Fotoğrafçı Stephanie Sinclair'in "Çocuk Gelinler" serisi

MEYDAN

SANAT

“Bu Adamı Tanımıyorum, Ne Hissedeyim?”

Stephanie Sinclair, 2003 yılından beri dünyanın çeşitli yerlerinde çocuk gelinleri fotoğraflıyor.

 

Fotoğrafların çoğu geçen sene National Geographic’te yayınlanmış, aynı zamanda Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’nun Too Young To Wed kampanyası için kullanılıyor.

 

Çocuk evliliğinin dünyada her yıl milyonlarca çocuğu etkilediği ve tek bir toplum ya da dine özgü olmadığı belirtilen kampanyanın fotoğraflarını Sinclair Afganistan, Etiyopya, Nepal, Hindistan ve Yemen’de çekmiş.

 

Bu fotoğrafları nasıl çekebildiği sorusunu şöyle yanıtlıyor Sinclair: “En bariz engel anne-babaların ve ailelerin yaptıklarının çocuklarına zarar verebilir olduğunu içten içe bilmeleri. Ama bu zararlı geleneği devam ettiriyorlar çünkü toplumdan baskı hissedebiliyorlar, evlenmeyen çocuklarının güvenliğinden veya durumundan endişe ediyorlar, ya da sadece diğer çocuklarına bakabilmek için çaresizlikten yapıyorlar. Neyse ki bu projedeki hemen her fotoğraf bu toplumlarda yaşayan kişilerin yardımıyla çekildi. Çocuk evliliğini ortadan kaldırmak için güç kazanmak amacıyla bu konunun destek görmesini istiyorlardı. Bu insanlar bana erişim sağladılar, onlarsız bu hikayeleri anlatmak mümkün olmazdı.”

 

Evlenmek üzere olan Ghulam Haider (11) ve Faiz Muhammed’in (40) portresi. Gur şehrinin (Afganistan) bir köyünde. O gün nasıl hissettiği sorulduğunda Ghulam şaşırarak şöyle diyor: “Bu adamı tanımıyorum, ne hissedeyim?”

 

Addisu Abebe (23) ve gelini Destaye Amare (11). Gondar şehrinin dışında bir köyde geleneksel Etiyopya Ortodoks düğünü ile evlenmişler. Abebe rahip olduğundan bir bakire ile evlenmesi zorunluymuş.

 

Majed ile evliliğinin ilk günleri için Tahani (pembe elbiseli) “Onu ne zaman görsem saklanırdım. Onu görmekten nefret ediyordum” diyor. Evlendiklerinde Majed 25, Tahani 6 yaşındaymış. Fotoğraftaki diğer kız Ghada, o da çocuk gelin.

 

Sunil’in anne-babası kızlarını 11 yaşındayken evlendirmeye çalışınca, Sunil onları polise şikayet etmekle tehdit etmiş. Anne-baba sonuçta vazgeçince Sunil (fotoğrafta 13 yaşında) okuluna devam etmiş. Annesi şimdi “okumak ona avantaj kazandıracak” diyor. (Racastan – Hindistan)

 

Kendisine karşı gelen 15 yaşındaki karısını defalarca bıçaklayan bir adamı tutuklayan Kandahar’lı polis Malalai Kakar. Adama ne olacak diye sorulunca Kakar’ın cevabı: “Hiçbir şey. Erkekler burada kral”. Kakar daha sonra Taliban tarafından öldürüldü.

 

16 yaşındaki Surita düğün günü evinden alınırken feryatlarla itiraz ediyor. Nepal’in bu küçük köyünde erken evlilikler normalmiş.

 

14 yaşındaki anne Asia, evinde yeni doğmuş bebeğini yıkarken. Yanında iki yaşındaki diğer çocuğu. Asia bu fotoğraf çekilirken doğumdan ötürü hala kanamalı ve hasta. (Hacca – Yemen)

 

Yemenli Nujood Ali, şiddet gördüğü yaşlı kocasından kaçıp bir taksiyle Adliye binasına gittiğinde 10 yaşındaymış. Boşanıp ailesinin yanına geri dönmüş, şu an okuluna devam ediyor.

 

Maya (8) ve Kishore (13) yeni evlerinde düğün sonrası poz verirken. (Racastan – Hindistan)

 

Said Mohammed (55) and Roshan Kasem’in (8) nişanından bir fotoğraf. (Gur – Afganistan) Gelinin babası Abdul Kasem (60) kızını küçük yaşta evlendirmekten mutsuz olduğunu ama yoksulluğundan bir seçeneği olmadığını söylüyor. Afganistan’da evlilik yaşı yasal olarak 16 ama kızların yaklaşık %57’sinin 16’dan önce evlendiği tahmin ediliyor.

 

Stephanie Sinclair’in seriden diğer fotoğrafları için burayaSitesinde ayrıca Amerika’da çokeşlilik ve diğer pek çok konuda müthiş fotoğrafları var.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÜLTÜR

YSalacak’ta İki Kız
Salacak’ta İki Kız

"Bilinmeyen" fotoğrafçı kimdi? Bu fotoğraf kaç senesinde çekildi?

KÜLTÜR

YBunca Zaman Arkadaş Olabilir Miydik Yani?
Bunca Zaman Arkadaş Olabilir Miydik Yani?

Ryan Murphy'nin yeni dizisi "Feud: Bette and Joan" üzerine

 • http://www.serdardalgic.org/ Serdar

  Etiyopyalı Destaye’nin hikayesi biraz daha ayrıntılı olarak şurada https://vimeo.com/50982590 ayrıca Stephanie Sinclair’in bir iki röportajı daha var aynı vimeo hesabında https://vimeo.com/user13818631/videos

  • Duygu

   Videoyu şimdi izledim. Çok sağol paylaştığın için.

   • http://www.serdardalgic.org/ Serdar

    Ne demek, yazı için ben teşekkür ederim asıl. Videoyu seyrettiğimde daha detaylı araştırmamıştım, böyle kapsamlı bir proje olduğunu bu yazıyla öğrendim.

 • Çağla Özbek

  Duygu yazı bomba ötesi. Taliban tarafından öldürülen polisin fotoğrafını National Geographic’te görmüştüm ben sanırım daha önce, nasıl nasıl içime oturmuşsa bunu söyleyen kadının sonradan -büyük ihtimal devamlı böyle şeyler söylediği için- öldürüldüğü haberi… Yüzünü gördüğüm an hatırladım.

 • http://www.babetpalas.com no-go

  Maalesef hepimizin bildiği gibi çok uzaklara gitmek gerekmiyor çocuk gelinler görmek için. Bingöl Elmas’ın muhteşem bir belgeseli var konuyla ilgili: http://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/136276-keske-evcilik-olsaydi

  • Duygu

   no-go, çok teşekkürler link için. Geçen if’te gösterilmiş, kaçırmışım. Tamamını bulup izlemek isterim.

 • Kaya

  GErçekten çok güzel bir araştırma olmuş . Emğiniz için teşekkür ederim

 • http://www.nadirsacar.com Nadir

  Harika bir fotoğraf arşivi ve nokta atışı bir sosyolojik araştırma olmuş. şahsen fotoğrafçılık ile ilgilenip sosyoloji okuyan bir birey olarak takdir ettim bu fotoğrafçıyı. ülkemizde de evlenme yaşını aşağıya çekip teşvik primi vaad ediyorlar ne kadar saçma.

 • Oşu Bubu
 • Özgür Zeytin

  Sunil’in duruşu bitirdi beni, bakmalara doyamıyorum.

 • Ceren Guzeldogu Koçak

  Cocuk gelin yoktur. Pedofil ya da sadist bir sapik ve buna goz yuman hatta destek olan aile vardir. Cocuk gelin tanimlamasini lugatimizdan silmemiz lazim.

Bir de bunlar var

Gelsin Baba, Gelsin Koca, Gelsin Kayyım, Gelsin Cop!
63 Gündür Aç Olmayı Hayâl Edebiliyor musunuz? Ya 74 Günü?
Trump Başkan Olduğu Gün Ne Yapıyordun?

Send this to friend