Cadı duası nasıl olur diye merak edenlere...

ECİNNİLİK

Iowa Temsilciler Meclisi’nde Bir Cadı

9 Nisan 2015 günü Iowa Meclisi bir ilke şahit oldu. Normalde papaz, imam ve haham gibi dini liderlerin resmi törende dualarıyla kutsadığı kanun yapıcıları, bu sefer Vika dinine mensup cadı Deborah Maynard kutsadı.

 

Baştan söyleyeyim, din ile devlet işleri ayrımını savunan biri olarak, kanun yapıcılardan oluşan bir meclisin neden dini liderler tarafından kutsandığını anlayabilmiş, aklıma mantığıma sığdırabilmiş değilim. Ama böyle saçma bir ritüel yapılacaksa lideri olmayan bir dine mensup bir cadının orada olmasından daha iyi bir senaryo düşünemiyorum. Hele de aldığı tepkileri göz önünde bulunduracak olursak… (Belki daha güzeli bir ateistinki olurdu: Dinsizler adına sesleniyorum: Dini inançlarınız muhakemenizi bulandırmasın! Bulandırırsa, halka hesap verirsiniz!)

 

Öncelikle Vika dini de ne ola ki diyenleriniz için mini wiki girişi yapalım: ‘Vika kendi içinde çeşitli kollara ayrılan, doğa tabanlı, çağdaş bir pagan dinidir. Vika inanışına sahip olanlar, kendilerini Vikan olarak adlandırırlar. (Bu gavurlar modern diye şimdi de başımıza bunu mu çıkarttı dediğinizi duyar gibiyim. 50 seneye dünyanın ileri gelen tüm ülkelerinin meclislerinde bir Vikan olacak!) Vikanlar hem Tanrı hem Tanrıça’ya inanırlarmış ve farklı mezhepler farklı gelenekler olarak anılırmış.

 

Iowa’ya geri dönecek olursak, Temsilciler Meclisi’nden Demokrat Parti mensubu Liz Bennett Iowa’nın barındırdığı çeşitliliği ve herkese kucak açan bir yer olduğunu göstermek için cadı Deborah’ı davet ettiğini söylüyor. Bennett aynı zamanda bir Zen Budist’i, homoseksüelliği kabul eden bir kilisenin papazını ve Lüteriyen bir kilise papazını da davet etmiş. Elbette hiçbiri, kadın bir paganın meclisteki varlığı gibi kimseyi çıldırtmamış. Bennett verilen tepkilere şaşırdığını söylüyor. Saflığına kurban olduğum Bennett’ı bir tarafa bırakalım ve tepkilere gelmeden evvel duaya bir göz atalım:

 

Bu sabah Tanrı, Tanrıça ve Evren’e, bizden daha büyük olan kuvvetlerin yanımızda olması için çağrıda bulunuyoruz.

 

Kemiklerimize işlemiş ve bize yön veren toprağın huzurunda: Buradaki herkesin köklerimizi ve temsil ettiğimiz kimseleri hatırlamasını diliyoruz.
Bize ışık ve tutku veren ateşin huzurunda: Buradaki herkesin Iowa halkı için yerine getirilmesi gereken sorumluluklara hep aynı tutkuyla bağlı kalmasını diliyoruz.
Bize nefes ve akıl veren havanın huzurunda: Buradaki herkesin ortaya konan sorunlara anlamlı çözümler bulmasını diliyoruz.
Kanımızda akan ve duygularımızı dalgalandıran suyun huzurunda: Buradaki herkesin duygusal zekasıyla insanların içinde bulunan öz değeri ve saygıyı her zaman görmesini diliyoruz.

 

Bu sabah her yanımızı kaplayan ruha sesleniyoruz, birbirine bağlı ve varoluşun devamlılığını sağlayan karmaşık yapımıza saygılı olmamız için bize yardım et. Temsilciler Meclisi’nin yanında ol; ve adalet, eşitlik ve şefkat ile çalışmaları için temsilcilere rehberlik et.

 

Amin :)
(nasıl çevirmeli: ‘Blessed Be, Ah ho, and Amen.’)

 

 

Deborah’nın elementleri Temsilciler Meclisi’ni ürkütmüş olacak, meclisin yarısı dua törenine gelmemiş. Cadıları mecliste sergilenirken ya da çeşitli infaz tasvirlerinde görmeye alışkın olanlar için bu şok edici gelişme öyle kolay yenir yutulur şey değil elbette.

 

Cumhuriyetçi Rob Taylor’sa gelmiş ama arkasını dönerek protesto etmiş; çünkü neden? Eğer İsa Mesih orada olsa, o da öyle yaparmış (çüüüüş): ‘Bana kalırsa, İsa da burada olurdu ve pasifçe protesto ederdi’ (bürrstt!) (Haaşa paşam İsa Mesih’in nasıl davranacağını kestirmek sana mı kalmış? Ama hadisler ne için o zaman? ‘Benim yerimde şimdi Hz. Muhammed olsa ne yapardı’ diyor musunuz? Kimler diyor?) Taylor devam ediyor: ‘İsa burada olsa, duayı sessizce protesto eder sonra o kişiye gider ve barışçıl bir şekilde neden kendi yolunun en doğru yol olduğunu anlatırdı.’ Düşünce bulutu: Tüm cadılar gibi sen de cehennem ateşinde ve hatta cehenneme gitmeden daha burda cayır cayır yanacaksın Deborah, bak benden söylemesi! Senin iyiliğin için söylüyorum güzel kızım, yoksa bişiy diil, değneğini al, arkadaşlarınla oynayın. Oynayın ama abartmayın!

 

Fort Des Moines Kilisesi papazı Mike Demastus ise bir yücelik örneği gösterip törene balkondan teşrif ederek, cadımız duasını ederken, o da yukardan sinsi sinsi onun ruhu ve kurtuluşu için dua etmiş. Diyor ki yolun yol değil bacım, dön de gerçek ve tek Allah’ı tanı.

 

Mike balkondan Deborah’ya İsa Mesih sevgisi yollarken:

 

pastor

 

‘Okült’ten rehberlik istemek hem devletimizin hem de milletimizin gelenekleriyle çakışır’ diyen Mike papaza sade vatandaş Michelle Gute da eşlik etmiş ama, o Deborah’nın ruhu için değil, onun getirdiği şeytanlarla mücadele için katılmış: ‘Bizim adımıza bizim için kararlar alan insanların üzerinde şeytani etkileri olmasını istemiyorum.’ Meali: TÖÖBE TÖÖÖBEEEE tü tü tü tü tüü… Net bir ‘cinlerini bize bulaştırma’ mesajı…

 

Şüpheli cadımız, ABD’de gerçekleşen 3. Vika temsilini yürütmüş. İlk Vika duası 1999’da Oregon’da Cleda Dawson tarafından edilmiş. Yalnız bu ilki daha da ilginç, Cleda meclise cadı değneğiyle, eteklerini süpüre süpüre geliyor (arabalı vatandaş gibi o da süpürgesini otoparkta bırakmış) Değneğiyle Doğu’ya, Güney’e, Batı’ya ve Kuzey’e dönerek duasını ediyor. İşte burada:

 

 

 

Kaynaklar:

 

Deborah’nın aldığı tepkiler için buraya ve şuraya bakabilirsiniz.

Modern cadılık diye de tabir olunan Vika diniyle ilgili daha fazla bilgi için şuraya.

Bir de yazıyı hazırlarken cadı avları ve Lüteriyen Hristiyanlık vs. Cadılık tarihi üzerine güzel bir yazıya Açık Bilim’de rastladım.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YHer Gün Yeniden Kurduğumuz Bir Şehrin, Bir Dünyanın Yerlisi Olmak
Her Gün Yeniden Kurduğumuz Bir Şehrin, Bir Dünyanın Yerlisi Olmak

Bu 25 Kasım’da hatıramıza, buluşmalarımızın ve hür bir geleceğin hayaline sarılıyorum.

TARİH

YJames Baldwin’le Tanıştığım O Gün
James Baldwin’le Tanıştığım O Gün

Beni geri çektiği o yer ve zaman, makulen umabileceğim tek şeyin aldığım her davette ancak hizmet etmek için orada olabileceğimi söylüyordu.

MEYDAN

YEvet, Polisi Lağvedelim
Evet, Polisi Lağvedelim

Çünkü reformlar işe yaramayacak.

MEYDAN

YBiraz Sakinleşebilir Miyiz?
Biraz Sakinleşebilir Miyiz?

İnsanlar genelde beni felaket tellalı gibi görüyor, bana kızıyorlar. Felaket tellalı değilim ben. Eğer bakmazsan, değiştiremezsin. Gözünün içine bakacaksın.

Bir de bunlar var

Hata Kızlarımızda
Timsahın Kolesterol Yolculuğu
Sıradan Bir Kadınlık Hikâyesi: Kimlik

Pin It on Pinterest