"Askeri jargonda öldürücü İHA'ların operatörleri öldürdükleri insanlardan "böcek lekesi" diye bahseder,"

MEYDAN

Böcek Eziği İnsanlar (ve İnsansız Hava Araçları)

Fotoğraftaki vinil poster, iki hafta önce Pakistan’ın kuzeybatısındaki Kiber Pahtunkva bölgesindeki bir köyde toprağa serildi. Özgür Dünya’nın lideri ABD’nin insansız uçaklarının (İHA) sık sık vurduğu köylerden biri bu. Poster fikrini üreten sanatçı kolektifinden bir temsilci Yahoo’ya “insansız hava araçları konusunda farkındalık olsa da konu genelde insanileştirilmiyor” diyor.

 

drone buyuk

 

Uluslararası Af Örgütü’nün geçen sene Ekim ayında yayınladığı rapora göre, 2004’ten bu yana gerçekleşen 330’dan fazla İHA saldırısında çocuklar da dahil 900’den fazla sivilin öldüğü, 600 sivilin ciddi şekilde yaralandığı düşünülüyor. (Sözkonusu rapor sadece Pakistan’a odaklanıyor ama ABD’nin insansız uçakla sivil öldürdüğü tek ülke burası değil.)

 

 

drone2a

 

Kampanyanın sitesi NotABugSplat‘e göre, “askeri jargonda öldürücü İHA’ların operatörleri öldürdükleri insanlardan “böcek eziği” diye bahseder, çünkü bu insanların bedenleri karıncalı bir video görüntüde sanki bir böcek eziliyormuş gibi görünür.”

 

“Şimdi bir İHA kamerasından baktığında operatörün gördüğü topraktaki isimsiz bir nokta değil, masum bir çocuk kurbanın yüzü olacak. Yerleştirmenin bir diğer amacı da uydu tarafından yakalanıp online haritalandırma sitelerinde kalıcı bir yer edinmesi.”

 

Sanatçılara göre posterdeki çocuk “anne babasını ve iki kardeşini bir hava saldırısında kaybetti.”

 

drone3a

 

 

Kaynak: Yahoo News, Amnesty International, NotABugSplat

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YBiraz da Erkekler Anlatsın
Biraz da Erkekler Anlatsın

Anlat anlat bitmeyen cinsel taciz mağduriyeti paylaşımlarından daralan yorgun ruhlar için bir öneri: Biraz da erkekler anlatsın.

 • bombom

  bu habere ben de olumlu düşüncelerle bakmıştım ilk. sonra şu haberi gördüm: http://www.vice.com/en_uk/read/this-giant-art-piece-in-pakistan-wont-be-making-drone-pilots-feel-empathy
  özetle diyor ki, bu eser aslında bizim için, yani internet için yapılmış. (olabilir, farkındalığımızı yarattı hakkaten). çünkü zaten uygulamanın yapıldığı bölge İHA’ların pek uğradığı yerler değilmiş. ikincisi, yerli halk fotoğraflar çekildikten sonra bu malzemeyi çatılarını tamir ederken vs. kullanmak üzere hazır bekliyormuş, gerçekten ihtiyaçları olan bir malzemeymiş (buradaki çelişki bayağı kanayan bir yara ve hakkında söylenecek o kadar çok şey var ki, geçiyorum. yüzyıllardır söyleyen söylemiş söylenecekleri).
  son olarak da İHA kullanan insanların, yerde savaşan askerlere göre daha az PTSB yaşadığı doğruymuş, ama yine de yaşıyorlarmış, çünkü aslında psikopat değillermiş (keşke psikopat olsalardı, o zaman duygusal olarak benim/bizim açım(ız)dan daha kabul edilebilir olurdu gibime geliyor, ama kazın ayağı… bu konuda Rakel Dink en güzelini söylemiş zaten: “bir bebekten bir katil yaratan karanlığı sorgulamadan hiçbir şey yapılmaz.”)
  VICE yazısını da, ‘e zaten tam da bu İHA’cıların insanlığına sesleniyor bu fotoğraflar, daha az çocuk öldürmelerine sebep olur belki’ gibi düşüncelerle eleştirmek mümkün tabi, ama bana bireysel PTSB’lerin daha şiddetli yaşanmasına sebep olmaktan çok da öteye geçemez gibi geliyor. sistemik bir sorunu sadece bireyleri etkileyerek çözemeyiz çünkü. yine de, tabi, bireyden başlanmayacaksa nereden başlanacak?

 • Karı Kuvvetleri

  Posterin kullanim meselesi hakkinda Yahoo haberi o detayi veriyordu aslinda:

  The installation was designed to be captured by satellites, however, “We don’t know if it is still there or not,” the representative wrote in an email. The villagers were encouraged to “use the fabric for roofing and other useful purposes. The art was always meant to be utilized and not discarded after it was photographed.”

 • Karı Kuvvetleri

  Kisisel olarak daha cok travma yasamalariyla benim hicbir sorunum yok ama buradaki “sanatin” o koyden ziyade internet icin yapilmis olduguna ya da neticede etkisinin o olduguna kesin katiliyorum. Ama evet 5 kisiyi “obama ne kadar cool” demeden 2 dakika sustursa iyidir.

  • hebele

   layk veremeyince buradan alkisliyoruz “Ama evet 5 kisiyi “obama ne kadar cool” demeden 2 dakika sustursa iyidir.”

 • bombom

  bireysel travmaların artmasıyla ilgili benim de pek problemim yok, ama amaca uygunluk açısından değerlendirince yeterli bir çözüm değil. gerçi hayrını bile görebiliriz; bu İHA’cılardan bir kısmı emekli olduktan ve PTSB’leri başarılı bir şekilde tedavi edildikten sonra ‘dünyanın tüm PTSB’li (PTSB’sizi var mı?) eski askerleri birleşin!’ deyip ortalığı ayağa kaldırsalar, sistemin şarap çanağına sıçsalar vs. vs. hayal işte.
  obama’ya iyi ya da kötü demek de sistemik bir sorunu kişiler düzeyinde ele almak oluyor (kimseyi itham ederek söylemiyorum). sorun obama’nın kişisel olarak aldığı kararlar değil (bush’tan sonra daha iyi biri belki, ama sonuçta ABD’nin başkanı olarak politik sistemden bağımsız değil), amerika’nın dünyanın geri kalanına ilişkin politikaları, sadece amerika da değil, bütün devletlerin diğer devletlere karşı politikaları, ulus-devletçilik, ırkçılık, dincilik (karşımdaki benim inanışımdan değilse onu öldürmek H/hak(k)tır’cılık (!!))ve insan toplumlarının ürettiği bilimum korkunç idealizmlere karşı insan aklının (hala) üretemediği barışçılığın (henüz) imkansızlığı, velhasıl militarizm coşkusu, hatta bence daha da derininde insanın özünde kötü olduğu inancı.
  burdan biraz da serbest çağrışımla başka bir sanat eserine bağlayım lafı http://ciplakayaklar.com/SEN-BALIK-DEGILSIN-KI şurada kısacık bir trailer’ı var http://vimeo.com/40113529

  • Karı Kuvvetleri

   bombom, Obama’ya biraz takık olmamın sebebi senin yazdığın şeyde gizli aslında, “Bush’tan sonra daha iyi biri” değil ki Obama, Bush’un açtığı tüm savaşları devam ettirdiği gibi savaşta olmadığı ülkelerin egemenliğini ve uluslararası hukuku hiçe sayarak Bush’tan daha fazla İHA ile sivil öldürme emri vermiş birisi. Daha karizmatik, daha ağzından çıkanı kulağı duyan, eminim daha az ırkçı biridir ama ABD’nin politikaları açısından daha iyi biri olduğuna dair ne kanıt var elimizde? Ama Bush’tan çok daha fazla “o da ne yapsın, sorun sistem sorunu” duyuyorum hakkında (seni de kastetmiyorum bu arada, ABD’de özellikle genç ve şehirli nüfus içinde inanılmaz bir hayranlık ve iyilik atfetme durumu var adama karşı). Evet sistem, evet ulus devlet, evet ırkçılık ve her yerde olan otoriterlik, ama ABD’nin yakın tarihin en agresif, en işgalci, en militer devleti olduğunu sık sık, üstüne basa basa tekrar etmekte bir sakınca yok bence, zira tee Avrupa’nın bu tarafında bile öyle olduğunu unutmamızı sağlamaya yönelik bir kültürün parçasıyız (Amerikan kültürünün “pozitif” yanlarıyla birçok insan için istese de istemese de kendi kültüründen sonra en aşina olduğu şey olmasından sözediyorum). ben de link vereyim bu arada sen ptsd dediğinden beri şu belgeseli düşünüyorum: http://www.youtube.com/watch?v=kkPDs3QhFrM

 • a.nil

  gatekeepers diye bir film vardı. 2012 yapımı. israil in istihbarat teşkilatlarından birinin (shin bet miş adı) başında yer almış kişilerle yapılar söyleşilerden oluşuyor. orada bu insansız hava araçlarının kullanımına ilişkin olarak adamlardan biri şunu diyordu: “elinizdeki bilgiden eminsiniz. emri tereddütsüz veriyorsunuz. öldürdüğünüz kişi ya da kişiler şüphesiz masum insanları öldüreceklerdi. fakat günün ortasında, traş olurken veya başka bir şey yaparken, bir anda alakasız bir şekilde, fark ediyorsunuz ki yaptığımızda inkar edilemeyecek bir güç dengesizliği var.”
  videosu da şu: http://www.youtube.com/watch?v=aBHSY1iKLAE#aid=P9-btvetUmY

  • a.nil

   ya bu arada videoda iha olarak geçmiyor. fakat ben film boyunca bunları iha olarak yorumladım. ve bunu şu anda fark ettim. filmdeki detayı da hatırlayamıyorum açıkçası, iha mıydı değil miydi. yorumum elimde patladı resmen şu an.

Bir de bunlar var

Gezi Direnişi: Şarkı Listesi
“Bu Adamı Tanımıyorum, Ne Hissedeyim?”
Ya Basta!

Send this to friend