35 sene geç de olsa Blondie geliyor ve ben tabii ki bu konsere gideceğim.

SANAT

35 Sene Geç de Olsa Blondie

Blondie’ye ilk tutulduğumdan beri muhtelif şarkılarına kim bilir kaç kere tepinmişimdir. Dışarılarda, odamda, “büyüyünce” kendi evimde… Müzik tarihinde bazen böyle şeyler oluyor işte, birkaç aşırı yetenekli insan bir araya gelip 3-4 senelik bir zaman aralığında arka arkaya olağanüstü şarkılar çıkarıyorlar. Büyü çok uzun sürmüyor çoğunlukla, bazen kişisel gerilimlerden bazen tamamen yaratıcılığın tükenişinden. Ama o kısa büyü döneminden kalan şarkılar, albümler ışıl ışıl duruyor durdukları yerde.

 

Debbie Harry ve Chris Stein tarafından kurulan Blondie de o gruplardan biri bence.

 

Blondie

 

6 Eylül Cumartesi İstanbul’da bir konserleri var, Ayazağa’da Black Box denen yerde. Bu yazı için organizatör Pozitif bana para falan vermedi bu arada, verseydi şunları yazamazdım muhtemelen:

 

– Umarım Pixies konserinin sonundaki gibi sanatçı son şarkısının daha ortasındayken ve hatta başka şarkılar da söyleyecek gibi dururken konser sona ermişçesine ışıkları açıp geri kapatmazlık etmezsiniz sevgili Black Box Istanbul. (Gerçekten o neyin acelesiydi?)

 

– Pixies’den sonra ikinci kez “öff gene mi param yalaka Ferit’e gidiyor” huzursuzluğunu yaşıyorum. Herhalde Gezi sonrası yaşadıkları ‘halkla ilişkiler’ fiyaskosundan sonra Pozitif çareyi “öyle efsane isimler, referans gruplar getirelim ki Ferit’e küfür ede ede bile olsa bilet almak zorunda hissetsin insanlar” demekte buldu. İşe yaramış gözüküyor fakat bu vesileyle Pozitif-Garanti-Şahenk-vs. tarafında herhangi bir yanlış anlama varsa Ferit’e belaların hala okunmakta olduğunu teyit etmek isterim.

 

Neyse en azından organizatörlerin konser promosyonu için sosyal medyadan 5harfliler linki paylaşmalarını başarıyla engelledim sanırım. O kadar laf edeceksen hiç gitme diyecekler içinse cevabım youtube linkleriyle olacak. Birincisi doğrudan Blondie – Parallel Lines ful artı ful albüm:

 

 

Albüm dinlemeye vaktim yok bana bir şarkı seç ver diyenlere en tepinmelisinden In The Sun:

 

 

Ama orada playback yapmışlar diyenlere, Alman pop şovu Musikladen’den 1977 canlı kayıt

 

 

İyi de bu 1977, kaç sene olmuş… diyenlere ise 2014 Glastonbury festivalinden bir adet Atomic:

 

 

Söyleyeceklerim şimdilik bu kadar.

 

Yazının muhteşem görseli aynı zamanda çok iyi bir fotoğrafçı olan Chris Stein’ın elinden. Debbie Harry, 1978 yılında Picture This’in video çekiminde. Aşağıdaki fotoğraf ise 2014’ten, Annie Leibovitz.

 

debbieharry-leibovitz

 

 

Bir de bunlar var

“Tüm dünya fotoğraflandı” tezine baş kaldıran Çek avangart Bèla Kolářová
Koyu Koyu Akan Bir Cerahatti
Sinemanın Gizli Akrabası: İğne İşi

Pin It on Pinterest