Bu ahşap arabaların amacı kadınları ve vücutlarını gözlerden ırak tutmak, onları plajda mayolarıyla yürüme "utancından" kurtarmakmış.

TARİH

Viktoryen İffetfüruşlar ve Denize Girme Makineleri

1750’lerde Britanya’da ortaya çıkıp Kraliçe Victoria döneminde popülerleşen ve adına denize girme makinesi denilen bu ahşap arabaların amacı kadınları ve vücutlarını gözden ırak tutmak, onları plajda mayolarıyla yürüme “utancından” kurtarmakmış.

 

dgm4

 

dgm5

 

Kadınlar bundan gerçekten utanç duyuyor muydu bilmiyoruz ama dönemin görgü kuralları gereği utanç duymalarının beklendiğini, erkeklerin ise bu sırada mayolarıyla plajda rahatça takılabildiğini biliyoruz.

 

dgm1

 

Britanya imparatorluğunda popüler olan bu icat Fransa, Almanya, ABD ve Meksika’ya da yayılmış.

 

Her iki tarafında kapılar olan arabaya elbisesiyle giren kadın içeride denize girme kıyafetlerini giyerken bir at (ya da bazen insanlar) arabayı denizde ileriye çekermiş. Kadın öbür kapıdan denize girer, işi bitince de arabanın üstündeki bayrağı sallayarak “işim bitti beni alın” işareti yaparmış. At (ya da at görevi gören insanlar) haşur huşur gelip arabayı sahile geri çekermiş.

 

dgm2

 

dgm3

 

Bu araçların bazılarının denize girme ucunda bezden bir tente de olurmuş, daha mahrem olsun diye:

 

dgm6

 

Denize girme makineleriyle (artık kısaca DGM diyebilir miyiz) ilgili dönemin mizah dergisi Punch’tan bir karikatür. DGM’ye gerek yok, kadınlar etekliklerinin çemberlerini kullansın diyor. Arabadan kurtulduk derken kendilerini duba olarak suda salınırken bulan kadınlar:

 

dgm7

 

Britanya’da erkek ve kadınların aynı plajdan denize girmelerinin yasak olduğu dönemin ürünü bu araçlar, yasağın 1901’de kaldırılmasını takiben hızla ortadan kaybolmuş. Bazıları ise kariyerlerine plajda giyinme kabini olarak devam etmiş.

 

dgm8

 

dgm9

 

(Kaynak)

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÜLTÜR

YSalacak’ta İki Kız
Salacak’ta İki Kız

"Bilinmeyen" fotoğrafçı kimdi? Bu fotoğraf kaç senesinde çekildi?

KÜLTÜR

YBunca Zaman Arkadaş Olabilir Miydik Yani?
Bunca Zaman Arkadaş Olabilir Miydik Yani?

Ryan Murphy'nin yeni dizisi "Feud: Bette and Joan" üzerine

Bir de bunlar var

Müzeyyen’in Saç Kesikleri
Muzır Minnoş Ortaçağ Kedileri
Bir Sabahattin Ali Hikâyesi: Hanende Melek

Pin It on Pinterest