Bu sene 19 Mayıs töreninde ortaya bi semazen yaptıralım.

KÜLTÜR

Semazenin Şişmesi, Törenin Maneviyatlısı, Günün Anlam ve Önemlisi

Türkiye’nin ruhu volume 3287. Dev Türk bayrağı, Atatürk resmi ve tek sıra dizilmiş öğrencilere bakılacak olursa bir okulun spor salonu burası. Öğrencilerin çoğu kostüm giymiş, büyük ihtimalle bir müsamere sergilemişler. Yine büyük ihtimalle özel ve anlamlı bir gün için. Bi cin fikirli de bu önemli ve anlamlı gün için en yaratıcı, en maneviyatlı, en şaşalı sürprizi bulmuş belli ki. Artık müdür mü, yardımcısı mı, okul aile birliği mi yoksa belediye filan mı işin içinde, orası belli değil. Ama kim bulduysa masraftan kaçınmamış: Özel dikim dev şişme semazen maskot Türküyem için dönüyor.

 

 

Video yeni değil. 10 yıl önce gerçekleşmiş bu göz yaşartan buluşma. Aşağıda şişme semazenin şişme kafasını tavandan geçirmekte zorlanarak salona arz-ı endam edişini de gösteren biraz daha uzun ve daha düşük kaliteli bir video da var.

 

 

Tamam, komik, gülüyoruz eğleniyoruz da bu tür mübalağalı memleket manzaralarında insanı büyüleyen bir şey de yok mu? Ekrana kilitleyen, kendini tekrar tekrar izleten bir çekim gücü. O etki galiba olayın absürtlüğünden değil de absürdün imalat sürecinden kaynaklanıyor. Yani bi spor salonunda 3 metre şişme ve bıyıklı bir semazenin döne döne alkışlanmasının arkasındaki yapım sürecini, kolektif emeği düşünsenize! Biri fikri ortaya atıyor. (Bu sene 19 Mayıs töreninde ortaya bi semazen yaptıralım.) Fikir kabul görüyor. (Aa çok iyi fikir. Her sene her sene Vardar Ovası bıkmıştı çocuklar.) Bütçe çıkarılıyor. (Yalnız maliyeti okul aile birliği üstlensin. Bütçeden son kalanı basket potasına harcadık.) Fikrin nasıl gerçekleştirileceği tartışılıyor. (-Peki semazeni nerden bulacağız? – Bu Musaların maskotçu yok mu, palyaço, karagöz filan yapıyorlar açılışlara, ona deriz ki bize böyle bi maskot yap ama semazen olsun.) Üretim aşaması titizlikle yürütülüyor. (Musa Bey, Müdür Beyin tek bi ricası var, geçen şu Talat Koyuncu İlkokuluna yaptığı şişme Atatürk gibi bıyıksız olmasın semazen diyor. Öyle köse gibi görünmesin. Bi ağırlığı olsun.) Semazeni oynayacak eleman bulunuyor. (Çağır hademeyi!) Büyük gün geliyor. (Kadri Efendi iyi döndü yalnız!)

 

Memleketteki semazen çılgınlığını iki yıl önce Dev Semazen Derlemesi‘nde işlemiştik ama şişmesinden sonra açıkçası hologramı bile kesmez beni artık.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YAmber Heard-Johnny Depp Davası Bir Kadın Düşmanlığı Orjisiydi
Amber Heard-Johnny Depp Davası Bir Kadın Düşmanlığı Orjisiydi

İstismar iddiasında bulunan kadınlara ne olur? Halkın önünde teşhir edilirler, profesyonel olarak kara listeye alınırlar, sosyal olarak dışlanırlar, sosyal medyada durmadan alay edilirler ve dava edilirler.

MEYDAN

YS.T.A.R. Manifesto
S.T.A.R. Manifesto

Sokak Travestileri Hareketi Devrimcileri 1970'ten sesleniyor.

KÜLTÜR

YSon Kadın Bükücü: Aka Kubi
Son Kadın Bükücü: Aka Kubi

Ataaaa! Erkill! Hızlı uçmayın, pelerininiz kırışacak çocuğum!

Bir de bunlar var

Annesinin Gözbebeği
Herkes Keser Sevdiğini
Sıcak Takip

Pin It on Pinterest