Türkiye medyasının devleri, aynı anda toplumu hem yönlendirip hem de aksettirebilen eşsiz bir konuma sahip. Halkın istediğini vermekle halkın isteyeceklerini belirlemek arasındaki fasit daire çürük, ve kokuyor.

KÜLTÜR

Türk Medyası Kokuyor

Hurriyet.com.tr, Türkiye’nin (Google.com, Google.com.tr, Facebook, Twitter ve Youtube’un ardından) altıncı, dünyanın 328. en çok ziyaret edilen sitesi. Şu an bir manşeti Özgecan Aslan’ın ailesine atfen “Türkiye’yi ağlattılar”, ondan sonraki manşeti “Türkiye ağlarken şoke eden karar: Cinsellik yaşadığı için haketti“, bir diğer manşeti “öfke dinmiyor” olan Hürriyet, #sendeanlat etiketinde kadınların anlattıkları tacizi “Metrobüs’te kaç defa…” başlığıyla pazarladığı ve daha 14 Şubat günkü “liseli Ayşe yatağında ölü bulundu” haberini veriş şekli için [Haberi genç kızın fotoğraf galerisiyle veren diğerleri: Star, Milliyet, Cumhuriyet vs] tepki çekmesinin ardından bugün anasayfasını hafif tutmuş:

 

hurriyet1

 

Milliyet.com.tr, Türkiye’nin (Google.com, Google.com.tr, Facebook, Twitter, Youtube ve Hurriyet’in ardından) yedinci, dünyanın 351. en çok ziyaret edilen sitesi. Şu an anasayfasında Özgecan Aslan cinayetiyle ilgili en az 11 haber olan Milliyet de sayfanın geri kalanını ülkenin içinden geçtiği bu acılı ve öfkeli dönemi dikkate alarak hafif tutmuş:

 

milliyet1

 

Bizi insan yerine koymayan şakalara ayıp olmasın diye ses etmiyoruz, bizi insan yerine koymayan reklamları yapan şirketleri boykot etmiyoruz, bizi insan yerine koymayan sitelere girmeye devam ediyoruz, unutuyoruz, affediyoruz, büyütmüyoruz, genellemelere karşı çıkıyoruz, kurunun yanında yaşı yakmıyoruz, köprü de yakmıyoruz, rahatsızlık vermiyoruz, olayı büyütmüyoruz, ortamın tadını kaçırmıyoruz, öyle demek istemediklerini biliyoruz, aslında niyetlerinin öyle olmadığını biliyoruz, herkesin böyle olduğunu biliyoruz, çok daha kötülerinin olduğunu biliyoruz. Biz biliyoruz, biz anlıyoruz. Her zaman değilse de, yeterince sık. Ama an geliyor, koku dayanılmaz bir hal alıyor.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YFransız Kadınlardan Bildiri: Sataşma Özgürlüğü, Cinsel Özgürlüğün Vazgeçilmezidir
Fransız Kadınlardan Bildiri: Sataşma Özgürlüğü, Cinsel Özgürlüğün Vazgeçilmezidir

"Erkek düşmanlığı ve cinsellik karşıtlığına bürünen bir feminizmde biz yokuz."

MEYDAN

YBiraz da Erkekler Anlatsın
Biraz da Erkekler Anlatsın

Anlat anlat bitmeyen cinsel taciz mağduriyeti paylaşımlarından daralan yorgun ruhlar için bir öneri: Biraz da erkekler anlatsın.

Bir de bunlar var

Amerikan Sapıklığına Giriş: Yüz bakımı
Mary K. Gaillard ve Kadın Fizikçi Olmak
İslambol’da Aşk, Evlilik ve Birliktelik

Pin It on Pinterest