Deprem olacak hazır olun Çök kapan sen de tutun!

KÜLTÜR

Şarkılı Deprem Eğitimi

Adapazarında bir ilköğretim okulunun 4. sınıf öğrencileri bir şarkı hazırlamışlar birkaç sene önce. Az evvel Youtube‘ta gördüm. Böyle görkemli bir giriş, dinleyiciyi hemen kavrayan bir ezgi, nakaratlar, inişler, çıkışlar derken şarkı gayet güzel olmuş.

 

Aslına bakarsanız Youtube’ta deprem konulu, eğitim amaçlı öyle çok video var ki. Zamanında yapılmış ve “dünyada bir ilk” olduğu iddia edilen deprem konserleri, memleketin heryerinde okullardan tatbikat görüntüleri var. Bir de  evlerde kaydedilmiş performanslar: Kemanını, darbukasını kapan deprem konulu şarkı yapmış, çoğu çocuk bunların. Yani depreme ne kadar hazırız bilemiyorum (iç ses: tabi ki değiliz!) ama bu tür malzeme enikonu birikmiş. Okullarda verilen deprem eğitimleriyle de ilgili  çok az şey bildiğimi fark ettim bunları yazarken. Kimler hazırlıyor, veriyor? Bakanlık ne yapıyor? En önemlisi çocuklar sahiden anlıyorlar, öğreniyorlar mı bu eğitimlerde? Sonradan değerlendirme yapılıyor mu? Bilenler, tecrübesi olanlarla yorumlarda mutlaka buluşalım.

 

Size bugün, 17 Ağustos’un yıldönümünde depremle ilgili ne diyebiliriz sevgili 5Harfliler? Deprem çantanız çoktan yok oldu, düdükler kayboldu, bisküviler bozuldu, su durduğu şişede buharlaştı değil mi? Böyle olamaz! Hepsini yeniden alın, çantanızı başucunuza koyun. Deprem sonrasında ne yapacağınızı hatırlamıyorsanız bu şarkıyı dinleyin.

 

Yalnız uyarıyorum, insanın diline anında dolanıyor. Bir kere dinledikten sonra günlerce söyleme ihtimaliniz düşük değil. Ya da söyleyin, iyi olur, çünkü sözleri epey didaktik. Sözleri yazan, besteleyen, söyleyen herkesin adı videonun sonunda var, sonuna kadar dinleyin.

 

O doğal bir afet biliyorum

Sınıfta öğrendik korkmuyorum

Evimiz okulumuz sallanacak

Sabitledik, eşyalar yıkılmayacak

Deprem çantamı hazırladım

Güvenli yerimi belirledim

Sarsıntı geçti çıkıyorum

Toplanma alanına gidiyorum

 

Nakarat

Deprem olacak hazır olun

Çök kapan sen de tutun!

 

Videonun da sonunda belirtilidği gibi: Doğal olayların afete dönüşmediği günler dileğiyle

 

 

Ana görüntü: Videoda yer alan fotoğraflardan, bir tatbikat anı.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZI

YDünya Küçük Satürn Bunun Farkında
Dünya Küçük Satürn Bunun Farkında

Dünyayla ilişkiyi güzel kurabilmek için Satürn'e gidelim.

MEYDAN

YBetül Celep 29 Mart 2017 Basın Açıklaması: Boyun Eğmeyeceğim
Betül Celep 29 Mart 2017 Basın Açıklaması: Boyun Eğmeyeceğim

Şimdiye kadar sizleri bu meydana çağırıyordum, bundan sonra sizlerin kapısını ben çalacağım.

Bir de bunlar var

Carre Otis: Anoreksiyle Yaşamak
O Biliyor
Yarım Kalmış Bir Tablo: Çocuk Olmak Hiç Kolay Değil

Pin It on Pinterest