Anlamak çözmeye yetmez, böreksiz olmaz, böreksiz olmaz.

ECİNNİLİK

8 Mart Çökeltisi: Aristo Bey N’apıyorsunuz?

Kadınlar gününü bu sene derlemeyle değil başka şekillerde ele aldık fakat üç dipnot var ki kutlu hafta bitmiş olsa da paylaşmak istedim.

 

Birincisi: Mersin Baro Başkanı Ali Er. Kadın avukatı kürsüden iterken keyfinden hiçbir şey kaybetmeyen bir baro başkanı, Ali Er:

 

 

Parlak bir kravat, minik bir itekleme, nasıl bir pişkinlik. Avukat hanımın çantasında pürel taşıdığını umuyorum. Ali Er’in kendini şöyle savunduğunu da eklemek isterim: “Gelen arkadaşımıza yol açmak adına yapmış olduğum bir refleks. Herhangi bir kasıtlı itme veya kakma yoktur.

 

mersin-baro-itek

Refleks

 

 

İkincisi ne idüğü belirsiz bir önce-sonra derlemesi. Feminist ışınlara maruz kalan kadınların saçı bakın nasıl da kısaldı ve renk değiştirdi:

 

mezkur

mezkur1

mezkur4

 

Bunu görünce aklıma birkaç sene önce yaşadığımız bir olay geldi. 5Harfliler’in ilk zamanları, bir reklam ajansı toplantıya çağırdı, gittik. Toplantı sırasında reklamcı bizi şöyle bir süzüp hayalkırıklığıyla şunu dedi: “Ben sizi, ne bileyim, böyle mavi saçlı, saçı kazılı falan hayal etmiştim”. Bayık görüntümüzle kadını resmen hüsrana uğrattığımızı hatırladıkça gülerim. Reklam maceramız da o gün başlamadan bitti, acaba imajı tutturamadığımızdan mı?

 

Reklam demişken… sonuncu kalem twitter kuşlarıyla DM’imizden ulaştırıldı. Aristo PR ajansının Kadınlar Günü “kutlama” görselleri. Gönderenin bir ajans çalışanı olduğuna inanmak istiyorum, gözlerine inanamayıp usulca 5Harfliler’e yürüyen bir whistleblower.

 

Bu gizli saklı bir belge olmadığına, yani müşterilere ajanslara falan gönderildiğine göre yorumlamamda sakınca yoktur değil mi? Öyle yılın ayıbı değil, Mersin baro başkanınki gibi çok kızdıracak bir şey de değil… sadece, Aristo bey n’apıyorsunuz? En hoşuma giden şu “durum çok kritik” ifadesi ile kavuşturulmuş kollar. Acayip önemli ve ciddi bir sosyal mesaj vaat ediyor fakat mesajlar şöyle:

 

aristo2

 

Tamam da arkadaşlar siz kimsiniz, yanda ajans kadınları diyor, görselde sizin vakur ifadeniz:

 

aristo3

 

aristo1

Bu da hem böreği yer, hem mesajı verir. İyi valla.

 

Fakat en iyisi:

aristo4

 

Ajans başkanının Kadınlar Günü vesilesiyle paylaştığı anekdota gel. Ben içeri dalınca hizaya girerler. Başkan, kendini yaktığın yetmezmiş gibi bütün erkek çalışanlarını da bu kötü fikre zorladığın gibi bir his alıyorum. Belki de yayın koordinatörü o yüzden surat astı. Diğeri börekten fazla memnun kaldığı için somurtamıyor.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÜLTÜR

YSalacak’ta İki Kız
Salacak’ta İki Kız

"Bilinmeyen" fotoğrafçı kimdi? Bu fotoğraf kaç senesinde çekildi?

KÜLTÜR

YBunca Zaman Arkadaş Olabilir Miydik Yani?
Bunca Zaman Arkadaş Olabilir Miydik Yani?

Ryan Murphy'nin yeni dizisi "Feud: Bette and Joan" üzerine

Bir de bunlar var

Utanıyorum ama Hakan Ural
Bu Sene Emmy’ler Bu Fotoğraftan İbaret
İsmail YK – Radikal Feminist

Pin It on Pinterest