PKK'nın serbest bıraktığı askerler, askerliklerine kaldıkları yerden devam edeceklermiş.

MEYDAN

Vade Farksız Taksitli Vatan Borcu

İçişleri Bakanı Muammer Güler, PKK’nın aylar sonra serbest bıraktığı 8 kişi arasında bulunan 6 askerin, yarım kalan vatani görevlerini tamamlayacaklarını söyledi. Bakan Güler, “Askerliklerinin kesintiye uğrayan bölümden sonrasını tamamlayacaklar” dedi. (ntvmsnbc)

 

Güler şöyle diyor:

 

“Askeri mevzuata göre komutanları da takdir edecek. Elbette kesintiye uğrayan bölümünden sonrasını tamamlayacaklardır. Kaymakam adayı ve polis o dönemdeki yaşadıkları sıkıntılarını, etkilerini atmalarını bekliyoruz. Dinlenmeleri için biraz izin verelim. TSK da onlara bir süre izin vermiş olmalıdır. Kolay değil; uzun bir süre kötü koşullarda, ailelerinden ayrı sıkıntılı bir dönem geçirdiler. Kamu görevlilerinin teslim edilmeleri ne kadar insaniyse kaçırılmaları da insanlık dışı, hak ihlali, özgürlük kısıtlaması ve terör eylemidir.”

 

Haberi eksik olmayın ya yok bir de başından başlasalardı, sıkıntılı dönem mi O_OBenim bildiğim sıkıntılı dönem borç geri ödenemeyince, alt komşuyla mahkemelik olunca, uzun süreli kabızlıkta filan olur gibi düşünceler eşliğinde okudum. Hani belki serbest bırakılan askerler askerliklerine devam etmeyi istiyorlardır, onlar adına söyleniyor gibi olmayayım. Gönüllü iştigal edilen mesleklerle zorunlu olarak ödenen vatani borç aynı şeymiş gibi davranarak bizi yememeniz gerekiyor diyerek kendi adıma söyleniyor gibi olayım.

 

Bu olayın daha önce yaşanmışına verilmiş bambaşka bir tepki vardı, belki hatırlarsınız. PKK 2007’de de 8 askeri serbest bırakmıştı. O zaman Adalet Bakanı olan Mehmet Ali Şahin askerlerin serbest bırakılmasına sevinemediğini, “Türk askerinin birkaç çapulcuyla beraber gitmiş olduğu gibi bir izlenimden rahatsız olduğunu” beyan etmişti. Kişisel fikriydi, tabi ana babalar sevinmiş olabilirdi ama onun içinde bir “uhde kalmıştı”. Acaba gerektiğinde “şehit olmasını bilen” Türk askeri neden şerrefiyle ölmemişti de yaşamayı seçmişti. Bir Türk vatandaşı olarak yani, şey yapamamıştı, utanmadan geri gelmelerine. Yani ben size aslında durumun iyileştiğini müjdeliyor gibi görünüyorsam beni hep bu Süreçler mahvetti, ondan.

 

(Görselde kenarından kırpılmış Banksy var)

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YFransız Kadınlardan Bildiri: Sataşma Özgürlüğü, Cinsel Özgürlüğün Vazgeçilmezidir
Fransız Kadınlardan Bildiri: Sataşma Özgürlüğü, Cinsel Özgürlüğün Vazgeçilmezidir

"Erkek düşmanlığı ve cinsellik karşıtlığına bürünen bir feminizmde biz yokuz."

MEYDAN

YBiraz da Erkekler Anlatsın
Biraz da Erkekler Anlatsın

Anlat anlat bitmeyen cinsel taciz mağduriyeti paylaşımlarından daralan yorgun ruhlar için bir öneri: Biraz da erkekler anlatsın.

Bir de bunlar var

İran Mahkemeleri, Ağaoğlu ve Kiefer Sutherland
Depremin LGBTİ+sı: Antep Queer ile depremden sonra dayanışma ağları üzerine söyleşi
Anne Olunca Anlamadım

Pin It on Pinterest