Cablegate'i mümkün kılan Chelsea Manning, ABD tarihinin, devlete ait belgeleri kamu yararına sızdırdığı için cezaevinde en uzun süre kalan ismi.

MEYDAN

Chelsea Manning’e Af Çıkacak Mı?

Çağımızın kahramanlarından birinin doğum gününü idrak etmek üzere hafta sonu yazı yayınlamama düzenimizi bozuyoruz. Chelsea Manning bugün 29 yaşında, Fort Leavenworth askeri cezaevinde tecritte. Yaklaşık 1.5 ay önce ikinci kere intihar girişiminde bulundu.

 

Tutuklandığında ismi Bradley olan ve dava sürecinde trans olduğunu açıklayan Chelsea Manning, çeyrek milyondan fazla askeri ve diplomatik belgeyi Wikileaks’e vererek tarihteki en büyük sızıntılardan birini gerçekleştirdi. 2010 Wikileaks Diplomatik Belgeler sızıntısı, nam-ı diğer Cablegate sayesinde, uluslararası siyaset ve güç ilişkilerinin nasıl işlediğine, devletlerin, özellikle de süperdevletin nasıl düşündüğüne dair bilgimiz sınırsızca arttı.

 

Çoğu zaman bizzat kaynağından öğrendiğimiz ve öğrenmeye devam ettiğimiz binlerce bilgi arasında ABD’nin Ban ki-Moon’u gizlice izlediği, Rusya’ya karşı Polonya’ya askeri yığınak teklifi yaptığı, petrol devi Shell’in Nijerya’daki bütün önemli bakanlıklara kendi çalışanlarını soktuğu, dönemin Papasının AB anayasasına Hristiyan kökenlerle ilgili bir atıf ekleme çabaları olduğu ve Türkiye’nin AB üyeliğine Müslüman olduğu için karşı çıktığı, ABD’li diplomatların Boeing şirketinin pazarlama elemanları gibi çalıştığı, ABD’nin Gülen cemaatiyle ilgili düşünceleri ve cemaat üyeleriyle iletişimi, Suudi kralının 2008’de ABD’li general David Petraeus’a İran’ı kastederek “yılanın başını kesin” dediği, Clinton’a göre Suudi Arabistan ve Katar’ın bölgede El Kaide vb gibi terörist grupların baş finansörü olduğu, aynı anda ABD ordusunun İran’a karşı körfez ülkelerine balistik füze, hava savunma ve erken uyarı sistemleri sattığı var.

 

Casuslukla yargılanan ve 35 sene hapis cezasına mahkum edilen Manning, şimdiden ABD tarihinde en uzun süre cezaevinde kalan whistleblower. Avukatlarının söylediğinde göre tamamı erkek olan cezaevinde sistematik kötü muamele ve işkenceye maruz kalıyor ve sağlık hizmetlerine erişimi yok. İlk intihar girişiminden beri tecritte tutuluyor. Donald Trump resmen başkan olduğunda Manning için hiçbir özgürlük ihtimalinin kalmayacağını düşünen avukatları, Obama’nın başkanlığı bitmeden Manning için bir af çıkarmasını istiyor (Trump’ın Milli Güvenlik Danışmanı yardımcısı olarak atadığı KT McFarland, 2010’da Manning’in vatana ihanetle yargılanması ve suçlu bulunursa idam edilmesi gerektiğini yazmıştı). Fakat Trump’ın koltuğu almasına bir ay kalması bir yana, bir de Obama’nın başkanlığı boyunca, sekiz kişinin -kendisinden önceki tüm başkanların toplamından fazla- 1917 Casusluk Kanunu kapsamında mahkum edildiği gerçeği var. Yine de son bir umut: Beyaz Saray kendi dilekçe sitesinde bir ay içinde 100 bin imzaya ulaşan dilekçelere cevap verme sözü veriyor ve Manning için af isteyen dilekçe 114 bin imza aldı. Şimdi Beyaz Saray’ın cevap vermek için 60 günü var.

 

Görsel: Wise Up Action Network
Resmi af başvurusu
Manning’in twitter hesabı (tweetleri sözlü olarak telefonda yazdırıyor)

YAZARIN DİĞER YAZILARI

SANAT

YEmpati Sanatı: Rus Çizer Victoria Lomasko ile Röportaj
Empati Sanatı: Rus Çizer Victoria Lomasko ile Röportaj

Rusya'nın ötekilerini, göçmenleri, çocuk mahkumları, seks işçilerini, yaşlıları resmeden, ülkesinin içinde bulunduğu türlü durumu çizgileriyle oracıkta belgeleyen sanatçı Victoria Lomasko ile bir sohbet.

TARİH

YYuri Gagarin, Uzaya Gitmeden Dakikalar Önce
Yuri Gagarin, Uzaya Gitmeden Dakikalar Önce

"Yaşanmış olan her şey, bugüne kadar yapılan her şey, bu anın hatırına yaşanmış ve yapılmış gibi."

KÜLTÜR

YÖzhakiki Yeni Yıl Listesi
Özhakiki Yeni Yıl Listesi

Bu Nevruz da ana fikir bahara öykünmek.

Bir de bunlar var

Hayır. Hâlâ Hayır. Birlikte Hayır.
Helen Thomas’ı Nasıl Bilirdiniz?
Makarna Bilmecesi

Send this to friend