ne kitapsız ne kadınsız.

TARİH

Kadın mısınız? O halde Mesutsunuz!

Sene 1952. Kadının Dünyası dergisine göre kadının “zengin” evreninde neler varmış bir bakalım. Süs püs, kılık kıyafet, aile… Oysa asıl merak ettiğimiz, 50’lerin çizdiği bu kadın prototipinin iç dünyası. Ev hanımlığının dört duvarına kıstırılmış kadının ruhunun attığı çığlıklar mesela. Ya da mesut olduğu farz edilen kadının günbegün daha da görünmez olup bir hiçliğe doğru yuvarlanması…

 

1928-1996 arasında çıkmış, kadınlarla ilgili 195 süreli yayınının bibliyografik künyelerini, koleksiyon kayıtlarını, kapak örneklerini ve çıkış yazılarını içeren bir rehber niteliği taşıyan Hanımlar Alemi’nden Roza’ya adlı kitaptan yaptığımız bu alıntıda Kemalettin Tuğcu’nun imzası var. Kadının Dünyası dergisinin yazı işleri müdürü olan Tuğcu, acıklı ve iç burkan romanların yazarı olarak tanınır. İlk kitabı Dişi Kuş / Kocanızı Nasıl Muhafaza Edebilirsiniz 1942’de yayınlanır. 50’lere gelindiğinde kadınlar, kocalarını muhafaza etmenin yöntemlerini öğrendiklerine göre artık “Kadın mısınız? O halde mesutsunuz” demenin zamanıdır.
YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÜLTÜR

YBir garip güzellik ritüelinin düşündürdükleri
Bir garip güzellik ritüelinin düşündürdükleri

2017’de estetik cerrahlara başvuran hastalardan %55’i selfie’lerde daha iyi görünme talebiyle operasyon istedi.

KÜLTÜR

Y“Bizim buralarda bekâr olmaz, buralar hep aile yeri”
“Bizim buralarda bekâr olmaz, buralar hep aile yeri”

KONDA anketinde bekâr olarak ilişkide olmak %85 oranında günah, %90 oranında ayıp!

MEYDAN

YFransa’dan Yine Bir Pisuvar Skandalı
Fransa’dan Yine Bir Pisuvar Skandalı

“Emzirmek için memelerini açan kadınlara örtünmeleri söylenirken, işemek için üreme organlarını çıkaran erkekler belediye tarafından finanse ediliyor.”

Bir de bunlar var

Sokaklar Sakin
Frida Kahlo’nun Diego Rivera’ya Yazdığı Aşk Mektupları
Tokatta Erkek Elbisesile Çörek Satan Bir Kadın

Send this to friend