#BuRızaDeğil

MEYDAN

Tangamdan sana ne?!

 

“Nasıl giyindiğine bakmalısınız. Üzerinde dantelli tanga vardı.” İrlanda’da, 17 yaşındaki genç bir kadına tecavüz eden 27 yaşındaki adamın avukatı, müvekkilini bu sözlerle savunup kurbanı suçladı ve tecavüzcünün beraat etmesini sağladı. Yani tanga, bir tecavüzcüyü akladı. Çünkü egemen akla göre kadının tecavüze uğramasının sebebi bunu giymesiydi. Tanga demek, erkeğe kuyruk sallayan kadın demekti! İşte kadınların giydikleriyle tecavüz ve tacize davetiye çıkardıklarına dair o kokuşmuş ve arkaik zihniyet yine hortladı.

 

Davanın ardından Instagram ve Twitter’da kararı protesto etmek üzere #ThisIsNotConsent (Bu rıza değil) etiketi oluşturuldu. Kadınlar, çeşit çeşit iç çamaşırı fotoğrafı paylaşırken tanga dahil herhangi bir giysinin tecavüz gerekçesi sayılamayacağını tekrar tekrar anlatıyorlar. Ayrıca, İrlanda’da sokak protestoları da düzenleniyor. Milletvekili Ruth Coppinger, İrlanda meclisinde eline tanga alarak, “Burada bir tanga göstermemin utanç verici olduğu düşünülebilir. İç çamaşırının mahkemede uygunsuz şekilde gösterilmesi bir tecavüz kurbanına veya bir kadına neler hissettirebilir sizce?” diye sordu.

 

Suçlu kurban, suç aleti de tanga olduğuna göre dava kapanmıştır!

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YKorona Günlerinde Dört Duvar Arasında
Korona Günlerinde Dört Duvar Arasında

Koronavirüsten korunmak için evden çalışma imkânı olanlar hanelerine çekilince halihazırdaki toplumsal cinsiyet eşitsizliklerin daha da derinleşmesi kaçınılmaz hale geldi.

KÜLTÜR

YBir garip güzellik ritüelinin düşündürdükleri
Bir garip güzellik ritüelinin düşündürdükleri

2017’de estetik cerrahlara başvuran hastalardan %55’i selfie’lerde daha iyi görünme talebiyle operasyon istedi.

KÜLTÜR

Y“Bizim buralarda bekâr olmaz, buralar hep aile yeri”
“Bizim buralarda bekâr olmaz, buralar hep aile yeri”

KONDA anketinde bekâr olarak ilişkide olmak %85 oranında günah, %90 oranında ayıp!

MEYDAN

YFransa’dan Yine Bir Pisuvar Skandalı
Fransa’dan Yine Bir Pisuvar Skandalı

“Emzirmek için memelerini açan kadınlara örtünmeleri söylenirken, işemek için üreme organlarını çıkaran erkekler belediye tarafından finanse ediliyor.”

Bir de bunlar var

Nilgün Toker: “AKP hak kavramını siyaset yapma tarzının dışına çıkarıyor.”
İstismar Günlüğü: Söylemesi Zor
Artık Ar Edin Lütfen

Pin It on Pinterest