"Trans çocukları yetişkinliği beklemeye zorlamak, tamamen kendileri olabilecekleri bir çocukluğu ellerinden almak demek."

MEYDAN

7 Yaşındaki Trans Kız Çocuğun Davası Tüm Trans Çocukları Yakından İlgilendiriyor

Katelyn Burns’un Kasım 2019’da Vox’ta yayınlanan “What the battle over a 7-year-old trans girl could mean for families nationwide” başlıklı makalesinin çevirisidir.

 
 

Trans bir çocuğun vesayet davası bütün trans çocukların haklarını etkileyebilir.

 

Luna Younger üç yaşındayken elbise giymek istediğini söylemeye başladı. Beş yaşından beri de bir kız çocuğu olduğunu söylüyor. Luna artık yedi yaşında ve duruşmalar sırasında doktorları, öğretmenleri ve aile üyeleri Luna’nın kendisini ısrarla bir kız çocuğu olarak tanımladığı yönünde ifade verdiler.

 

Luna’nın annesi kızının cinsiyet kimliğine saygı duyuyor ve nasıl isterse öyle görünmesine izin veriyor. Annesine göre Luna isterse oje sürebilir, elbiseler giyebilir ve saçını uzatabilir, fakat babası kızının kimliğine karşı çıkıyor. Luna’nın trans olmadığını iddia ediyor. Anne-babanın zıt uçlardaki duruşu, hem trans ailelerinin ve aktivistlerin hem de muhafazakâr kesimin Teksas’ın Coppell şehrinde yaşayan bu trans kızın vesayet davasını yakından takip etmesine neden oldu.

 

15 ay süren duruşmnın ardından 22 Ekim’de mahkeme, Luna’nın annesi Anne Georgulas’a tam vasilik verdi. Bu karar trans aktivistlerin içine su serperken muhafazakâr kesimi sinirlendirdi. Muhafazakarlara göre trans bir çocuğun cinsiyet kimliğini tanımak bir tür çocuk istismarı.

 

Sosyal medyada insanlar çok öfkeliydi, bazı hesaplardan Georgulas’a tehditler yağdı. Bu konuda Daily Caller’a konuşan avukatı, Georgulas’un acımasız bir saldırı altında olduğunu ve tanımadığı kişiler tarafından tehdit edildiğini söyledi.

 

Teksas eyalet üyeleri bile saldıran güruhtaydı. Bu kişilerin arasında Cumhuriyetçi partiden eyalet valisi Greg Abbott da vardı. Abbott eyalet sosyal hizmetlerinin Georgulas’ı araştıracağına söz dahi verdi. Eyaletin Cumhuriyetçi vekili Steve Toth, Çocuk İstismarı yasasına “Çocuk Yaşta Cinsiyet Geçişi” maddesini ekletmek için önerge vereceğini açıkladı.

 

Geri Abbott’ın Tweeter hesabından: “7 yaşındaki James Younger’ın dava dosyası Teksas Eyalet Savcılığı ve Teksas Eyalet Sosyal Hizmet Servisleri tarafından inceleniyor. #JamesYounger”

 

Mahkeme kararının açıklanmasını takip eden iki gün boyunca sosyal medyada tartışma iyice kızıştı. Hakim Kim Cooks, jüri kararını iptal ederek ebeveynlere “ortak vasilik” verdi ki bu Teksas eyaletinde velayetin yarı yarıya bölünmesi demek. Hakim Cooks, kararını herhangi bir hükümet yetkilisinin etkilemediği konusunda ısrarcı (Kendisine yorumunu almak için ulaşmaya çalıştık ama dönüş alamadık). Aynı zamanda pediatri doktoru olan Georgulas, Luna’nın babası Jeffrey Younger’ın kızının cinsiyet kimliğine saygı duymasını zorunlu kılan bir mahkeme kararı verilmesini istedi. Bunun üzerine Cooks, “mahkemeye göre Teksas eyaleti bu hususta karar vermekten sorumlu değildir” cevabını verdi.

 

Mahkeme kararı sorulara cevap olmak yerine daha bir çok başka soruyu gündeme getirdi: Eğer ebeveynlerden sadece birisi çocuğunun cinsiyet kimliğini tanırsa, bu çocuk için ne anlama gelir? Daha da önemlisi bu durum çocuğun sosyalleşmesini, psikolojisini ve hatta kimliğini belirleme hakkını nasıl etkileyecek?

 

Trans aktivistler Cook’un kararının yanlış olduğunu söylüyor. Amerikan Trans Hakları Merkezinin basın danışmanı Gillian Branstetter bize verdiği görüşünde şöyle diyor: “Trans çocuklar gelecek nesil içinde en korunmasız grup şu anda. Başarılı olmalarının önünde onlarca engel olduğunu biliyoruz. Bu engeller bazen zorbalık veya taciz oluyor bazen de çocuğun kendi psikolojik travması. Bu travmalar da yine ya zorbalıktan ve tacizden ya da ailesi tarafından reddedilmesinden kaynaklanıyor… Ebeveynlerinden herhangi birine çocuğunun gerçek kimliğini reddetme hakkını vermek çocuğa zarar vermek olur.”

 

Ailenin yaptığı açıklamaya göre Georgulas, hakimin kararına itiraz etti. Mahkeme hala karar aşamasındayken, Cooks’un Facebook hesabından davayla ilgili paylaşımlar yaptığını iddia eden anne hakimden davadan çekilmesini istedi. Bu paylaşımları Cooks, davanın kamusallığının Luna ve ikiz kardeşini kötü etkilediğini kabul ederek ebeveynlerin dava hakkında medyada konuşmasını yasaklama kararı verdikten sonra yapmış. Georgulas ve Younger hala bu yasaklama kararı altındalar (Younger’ın avukatı konuyla ilgili iletişim çabalarımıza dönüş yapmadı).

 

Kararın açıklanmasının ardından, Georgulas’ın avukatlarından biri olan Karen Hirsch, ailenin evinin camına çocuklar içeride uyurken taş atıldığını söyledi. Hatta kapı ve duvarlarına yazılama yapılıp, girişe ölü hayvan cesedi bırakılmasından sonra Georgulas pediatri kliniğini kapatmak zorunda kaldı. Bütün bunlar olurken Luna’nın yaşadığı mahalledeki diğer ebeveynler çocuklarını okula göndermekten korktuklarını belirtiyor. Birileri Luna’ya saldırmak için gelirse kendi çocuklarının da tehlikede olabileceğini düşünüyorlar.

 

Dava konusundaki tartışmalar öyle bir raddeye varmış durumda ki Teksas’ta olsun olmasın trans aileleri güvende hissetmiyor, canları için endişe ediyor. Bütün bunlar bir çocuk elbise giymek ve insanların ona kız çocuğu olarak hitap etmelerini istediği için oldu.

 

Dava açılmadan önce Luna’nın babasının çocuğunu “kurtarmak” için başlattığı kampanya radikal sağdan oldukça destek almıştı.

 

Luna’nın vesayet hatta daha doğrusu cinsiyet kimliğinin tanınması davası kaynama noktasına Ağustos 2018’de ulaştı. Georgulas, Younger hakkında uzaklaştırma kararı çıkartmak için mahkemeye başvurdu. Özellikle de babanın Luna’nın okuluna gidip insanlara “Luna’nın cinsiyeti aslında Luna adını taşıyan kızın cinsiyetinden farklı” demesini engellemek istiyordu.

 

Bunun üzerine, aynı ay içinde Younger tam vasilik için dilekçe verdi. Bu tarihe kadar çocuğunu görmesine haftada bir kez iki saatliğine ve her ayın birinci, üçüncü ve beşinci hafta sonlarında izin verilmişti. Fakat dava ifadelerine göre 2017’den bu yana sıklıkla bu ziyaretleri atlatıyordu. Dilekçe verdikten sonra çocuğunu, cinsiyet geçişinin “tehlikelerinden korumak” için bir sosyal medya kampanyası başlattı. Luna’nın yaşındaki bir çocuk için cinsiyet geçişi tamamen toplumsal seviyede gerçekleşir. Bu geçiş, saçını uzatmasından, kendi kıyafetlerini belirlemesinden ve bir kadın ismi seçip insanların kendisine uygun şekilde hitap etmesini istemesinden başka bir şey değildir.

 

Buna rağmen muhafazakarların kampanyası, Georgulas’ın çocuğu en kısa sürede “kimyasal yolla kısırlaştıracağı” iddiasını ortaya attı. Bu iddia aslında hormon bastırma tedavisine verilen yanlış ve korkutucu bir referans. Bu tedavide Luna’nın testosteron üretimi baskılanırken, bu hormonun yerine östrojen üretmesi sağlanacak. Fakat Luna’nın, tıbbi standartlara göre bu tedaviyi görmesine daha yıllar var. Dava kayıtlarına göre Georgulas’ın tek planı Luna’yı Dallas’taki trans çocuklar üzerine uzmanlaşmış bir pediatri kliniğine götürmek. Bu klinikte eğer Luna’nın beden disforisi gelecek yıllarda azalmazsa, bir ihtimal ergenlik engelleyici ilaçlara başlayacağı bir plan çıkaracaklardır (Klinik bu konuda herhangi bir görüş vermeyi reddetti.)

 

Younger’ın annenin çocuğunu manipüle ettiği iddiasına sıkı sıkıya bağlı LifeSiteNews ve Daily Wire gibi sağcı basın siteleri, Georgulas’ı bir kız çocuğu sahibi olmayı istediği için Luna’yı trans olmaya zorlamakla suçladı. Fakat bu temelsiz bir iddia, Georgulas’ın bir önceki evliliğinden iki büyük kızı var zaten.

 

Georgulas ifadesinde Luna’nın trans olmamasını tercih ettiğini fakat ne olursa olsun çocuğunun cinsiyet kimliğini desteklediğini belirttti: “Bir pediatri doktoru olarak bilgilerime ve ayrıca yaptığım araştırmalara dayanarak, seçimini onaylamanın çocuğun psikolojik sağlığı için doğru olduğunu biliyorum. Doktorlar ne olursa olsun çocuğun bu konudaki kendi tercihlerini onaylamamız gerektiğini söyledi.”

 

Bu sırada Younger muhafazakar medya kurumlarında konuşuyor ve Georgulas’ın Luna’yı kız gibi giydirdiğini söylüyordu. Younger muhafazakar sağ kanattan bir haber sitesi olan LifeSiteNews’e Eylül’de verdiği bir röportajda şöyle konuşuyor: “Luna, annesinin yanındayken kız, benim yanımdayken erkek gibi davranıyor. Annesinin evinde erkek gibi giyinip karşıma öyle çıkıyor. Bu annesinin evinde rahatlıkla erkek olarak kendini tanımlayabiliyor demek.” Georgulas ve diğer tanıklar bu iddiaya karşı çıkarak Luna’yı erkek gibi giyinmeye ve davranmaya zorlayanın Younger’ın kendisi olduğunu söyledi.

 

Çocukları trans olarak açılan, boşanmış ya da artık görüşmeyen ebeveynlerde anneyi suçlamak yaygın bir tepki. Henüz trans çocukların vesayet davalarına ilişkin elimizde kesin bir sayısal veri yok. Fakat 2019 yılının başında yayınlanan bir Aile Mahkemeleri Araştırması ’nda boşanmış on anne, çocuklarının trans ya da cinsiyetsiz/kuir kimliklerini tanıdıklarını belirtti. Bu on davada da babalar, anneleri çocuklarının trans olmasını “sağlamakla” suçlamış ve mahkeme bu davaların dördünde babanın lehine karar almış. Buna rağmen araştırma “ebeveynlerin çocuklarının cinsiyet kimliğinde herhangi bir etkisi olamayacağı” sonucuna ulaşmış.

 

Luna’nın davasında muhafazakar medyanın tek yaptığı, American Conservative dergisinin yanlış bilgi dolu “Çocuğunuza Zarar Vermeye Geldiler” başlıklı haberindeki gibi transfobi yaymak değildi. Aynı zamanda bir anneyi ve küçük bir çocuğu şeytanlaştırdılar. Georgulas’ın avukatları Daily Caller’a yaptıkları açıklamada bütün bunların “tehditler, tacizler ve hatta müvekkillerinin mal varlığının tahribine kadar birçok şeyi tetiklediğini” söyledi.

 

Aşırı sağın Georgulas’ı karalama kampanyasına rağmen, hukuki inceleme altına alınan yine Younger’ın güvenilirliği oldu. İkilinin boşanma davasında Younger’ın kariyeri, önceki evlilikleri, geliri, eğitimi ve hatta askeriyedeki geçmişi konusunda yalan söylediği ortaya çıkmıştı. Dolandırıcılık söz konusu olduğundan tek celsede boşanmışlardı. Hakim Cooks, ayrıca Younger’ı kar amacıyla ailesinin özel hayatını ihlal etmekle suçladı. Bu konuda kararında “Babanın çocuklarının güvenliğini ve özel hayatının gizliliğini tehlikeye atma pahasına kamuoyunda kargaşa yaratmaktan çekinmediği, asılsız iddialarda bulunarak kendisi üzerine topladığı ilgiden yaklaşık 139,000 dolar kadar maddi kar elde ettiği gözlemlenmiştir” dedi. Burada bahsettiği maddi kazanç Younger’ın bir önceki seneden beri yürüttüğü kampanyadan elde ettiği gelire denk geliyor.

 

Aşırı sağın önde gelen sözcülerinden Glenn Black bile Younger’ın geçmişi konusunda çekinceleri olduğunu ifade ediyor. Hatta Black radyo programında Younger’ın boşanma davasının kayıtlarını okudu. Bu kayıtlarda Georgulas’ın büyük kızlarına karşı saldırgan davranışlar sergilediği, kızların eşyalarına el koyduğu, odalarına kilitlediği ve evin kurallarına uymayı kabul edene kadar şınav çektirdiği yazıyordu.

 

Georgulas’ın avukatlarından Kim Meaders’a göre bu saldırgan tavırlara Luna da maruz kalmıştı. Meaders davada açılış ifadesinde: “Luna sosyal hizmet görevlilerine babasından korktuğunu söylemiş. Aynı zamanda kardeşi de onun mutsuz olduğunu ve mutsuz eden kişinin babası olduğunu ifade ediyor. Luna’nın erkek kıyafetleri giymeye zorlandığı için mutsuz olduğunu söylüyor” dedi.

 

Luna’nın toplumsal geçiş sürecinde şu an tehlikede olan ne?

 

Dava kayıtlarına bakıldığında, Luna’nın kendisini nasıl tanımladığı konusunda kafasının karışık olduğunu düşünmek mümkün değil. 10 Temmuz 2018 tarihli bir duruşma kaydına göre, Luna’nın ikiz erkek kardeşi, bir sosyal hizmetler uzmanı, bir terapist ve bir pediatri doktoru hepsi birden Luna’nın cinsiyet kimliğinin kadın olduğu yönünde ifade verdi. Luna’yı muayene eden her doktor cinsiyet kimliğinin tanınması gerektiğini ve kendisiyle bir kız çocuğu gibi sosyalleşilmesi gerektiğini onayladı. Luna’nın kimliğini tanımayı reddeden kişi ise Younger.

 

2017 yılının Nisan ayında Luna kendi ismini seçti. Beş yaşındayken uzman bir terapist tarafından “cinsiyet disforisi” tanısı aldı. Cinsiyet disforisi, doğumda atanmış cinsiyet ile kendi cinsiyet kimliğinin uyuşmazlığından kaynaklanıyordu. Luna’nın pediatri doktoru 5 yaş ve 6 yaş muayenelerinde Luna’nın istikrarlı bir şekilde kendini bir kız çocuğu olarak tanımladığını ve bu şekilde kendisini ifade ettiğini söylüyor.

 


“Trans Hakları İnsan Haklarıdır” 26 Temmuz 2017, Binlerce New Yorklu Trump’ın transları askerlikten çıkarmak için çağrı yaptığında Times Meydanında eylem yaptı.

 

Meaders, mahkemede bulunduğu beyanda şunları söylüyor: “Baba ne danışmanların ne pediatri doktorlarının tavsiyesini dinliyor. Bununla da kalmayıp Luna’yı kız giysileri giydiği için utandırarak üzmeye devam ediyor. Kızının upuzun saç hayali kurduğunu bilmesine rağmen saçını kazıtırken ikiz kardeşinin saçlarına dokunmuyor.”

 

Translar ve aktivistler için özellikle bu detay inanılmaz bir merhametsizliğin göstergesi. Dallas’ta yaşayan ve Luna’yı da tanıyan Jane’in (gizlilik için adı değiştirildi) de çocuğu trans. Luna’nın babasının inatla saçını kısacık kestiğini ve saçının kesilmesinin kendi kızının disforisini en çok arttıran şeylerden biri olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Luna için bu saçının zorla kesilmesinden başka bir şey değil. Arkasında yatan nedenleri anlayabilecek yaşta değil.”

 

Luna’nın saçının uzunluğundan bu davada bu kadar bahsedilmesinin sebebi yedi yaşındaki bir çocuğun cinsiyetini ifade eden tek şeyin saçı olması. Bu yaştaki çocuklar, üstlerinde giysileri olduğunda birbirlerinden fiziksel olarak ayrışmıyorlar çünkü ergenliğin herhangi bir etkisi henüz olmuyor. Her ne kadar Younger’ın iddialarına göre annesinin planı bu olsa da, yedi yaşındaki bir trans çocuk geri dönüşü olmaz herhangi bir değişim geçirmiyor.

 

Sonuç olarak şu an ve önümüzdeki birkaç yıl için tartışmanın konusu Luna’nın toplumsal geçişi, yani saç stili, giysileri, ismi ve kendisine hitap biçimleri.

 

Mount Sinai Trans Geçiş Cerrahisi Merkezi yöneticisi ve ABD Trans Sağlığı Mesleki Birliği başkanı Joshua Safer’a göre: “Ergenlik çağından önce herhangi bir tıbbi müdahale söz konusu değil. Bu yüzden evet, ergenlik öncesi çocuklar ilaç kullanmıyor ve kesinlikle ameliyat olmuyor. Çocuklar cinsiyet kimliklerini sorguladığında, yani trans olduklarını veya olabileceklerini söylediklerinde yapılması gereken dinlemek. Çocuk ne yapmak istiyorsa, ne tercih ediyorsa onun yönlendirmesini takip etmekten ibaret yaklaşımımız.”

 

Safer’e göre cinsiyet disforisi yaşayan çocuk ve ergenlerde yapılması gereken, kişiye özel bir psikiyatrik ve fiziksel destek planı çıkarmak. Aile ile geliştirilen psikiyatrik destek planının bu kadar değişken olmasının sebebi çocuğun bulunduğu çevredeki psikolojik problemlerle de ilgilenme gerekliliği. Her çocuğa uyan, standart bir destek programı yok. Tabii her şeyden önemlisi planın çocuğa iyi gelmesi.

 

Georgulas’ın Luna’yı götürmeyi planladığı Genecis isimli pediatri kliniği internet sitesinde açıkça cinsiyet geçiş cerrahisi uygulamadığını yazıyor. Trans çocuklar ve ergenlerin yaşına uygun psikolojik destek ve hormonal tedaviler klinikte alanda uzman otoritelerin belirlediği tıbbi standartlar çevresinde uygulanıyor. Hakimin iptal ettiği jüri kararına göre Luna bu klinikte Younger’ın izni olmadan muayene olabilecekti. Ama şu anda olamıyor.

 

Yine dava kayıtlarına göre Younger Luna’nın doktorlarıyla olan birçok randevusuna gitmemiş, başka kişilerden görüş almak istediğini belirtmişti. Fakat bu süreçte başka herhangi bir doktorla görüşme ayarlamamış.

 

Geçtiğimiz on yıl içerisinde doktorlar trans çocuklar konusunda “dikkatli gözlem” yerine kimliği onaylama metoduna geçiş yaptı.

 

Vesayet davasının başlattığı tartışmanın temelinde aslında cinsiyet disforisi yaşayan çocukların en iyi ne şekilde destekleneceği ve disforinin nasıl tedavi edileceği konusu var. Younger davada disfori yaşayan çocuklar için dikkatli gözlem metodunu desteklediğini savundu. Dikkatli gözlem metodu, 2012’den önce kategorileştirilmemiş olsa da Hollandalı ve Kanadalı bazı doktorların 2000lerin ortasında izlediği bir tedavi yöntemi. Bu yaklaşımda ebeveynlere çocuklarını, doğumda atanan cinsiyet rollerine uymalarını teşvik etmesi öneriliyor.

 

Dikkatli gözlem metodunda Luna gibi bir çocuğun saçı kısa kesilir, erkek giysileri giydirilir, atanan ismi kullanılır ve erkek çocuğu gibi hitap edilirdi. Çünkü bu çocukların ergenlik başladığında istatistiki olarak disforiyi atlatacağı iddia ediliyor. Eğer Luna’nın disforisi devam ediyor olursa ancak o zaman ergenlik öncelleyeci ilaçlar kullanılmaya başlanıyor. Bu sayede hormon tedavisi gibi daha ciddi bir değişime karar vermeden önce biraz daha olgunlaşabilir.

 

Çocukların toplumsal cinsiyet geçişine karşı çıkan politik gruplar “Bırakın çocuklar istedikleri gibi davransın” derken dikkatli gözlem metodu aslında bunun tam tersini yapıyor.

 

Sağlık ve kamu politikalarında cinsiyet çeşitliliği konusunda danışman ve yazar Kelley Winters’a göre: “Dikkatli gözlem yanıltıcı bir tabir. Nötr gözlem denilen bir şey yok ama öyle gibiymiş gibi kategorilendiriliyor. Trans çocukları bütün çocuklukları boyunca kapalı bir hayat yaşamak zorunda bırakmanın, geriye dönüp baktıklarında çocukluklarında kendileri gibi hissettikleri bir tane bile anı bırakmamanın nötr bir gözlem süreciyle alakası yok.”

 

Bu metod, cinsiyet disforisi yaşayan çocukların %80’inin sonunda bunu atlatacağı ve na-trans yetişkinler olacaklarını iddia eden eski istatistiklere dayanıyor. Fakat bu rakamlar doktor Safer’a göre hatalı:

 

“%80’in disforiyi atlattığı iddiası Hollanda’da yapılan eski bir araştırmadan geliyor. Halbuki bu araştırmada çocuklara cinsiyet kimlikleriyle ilgili açıktan herhangi bir soru sorulmamış. Bu problemi bir takım sorularla geçiştirip, katılımcıların cinsiyet kimliklerini bildiklerini varsayıyorlar. Bu ne kadar güvenilir bir varsayım emin değilim. Aslında bunun tek gösterdiği şey bir grup çocuğun %80’inin cinsiyet rollerine ilişkin olduğu varsayılan bir takım sorulara normatif cevaplar vermesi ve aynı grubun yetişkinliklerinde trans olmadığı. Ama bütün sorular önyargı dolu.”

 

Bu metodun en büyük problemi Hollanda ve Kanada’daki araştırmalar yapılırken değişken cinsiyet ifadelerine sahip çocuklar için verilen standart tanı olan “cinsiyet kimliği bozukluğu” idi. Bu tanıyı karşı cinsiyet kimliğine sahip olabileceğini söylemeyen çocuklar bile sadece karşı cinse atfedilen davranış veya ifade biçimlerini takındıkları için alabiliyordu. Tanı kriterlerinin bunlar olması aslında na-trans gey veya lezbiyen çocukların araştırmacıların ağına takılmasına neden oldu. Kaldı ki bu grup ergenlik öncesinde sıklıkla herhangi bir kimlik değişimi olmadan karşı cinse atfedilen davranışlarda bulunuyor. Bu grup tabii ki de ilerleyen yıllarda “atlatmış” olacaktı.

 

Amsterdam’da bulunan Cinsiyet Disforisi İhtisas Merkezi’nde araştırmacı ve doktor olan Thomas Steensma dikkatli gözlem metodunu savunsa bile ilk araştırma gruplarının daha “hafif vakaları” içermiş olduğunu ve bunların “artık kliniklerimizde gördüğümüz örneklerle karşılaştırması zor vakalar” olduğunu 2018’de KOQED radyoya verdiği bir röportajda söyledi. Yine de ergenlik öncesi çağdaki çocukların toplumsal geçişi konusunda dikkatli olunması gerektiğini ekledi. “Başkalarının bir kız çocuğu olduğunu düşünmesine yol açacak isim değişikliği gibi bir şeyi kabul ettiğimizde çocuğa ‘Peki, o zaman belki de geri dönüşü olmayan adımlar atarak kendini keşfetmeye devam edebilirsin’ demiş oluyoruz” diyerek devam etti (Steensma görüş isteğimize dönüş yapmadı).

 

2012 yılında, cinsiyet kimliği bozukluğunun ismi daha kapsayıcı ve pozitif bir şekilde “cinsiyet disforisi” olarak değiştirildi. Bu bozukluk, çocuğun doğumda atanan cinsiyeti ve hissettiği cinsiyet kimliğinin uyuşmazlığı olarak tanımlandı. Bugünlerde artık bir çocuğun cinsiyet disforisi tanısını alması için belirli bir süre boyunca cinsiyet kimliği ile ilgili kararlı, ısrarcı ve tutarlı olması gerekiyor. Bu kriterler eski tanı sürecinde yoktu.

 

Benzer şekilde dikkatli gözlem metodu da Amerikan tıp dünyasının dışına itilmiş durumda çünkü bu yöntemin çocuğu anlamsızca cezalandırdığı düşünülüyor. Bunun yerine artık önerilen metod onaylama metodu. Onaylama ile değişken cinsiyetli çocukların daha özgürce cinsiyet ifadelerini, yeni isimleri ve hitap şekillerini denemesini sağlanıyor. Bu bireye göre şekil alan bir yaklaşım ve kesin sonuçları yok. Ergenlik öncesi çağdaki bir çocuğun cinsiyet kimliğiyle ilgili “bozukluğu” olduğu varsamıyla tedaviyi denemek yerine, onaylama metodu eğer çocuk isterse toplumsal geçiş sürecini önererek çocuğun deneyimlediği disforiyi ilaç tedavisine gerek kalmadan azaltıyor.

 

Onaylama metodu American Pediatri Akademisi, Amerikan Tıp Birliği, Amerikan Psikiyatri Birliği, Endokrin Derneği, Tran Sağlığı Dünya Uzmanlar Birliği, Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Koleji ’nin de aralarında olduğu birçok grup tarafından öneriliyor. Hasbro Çocuk Hastanesi hekimlerinden ve Brown Üniversitesi profesörü Jason Rafferty, Ekim 2018’de Amerika Pediatri Akademisi’nin trans çocukların cinsiyet kimliğinde onayın önemi üzerine yayınladığı açıklamasında “Bir ebeveynin yapması gereken en önemli olan şey çocuğu dinlemek, kendi seçtikleri ifade biçimlerini desteklemek ve onlara saygı duymak. Bu yaklaşım belki zaman zaman zor ama çocuğun ve ailenin psikolojisine iyi gelecek konuların konuşulmasını teşvik ediyor” diyerek bu metodu tanıdı.

 

Safer’a göre de: “Çocuk, beyni yıkanarak trans yapılmaz. Ne hissettiklerini size söyleyecek ve bunun karşısında yapabileceğiniz tek şey saygılı olmak, kimse kimseyi zorla bir tanıma sokmuyor. Bence insanlar bu konuda hala endişeli ve doğru, eskiden tıp dünyasında da böyle bir endişe mevcuttu. Fakat tıp dünyası günden güne zorlama ihtimalinin oldukça düşük olduğunu daha kesin bir şekilde söyleyebiliyor.”

 

Onaylama metodunu eleştirenler na-trans çocukların istemeden cinsiyet geçiş sürecine kendilerini kaptırıp daha sonra pişman olmasından korkuyor. Safer bu konuda çocuklarla sürekli iletişimde ve temkinli olmanın esas olduğunu söylüyor. Kendilerinden emin olanlar bunu ifade etmeye devam edecektir.

 


Neredeyse Amerika’daki her nitelikli tıp meslek birliği, değişken cinsiyetli çocuklarla iletişimde dikkatli gözlem metodu yerine onaylama metodunu öneriyor.

 

Safer eski kliniği ve şimdiki kliniğinde gördüğü yüzden fazla hasta içinden %1inin disforisinin zamanla yok olduğunu gözlemlemiş. “Trans çocukları sırf konuya dair araştırmalarımız kusursuz olmadığı için iyileştirmeden gönderemeyiz. Ortada geniş bir çeşitlilik var ve nitelikli araştırmalar yapılıyor zaman içinde. Cinsiyet kimliğinden emin olan çocuklar arasından on yıl sonra gelip süreçten geçmenin yanlış bir karar olduğunu söyleyen çıkmıyor zaten.

 

Washington Üniversitesi’nin 2016 yılında yaptığı bir araştırma cinsiyet disforisi yaşayan 73 kişilik bir grupta cinsiyet kimlikleri onaylanan trans çocukların na-trans yaşıtlarına göre depresyon oranının normal seviyede ve anksiyete oranlarının normalden biraz yüksek olduğunu gösterdi. Araştırmaya göre: “Bu sonuçlar ışığında genelde aile desteğinin, özellikle çocuğun toplumsal geçişini onaylamanın trans çocuklar arasında psikiyatrik sağlığı iyi yönde etkilediği söylenebilir.”

 

Ayrıca 2018 tarihli bir başka araştırma da trans bir çocuğun seçtiği ismi ve hitap biçimlerini kullanmanın intihar riskini önemli oranda azalttığını gözlemledi.

 

Luna’nın ailesinin kızlarının ergenlik engelleyicileri alma çağına geldiğini düşünmesi gerektiğinde -ki Georgulas’ın tanıklığına göre bu yaş 9 ila 11 arası- yaklaşık altı yıldır cinsiyet kimliği hakkında kararlı, ısrarlı ve istikrarlı davranmış olması gerekir. Bunun üstüne ergenliğini hormon tedavisiyle bir kadın olarak geçirmeye karar vermesi için de birkaç yılı olacak.

 

Ergenlik engelleyiciler çocuğun ergenliğini geciktirmekle kalırken, karşı-cins hormonları eğer cinsiyet disforisi devam ediyorsa karşı cinse ait ergenlik hormonlarının salgılanması için kullanılıyor. Engelleyiciler, ergenlik yaşı gelen çocuğun ergenliğini durdurarak 9-14 yaşları arasındaki çocukların zamanı geldiğinde kalıcı tedaviye karar verirken zihinsel anlamda olgunlaşmış olmalarını sağlıyor. Karşı-cins hormonları trans erkekler için testesteron enjeksiyonları iken trans kadınlar için testesteron blokör ve östrojen karışımı. Safer’a göre bu, sistemin güvenilir ve aynı zamanda da genç trans bireylerin kendi bedenleri ve yaşamları üzerinde söz hakkı sahibi olmasını sağlıyor.

 

Ne yazık ki, aşırı muhafazakarlar, trans dışlayıcı radikal feministler (TERF) ve bir takım uç düşüncelere sahip seksologların bu çocukların geleceğiyle ilgili istedikleri başka şeyler var. Yetişkin olmayanlar için ergenlik öncelleyicileri ve karşı-cins hormonlarını yasaklamaya yönelik lobicilik yapıyorlar. Dikkatli gözlem metodunu yaygınlaştırmaya çalışıyor gibi görünseler de aslında yaklaşımları “düzeltme metodu” olarak biliniyor, bir tür dönüştürme tedavisi . Doğal süreçle gelişen ergenliğin doğal ve bu yüzden her çocuk için gerekli olduğu gibi bir asılsız bilgi yayıyorlar aynı zamanda.

 

Bu yaklaşım kendi bedenleri üzerinde söz hakkı olmadan trans kızları erkek ergenliği, trans erkekleri de kız ergenliği süreçlerinden geçmeleye zorlayacak. Bu da beraberinde kalıcı değişimler getirecek. Bunlar yetişkinlikte eğer istenirse pahalı ve zorlu tıbbi operasyonlarla geri dönüşü olacak değişimler olacak. Trans kadınlar bu şekilde acılı olabilen ve pahalı lazer işlemleri görmek zorunda kalabilir ve istemediği halde hiçbir zaman değişmeyecek bir beden oranına (omuz ve kalça genişliği) sahip olabilir. Trans erkekler göğüslerini aldırmak için operasyon geçirmek zorunda kalabilir ve trans kadınlar gibi beden oranları bütün hayatları boyunda değişmeyecektir.

 

Bunların yanında ergenleri toplumsal geçişten mahrum bırakmanın da sonuçları var. Trans çocukları yetişkinliği beklemeye zorlamak, tamamen kendileri olabilecekleri bir çocukluğu ellerinden almak demek. Aynı zamanda cinsiyetlendirilmiş sosyalleşme deneyiminden de mahrum bırakılmış oluyorlar. Bu deneyimden geçmemiş trans yetişkinler bir anda kendilerini toplumda daha önce deneyimlemedikleri, özellikle cinsiyetlendirilmiş flört veya iş ilişkileri gibi sosyalleşme pratiklerinin arasında kendilerini kaybolmuş hissedebilirler. Kadınlara atfedilen cinsiyetçi normlar yüzünden trans kadınlar iş yerlerinde sıklıkla fazla agresif olmakla suçlanıyor. Eğer erken yaşta toplumsal geçişe izin verilirse bu gibi cinsiyetçi tavırların üstesinden gelmenin yollarını na-trans yaşıtlarıyla aynı dönemde öğrenmeye başlayabilirler. Bununla birlikte ikili cinsiyet sisteminin ve normlarının en azılı savunucuları aynı zamanda trans kimliklerin, özellikle de trans çocuklarının varlığına da hiddetle karşı çıkan grupta yer alıyor.

 

Luna’nın davası muhafazakarların trans bireylere karşı yürüttüğü savaşı körükledi.

 

Luna Younger davası, değişken cinsiyet ifadeli ve disforik çocuklara nasıl yaklaşılması gerektiği sorusunun irdelenmesini sağlamakla birlikte muhafazakarların translara karşı yürüttüğü savaşta cephelerden biri haline geldi. Trans bir çocuğun annesi olan Jane’i asıl endişelendiren hükümet ve eyalet görevlilerinin teker teker trans çocukları politik kazançları için hedef almaları: “Teksaslı politikacıların ve vekillerimizin bütün çocukları koruması gerekirken, açıkça yedi yaşındaki bir çocuğu hedef göstermeleri beni kaygılandırıyor. Bu kadar alçalmaları gerçekten dehşet verici.”

 

Vali Abbott’ın açıklamalarını Teksaslı senatör Ted Cruz ve translara dair sık sık görüş belirten Donald Trump Jr.’ın açıklamaları takip etti. İkisi de Luna’nın geçişine “çocuk istismarı” dedi.

 

Teksas vekili Matt Krause muhafazakar kanadın giderek artan tepkisini fırsat bildi. Eyalet içinde cinsiyet disforisi yaşayan çocuklara ergenlik engelleyici verilmesini yasaklama önerisini ortaya attı. Eğer bu yasak diğer eyaletlerde de konuşulmaya başlarsa ergenlik çağındaki binlerce çocuğun cinsiyet geçişi destekleyici tedaviden mahrum bırakılması söz konusu olabilir. Bu durum Luna gibi trans kız çocuklarının yüzünde ve vücudunda kıllanma gibi ikincil cinsiyet özelliklerini geliştirmesine yol açabilir, hem de çocuklara kendi vücutları üzerinde herhangi bir söz hakkı vermeden. Ya da tedavisi için binlerce kilometre gidip eyalet dışına çıkması gerekebilir.

 


Ted Cruz, trans bir çocuğun cinsiyet kimliğini tanımanın “çocuk istismarı” ile aynı şey olduğunu söyleyen birçok muhafazakar politikacıdan biri.”

 

Bir diğer cumhuriyetçi vekil, Seth Toth da Twitter’dan 2021’in ilk yasama döneminde trans çocukların cinsiyet kimliklerini onaylamanın eyalet yasasına göre çocuk istismarı sayılması için önerge verileceğini duyurdu. Bu, eyaletin bir çocuğun giysilerini, ismini ve saç şeklini kontrol etmesi demek olacak.

 

Trans çocuklara karşı yürütülen savaş Teksas eyalet sınırlarını da aştı. Georgia’nın cumhuriyetçi vekili Ginny Ehrhart “Savunmasız Çocukların Korunması Yasası ” isimli bir önerge vererek, doktorların “kısırlaştırma, mastektomi, vasektomi, kastrasyon veya herhangi bir genital mutilasyon operasyonlarını” uygulamasını yasaklamaya çalışıyor. Zaten bu uygulamalar trans ergenlerde önerilmiyor. Fakat, Ehrhart’ın önergesi aynı zamanda 18 yaşın altındaki herkes için ergenlik engelleyici ve karşı-cins hormonu kullanımını da yasaklıyor. Buna benzer bir önerge bir Kentucky eyalet meclis üyesi tarafından Younger’ın davasına takiben verilmişti.

 

Muhafazakar medyanın yaygınlaştırdığı asılsız bilgilerden bir tanesi de ergenlik engelleyici ilaçlardan biri olan Lupron’un binlerce insanın ölümüne neden olduğuna dair bir rapordu. Fakat, NBC News Report programınının araştırması sonucu Lupron’un çoğunlukla kullanıldığı alan hormonlara bağlı gelişen testis kanseri gibi ölümcül kanserler. Yani ilaç tedavinin bir parçası olmakla beraber kullanılan vakalardaki ölümlerin nedeni değildi.

 

Branstetter Younger davasının özellikle tehlikeli olabileceğini çünkü konunun aile için kişisel de bir mesele olduğunu söyledi: “Muhafazakar medya grubu, transları kötüleyen ve trans sağlığına dair uygulamalar hakkında korku tellallığı yapan bir kampanya yürütüyor. Biz bu kampanyaya karşı sürekli asılsız bilgileri yalanlamak zorunda kaldığımız bir savaş veriyoruz. Bu, insanları tıpkı bu davada valinin yaptığı gibi sömürmek demek. Bir aileyi ve çocuğu rızaları olmadan kendi politik amaçların için kullanmak bu.”

 

Jane, Teksas’ta yaşayan bir trans çocuk annesi olarak davaya gösterilen ilginin kendi hak savunucunluğunda daha çekingen olmasına yol açtığını söylüyor. Evinde kullandıkları teknolojik aletlerin güvenliğini kontrol etmesi için uzman ekipler çağırmış ve evindeki güvenlik kameralarının sayısını arttırmış: “Çok, hem de çok stresli ve yoğun bir süreç oldu. Çok fazla göz yaşı döktük, geceler boyunca uykusuz kaldık. Ama aynı zamanda ailemizi desteklemek için bize ulaşan bir sürü insan da oldu.”

 

Trans haklarını savunan ebeveynler için hem eyalet hem de ulusal düzeydeki muhafazakar politikacıların bu konuya gösterdiği ilgi şimdiden korkutucu bir hale geldi. Bu makale için görüşmek istediğimiz trans çocuğu olan ebeveynlerden bazıları valinin sosyal hizmetler soruşturması başlatmasından korktuğu için konuşmadı. Branstetter’ın belirttiğine göre bir çok ebeveyn “onay dosyası” tuttuğunu söylüyor. Bu dosyalarda dışarıdan gözlemlenebilecek her cinsiyet disforisi örneğini, bütün tıbbi ve psikiyatrik muayene kayıtlarını saklıyorlar çünkü çoğu zaman kendilerini tanımayan insanlar aileyi sosyal hizmetlere çocuk istismarı iddiasıyla şikayette ediyor. Görüşmek istediğimiz bir başka kişi, bir doktor, çalıştığı kurum tarafından “devam eden bir dava” üzerine yazılan bir yazıya görüş vermemesi konusunda uyarıldı.

 

Trans çocuğu olan her Teksaslı aile çocuğun geçiş sürecini destekledikleri için hükümet soruşturması tehdidi altında olsa bile eleştiri okları davanın odağında olan ailenin üzerinde toplanıyor. Duruşmalar ve medya odağının arasında eksik olan, Luna’nın kendi hisleri ve düşünceleri oldu. Georgulas’ın aile yakını olan ve medya ile iletişim sorumluluğunu üstlenen Karen Hirsch bize, “Luna’nın çocuk aklında bütün bu dava meselesi artık saçını kesmesin diye oluyor. Onun anlayabileceği bu kadar çünkü. Tek istediği bir kız çocuğu olmak, bütün bu kargaşayı istemiyor” dedi.

 

Hakim Cooks geldiğimiz noktada Younger’a fazladan hafta içi bir gün daha ziyaret hakkı verdi. Hirsch’in anlattığına göre Younger bir sonraki gün Luna’yı bir erkek çocuğu gibi giydirip okula yolladı. Okula geldiğinde “öğretmeni fazladan giysisi olduğunu, isterse üstünü değişebileceğini” söyledi.

 

Peki annesi veya babası yanında olmadığında yani onu etkilemeyecekleri bir durumda Luna yapmayı seçti?

 

Luna elbiseyi giydi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YTransların özgürleşmesi neden kapitalizmi yıkmaktan geçiyor?
Transların özgürleşmesi neden kapitalizmi yıkmaktan geçiyor?

Transların devrimci örgütlenmelerdeki yeri, trans teorilerin kitlesel olarak pazarlanan bir kitapta yer bulmasının önemi ve yükselen aşırı sağ dalgasına karşı transmarksizmin rolü...

MEYDAN

YHayatlarımız Koşullu Değil: Sarah Hegazi ve Yabancılaşma Üzerine
Hayatlarımız Koşullu Değil: Sarah Hegazi ve Yabancılaşma Üzerine

Sarah’nın Toronto’da tek başına ölmesi korktuğumuz her şeyin bir araya gelip somutlaşmasıydı: evlerimizden uzakta yalnız ölmek, toplumumuz tarafından, ölümümüzden sonra bile yargılanmak, nefret edilmek.

Bir de bunlar var

Erivan’dan Sevgiyle
Kadının Adı Devletten Siliniyor: Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Kapanıyor mu?
Ev Aramaya Yakılan Bir Ağıt: Türkiye 2022

Pin It on Pinterest