşa edilmiş. İsmini Abbasi halifesi Harun Reşid’den alıyor. Mozaiğin tam olarak ne zaman yapıldığına ve kimin elinden çıktığına dair kesin bir bilgi bulamadıysam da ABD’nin Körfez Savaşı sonrası Irak’a müdahalesine tepki olarak yapıldığını yazıyor kaynaklar. Hatta daha da özel bir hikaye var ardında. 1993’te ABD, Saddam Hüseyin’in deliliğine ve nükleer tehdidine karşı kendini savunmak iddiasıyla Bağdat’taki askeri alanlara saldırılar düzenlediği dönemde, kesinlikle sivil vatandaşların ve kamusal alanların vurulmadığını savunan Dick Cheney’nin sözünün aksine, askeri bölge dışında kalan birkaç yer de “yanlışlıkla bombalanır. 17 Ocak 1993’te bu misillerden biri Saddam’ın anti-drone sistemiyle karşılaşınca, Reşid Oteli’nin tepesine iner ve binayla beraber içindeki sivilleri de yok eder.

 

Reşid Oteli herhangi bir otel değil. 1991 savaşında uluslararası haber ajanslarına çalışan pek çok gazetecinin kaldığı, senelerce çeşitli BM ve AB temsilcilerini ağırlayan popüler otellerden biri. 93’teki hazin olayın ardından tekrar inşa edilen otelin girişi için yöneticiler Bush’un suratının olduğu bu karşılama mozaiğini yaptırırlar. Amerikan demokrasi temsilcisinin yüzünü üstüne basmadan girmek imkansız olacak şekilde döşerler. Yer paspası bile denemez, temizlediği bir şey yok neticede. Bir kaynağa göre bu fikir Saddam Hüseyin’den çıkmıştır. Otel 10 sene boyunca misafirlerini böyle karşılar:

 

 

Hans Blix, BM Silah denetçisi ve Muhammed el Baradey Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı genel direktörü. Reşid Oteli Fotoğraf: AP

 

ABD bunun altında kalır mı? Günlerden bir gün, ABD yine Irak’ı işgal etmiş, bu sefer sene 2003 ve oğlan Bush başkumandan, Irak tamamen altüst durumda. 9 Nisan 2003’te Saddam’ın 4 adam boyundaki anıtı demokrasi vinciyle indirilir. ABD askerlerinden biri Amerikan bayrağını Saddam’ın suratına geçirir. ABD postallarıyla Irak’a gelen demokrasi şöleni 11 Nisan’da, savaştan dolayı artık kullanılmaz halde olan Reşid Oteli’ne de uğrar. Otel çoktan terk edilmiş olsa da, Bush cünyır babasının suratını otelin girişinde unutacak değil ya! Amerikan askerleri ellerinde tornavida ve çekiçlerle otele girerler. Dakikalar içinde Bush’un suratını karo karo, kıra döke sökerler.

 

 

 

Bir kaynağa göre Bush’un suratını sökmek de yetmez, yerine Saddam Hüseyin’in suratı döşenir. Görev tanımı: Irak’a demokrasi götür, Saddam’ı yık, Reşid Otel girişindeki mozaikleri sök, yerine Saddam’ı döşe ve evine dön. Acaba Saddam’ın suratının olduğu mozaiği ABD’den mi taşıdılar? Irak’ta yaptıracak birini bulmuş olmaları mümkün mü? Otel girişinin Saddam’lı bir fotoğrafını bulamadım, ne kadar doğru bir haber bilemiyorum.

 

2008’de oteli yeniden inşa etmeye gelenler, girişinde hiçbir politikacının sureti olmayacak şekilde Reşid Otel’i şehre ve turizme yeniden kazandırıyorlar.

 

 

Kaynak, bu da kaynak, şu da kaynak, ve bu, ve şu.

 

Ana görsel: Paul Kitagaki Jr. Fotoğrafta arka planda Saddam’lar sırıtıyor.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YBir Kişi Daha Eksilmemek İçin
Bir Kişi Daha Eksilmemek İçin

Akşam 19:00'da Taksim Tünel'de buluşuyoruz!

MEYDAN

YÇitlerin Öte Yanı
Çitlerin Öte Yanı

Evlerinden, mahallelerinden, yaşamlarından edilenler için...

MEYDAN

YDile Gelmez “Bu Cehennem” Bizim
Dile Gelmez “Bu Cehennem” Bizim

Cumhurbaşkanının dilinin varmadığı bu iki sözcüği ta içimizde duyuyoruz biz.

KÜLTÜR

YÇöplükte Piknik, Müstehcen Peyzaj ve Ücretsiz Kanser Tedavisi
Çöplükte Piknik, Müstehcen Peyzaj ve Ücretsiz Kanser Tedavisi

Müstehcen olan artık ne çıplaklık ne de sıradan insanların cinselliği, bugün esas müstehcen olan hiçbir varlığın öznesi olamadığı bu peyzaj.

Bir de bunlar var

Kadınlarla Ama Baş Başa: Benjamin ve Brecht Dostluğu 
Marilyn Monroe ve Edebiyat
Zeynep Uysal’la Halit Ziya Edebiyatı Üzerine 2: Nasıl Yazdı? Nasıl Okudu? Nasıl Unutuldu?

Pin It on Pinterest