Atina polisi tarafından Mayıs 2011’de komaya sokulan ve ölümden dönen Yiannis’ten hepimize mesaj

MEYDAN

Yiannis’ten Gezi Direnişine Mesaj

Yiannis K. iki yıl önce genel grev yürüyüşü sırasında Atina polisi tarafından saldırıya uğrayan mahalle birlikleri arasındaydı. Başına ve sırtına defalarca aldığı öldürücü darbeler sonucu üç hafta komada kaldıktan sonra hayata döndü.

 

Yiannis, Kypseli/Patisia adlı küçük bir mahalle birliğinin üyesi; birliğin kuruluşu 2009’da mahalle parkının yıkımına karşı direnişe dayanıyor. Dün Yiannis’ten şöyle bir mesaj geldi:

 

Sevgili dostum,

 

Umarım Taksim’de o gururlu insanlarla sen de yürümüşsündür ve umarım şu an güvendesindir. Düşüncelerim ve ruhum bugünlerde sizlerle, hepinizle. Polis güçlerinin meydandan çekilmesi haberi bize büyük cesaret verdi. Hepimizi gururlandırdınız!

 

Ocak 2009’da Atina’nın küçük bir mahallesi, parklarını otopark yapmak isteyenlere karşı büyük bir mücadele verdi. Bir hafta boyunca polisle çatışmalar oldu, barikatlar kuruldu. Parkı kurtardık ve yıkılan kısımları ellerimizle baştan yarattık; parkta eşitlik, özgürlük, dayanışma fikirleri altında bir birlik kurduk. Bu birlik parkta ve mahallede hala aktif. 10 Mayıs 2011’de Yunan polisi bana canice saldırdığında, elimde bu park birliğinin pankartı vardı.

 

Devlet baskısı ve kapitalist vahşet sınır tanımaz… AMA DAYANIŞMAMIZ DA ÖYLE.

 

En iyi dileklerimle kucaklarım.

 

Yiannis

 

(Fotoğraf)

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÜLTÜR

YSalacak’ta İki Kız
Salacak’ta İki Kız

"Bilinmeyen" fotoğrafçı kimdi? Bu fotoğraf kaç senesinde çekildi?

KÜLTÜR

YBunca Zaman Arkadaş Olabilir Miydik Yani?
Bunca Zaman Arkadaş Olabilir Miydik Yani?

Ryan Murphy'nin yeni dizisi "Feud: Bette and Joan" üzerine

Bir de bunlar var

Otostopçu Ewelina’nın Türkiye Deneyimi
Hazmedemedi
Bir Uzun Newroz Yürüyüşü

Pin It on Pinterest