Fotoğrafçı Nolwen Cifuentes üç kuir çifti regl olurlarken kareledi.

ECİNNİLİK

Regl Sevişmesi: “Yakınlaşmak İçin Eşsiz Bir Zaman”:

Regl seksi, her gün, tüm gezegende yapılıyor ama bu konu hala tabu olmaya devam ediyor. Reglin kendisine dair hala büyük bir utanç hissedildiği için böyle olsa gerek. Tabii ki arkadaşlarla aramızda bu konuyu konuşuyoruz, tecrübelerimizi paylaşıyoruz. Ama asla başka insanları sevişirken görmüyoruz– özellikle kuir insanları: pornoda yoklar, feminist medyada yoklar. O yüzden Nolwen Cifuentes’in fotoğraf serisi çığır açıcı. 2017 tarihinde adını “Period Piece” koyduğu, 3 kuir çiftin regl sevişmesinden zevk alışına odaklanan bir seri yaptı. Gördüğümüz kareler, cesur, müstehcen ve bu konuları konuşmaya açmayı hedefliyor. Regl olan kuir çiftlerin dürüst ve içten karelerine ilk kez tanık oluyoruz. Aşağıda 3 kuir çiftin portrelerini ve hikayelerini bulabilirsiniz.

 

Neden regl seksi konusuna odaklanmanın önemli olduğunu düşündün?

Aslında, bu konuyla ilgili konuştuğumuz için, bir de bundan iğrenen birkaç insan dolayısıyla bu konuyla ilgilenmeye başladım. Reglken seviştiğimizi söylediğimde epey şok olmuş ve iğrenmişlerdi. Ben de şaşırdım. Neden kadınlar reglken dokunulmaz addediliyorlar?

Sonra ‘neden bu konuda bir fotoğraf serisi yapmıyorum?’ diye düşündüm. Neden fotoğraf yeteneğimi, bu konular üzerine bir konuşma alanı açmak üzere kullanmıyorum? Regl-pozitif  fotoğraf projelerini çok kez görmüştüm, ama reglken yakınlaşmak üzerine hiçbir şey yoktu. Bu proje sırasında ve sonrasında çiftlerle konuşmaya devam ettim. Bazı insanlar hala şaşkınlıkla karşılıyor regl seksini, ama bazıları da ilişkileri boyunca sürekli reglken seks yaptıklarını, bunun ilişkilerinin bir parçası olduğunu söylediler.

 

 

Regl olurken sevişmeyi neden seviyorsun ya da neleri sevmiyorsun?

Fiziksel olarak reglken sevişmeyi seviyorum. Çünkü kasıklarımdaki kramplara sebep olan kasılmaları azaltıyor. Duygusal olarak da bedenim yenilenirken ve rahatlarken partnerimle beni birbirimize bağladığını düşünüyorum. Çok güzel ve içgüdüleri harekete geçiren bir zaman dilimi:  yakınlaşmak için çok özel bir an bence.

Tanıdığım birçok kişi, reglken daha çok tahrik olduklarını söylüyorlar. Bu benim için de geçerli. Hayatımda reglken seks yapma arzumu destekleyen, reddetmeyen bir partnerim olması beni çok mutlu ediyor.  Öte yandan, reglken seks yapmayı hijyen açısından biraz zorlayıcı buluyorum. Bazen de kanın yapışkanlığını ve kururken deri üzerinde bıraktığı hissi sevmiyorum. Diğer yandan kolay ıslanıyorum, bu yüzden reglken seks yapmak, regl değilken seks yapmaktan daha eğlenceli.

 

Neden bazı insanlar regl seksinden çekiniyor, geriliyorlar?

Bilmiyorum. Aslında sadece daha önce muhtemelen yakınlaştığımız bölgelerden çıkan bir başka sıvı çeşidi…Toplum reglle ilgili konuşmaktan genel olarak tedirgin oluyor. Yani, reglken sevişmek ve yakınlaşmak başka bir tabuya işaret ediyor. Ben gençken, insanların regl olduğunu bilmesi bile utanç verici bir şeydi.

Bir yerden tampon alırken, yanında 10 tane başka şey de alman ve regl olduğunu gizlemeye çalışman gerekirdi. Lisede, erkek bir arkadaşım başka bir arkadaşımızın regl olurken iç çamaşırının lekelendiğini söylemesinden şaşırdığını söylemişti. Bunun ne kadar iğrenç olduğunu düşündüğünü söyledi. Ben de ‘regl olduğum her ay bu benim başıma geliyor, sürekli iç çamaşırım kan lekesi oluyor’ diye düşünmüştüm.

 

Peki ya filmler ve televizyonlardaki regl temsilleriyle ilgili ne düşünüyorsun?

Sex and the City’nin her bölümünü birkaç kez izlemişimdir, bir kez bile regl olduklarını görmedim. Bir kere olsaydı bari. Bunun bir mesele olduğunu hatırlamıyorum. 4 kadına odaklanan bir hikayesi var , o yüzden çok ilginç. Filmlerdeki kadın karakterlerin reglleriyle uğraştıklarına çok az tanık oluyoruz. Cinsel olarak aktif olduğum ilk zamanlar, regl benim için büyük bir meseleydi. “Ya şu insanı göreceğim zaman regl olursam?” Programımı ona göre yapmam gerekiyordu. Ama filmlerde bunu görmüyoruz.

 

 

Neden regl seksiyle ilgili tabuyu ortadan kaldırmak önemli?

Regl, kadınların bir hafta dokunulmaz olduğu bir şey olmak zorunda değil! Reglin iğrenç olduğu düşüncesi, (hem regl olan hem de dışarıdaki insanlar tarafından) utanç, cinsel problemler ve travma yaratabilir. Hepimiz farklıyız: bazı insanlar regl sırasında seks için çok şişkin olduklarını düşünürken (tabii ki bu konuda rahat olmamak da çok normal); bazı insanlar da libidolarında bir yükseliş hissedebilirler. Bu proje bundan iğrenmek zorunda olmadığımızı söylüyor.

Regl seksi, birçok şey gibi partnerler arasında kimin neyle rahat edeceğinin görülmesi için konuşulması gereken bir şey. Ama eski tabular yüzünden otomatik olarak iğrenç olduğunu düşünmek problemli. Ayrıca regl olan insanların kendi bedenleri üzerinde söz hakkının olmadığı ve ancak regl olmadıkları zamanlarda sevişmeye uygun oldukları yanılsamalarını da yaratabilir. Regl seksini çevreleyen tabuyu yıkmak bu sebeplerle önemli. Bu aslında bir tabu değil, sadece bedenlerimizde gerçekleşen güzel bir şey. Bedenlerimizin yaptığı bu gibi şeyleri sapkınlık, pislik gibi kategorilerden çıkarabilirsek, bu başkalarının da bu konuda özgürce davranmasına önayak olabilir.

 

Nasıl tepkiler aldın?

 Feminist Salty bülteni fotoğraflarımı bastıktan sonra, çok iyi geri dönüşler aldım. İnsanlar bana mail atıp ne kadar duygulandıklarını söylediler. Ama Salty fotoğrafları basmadan önce onları bastırmak için kimseyi ikna edememiştim. İnsanlar “çok fazla” ya da “iğrenç” olduğunu söylemişlerdi. Kendimden şüphe etmeye başlamıştım; belki de çok fazlalardı, neredeyse pes edecektim. Salty’den sonra patlama yaşandı. Nefret edenler de vardı ama genellikle pozitif tepkiler aldım. Bazı insanlar reglleriyle ilgili hala çok rahat edemediklerini, ama şimdi bununla baş etmenin başka yolları da olabileceğini fark ettiklerini söylediler.

 

Aynı anda regl olan iki insanın reglken sevişmesinin ne özelliği var?

Regl seksi partnerinizle bağ kurmanız için harika bir yol. Partneriniz reglken sizi güvende, seksi ve seviliyor hissettiriyorsa daha güçlü bir bağ kuruyorsunuz. Regl seksi şunu söylüyor aslında: “seni bedenin ne halde olursa olsun seviyor ve arzuluyorum.” Utanç duygusunu ortadan kaldırıyor ve bence bundan daha güzel bir duygu olamaz. Regl seksinin etrafında otomatik oluşan bir güvenli alan varmış gibi geliyor bana, çünkü reglle ilgili gizemli ya da enteresan hiçbir şey olmadığını gösteriyor.

 

Yeni bir ilişkide regl seksinden bahsetmenin en iyi yolu ne olabilir sence?

Sanırım, her ilişkide farklı oluyor. Belki biri regl oluyordur ve siz oynaşmaya, flört etmeye başlarsınız. O noktada konuyu açmak iyi olabilir: “Şu an regl oluyorum ama devam etmek istersen ben de isterim.” Şimdiki partnerim bu konuda çok rahat olduğu için şanslıyım. Bu konuşmayı yaptığımızı bile hatırlamıyorum, sadece seviştik.

 

Regl seksi için tavsiyelerin neler?

Yakınınızda bir havlu ya da eski bir örtü bulundurun. Kayganlaştırıcıyı da unutmayın- regl olmak kuruluğa sebep olabilir. Ve tabii ellerinizi ve ağzınızı kirletmekten korkmayın.

 

Derleme: https://www.vice.com/en/article/vbj8gj/this-photographer-documented-three-couples-having-sex-on-their-period

 

https://saltyworld.net/exclusive-groundbreaking-photo-essay-explores-period-sex-with-three-queer-couples/

 

Bi de böyle bi ekip varmış: https://www.sivilsayfalar.org/2020/09/09/turkiyede-regl-yoksullugunu-ve-regl-tabusunu-sonlandirmak-icin-calisiyoruz/

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YDevletsizlik, Irkçılık ve Lubunyalığın Kesişimi: Deprem Bölgelerinde Göçmen LGBTİ+’lar
Devletsizlik, Irkçılık ve Lubunyalığın Kesişimi: Deprem Bölgelerinde Göçmen LGBTİ+’lar

LGBTİ+ ve göçmen olmak iki belalı kesişim kümesinin ortasında olmak demek: İkisi de görünürsen, duyulursan, “alıktırırsan” şiddete, aşağılanmaya, küçümsenmeye maruz bırakılabilirsin demek. Kriz anlarında gözden çıkarılabilir, göze battığın kadar görmezden de gelinebilirsin demek.

KÜLTÜR

Y“İran İçin İran’dan Filmler” Seçkisinden Feminist/Kuir Birkaç Kuple
“İran İçin İran’dan Filmler” Seçkisinden Feminist/Kuir Birkaç Kuple

4 Ocak’a kadar erişime açık olacak “İran için İran'dan Filmler" seçkisinde neleri izleyeceğinize karar veremediniz mi? 5Harfliler’den dev hizmet! Sizin için seçkinin en ilginç birkaç filmini izleyip önerilerimi yazdım.

KÜLTÜR

Y“Kıvılcım”: Kadın Cinayetlerini Merkeze Alan “K” Odaklı bir Polisiye Serisi
“Kıvılcım”: Kadın Cinayetlerini Merkeze Alan “K” Odaklı bir Polisiye Serisi

K’nın Sesi’nin müzisyenler, oyuncular ve seslendirme sanatçılarından oluşan yeni bir ekiple şekillendirdiği yeni podcast serisi “Kıvılcım” 26 Ekim’de ilk 4 bölümüyle dinleyiciyle buluştu.

Bir de bunlar var

Terry Hall
Vajinayla Mastürbasyon Nasıl Yapılır: Tek Kişilik Eğlenceniz için 28 İpucu ve Püf Noktası
Turneye Çıkmak

Pin It on Pinterest