Bir gardiyanın seneler içinde topladığı kadın dövmeleri... (Çok uğraştım n'olur okuyun)

YAZI

Rus Hapishane Dövmeleri: Bir Seçki

Cronenberg’in adı insanı ağlatacak güzel filmi Şark Vaatleri’ni ben herhalde yedi sekiz kere filan izledim, bayağı replik replik söylüyorum. Henüz izlemediyseniz filmin anahtar kelimeleri şöyle: insan ticareti, Rus mafyası, dövme, Londra’da bir yiğido ve Viggo Mortensen’in mükemmel mini pompador saçı. Kendisine bir şans verin.

 

Şark Vaatleri’nde Rus mafyasının gündemi karışık şöförünü oynayan Mortensen bir sahnede yanındakine dönüp şöyle diyor: “Git ona kalbimin üzerinde yıldızlar gördüğünü söyle, fikri değişir.” Bahsettiği yıldızlar da Hannah Montana yıldızı filan değil… Artık mafyanın eni konu üyesi olduğunu, ömrünü bu işe vakfettiğini kanıtlayan dövmeler.

 

Bu sahneye yazdığım dörtlük: Hamamın ıslak buharı / Bin morluklar / Hastane terasındayım / Kalbimde yıldızlar

 

Filmi her izlediğimde minik bir dövme krizi yaşıyorum. Geçen hafta da oldu. Şöyle bir şey: “Tamam benimki küçük olsun, küçük bir şey yaptırsam… Kendi mafyama katılır gibi, törensel bir şey olsa. Yaptırırken hiç gözümü kırpmadan halıya bakıp geçmiş günahlarımı ve gelecek sinsi hesaplarımı düşünsem. Birden Kuzey’in asi çocuğu olsam. Ama küçük dövme de ergenlikte annesinden gizli yaptırır gibi o ne öyle (minyatür bir “Fuck the system”). Belki Tarkan yazdırırım, böylece bir gün karşılaşırsak kendisi konusunda ne çapta bir manyak olduğumu sonradan değil hemen anlar. Belki Tarkan dövmesi askerlikte sorun olur. Yazı olmasa da obje olsa? Rus sarayı mı yaptırsam tepeleri tombik tombik? Rusya’ya da gitmedim bile ayıp olur. Büyüteç olsa, camlı camlı çok ferah bir obje ama ben dedektif miyim? Baloncuk. Kader baloncuğu! Onun normal baloncuk değil de kader baloncuğu olduğunu kim anlayacak? Olsun benim bilmem önemli. Barda soran olursa kafasında şişe kırıp “İŞTE BUNUN BALONCUĞU” diye bağırırım. Artık mafya üyesiyim çünkü. Ama gene de Rus mafya dövmesi gibi bir şey olsa? Sırf özentilikten. Sıfır içerik. Boyum da ufak, başım belaya girer mi? Adam öldürmeden Rus dövmesi mümkün mü?”

 

İşte ben de bunu araştırıyordum. Derken Rusya’da bir hapishanede gardiyanlık yapmış Danzig Baldaev’in seneler içinde toparladığı, mahkumların dövmelerinin çizimlerinin olduğu bir arşiv buldum. 1948 – 1986 arasında üç bin kadar dövmeyi resimlediği ve yanlarına ne anlama geldiklerini not ettiği kocaman bir galeri. Galeriden özellikle kadınlarla ilgili olanları seçip hepsini sizinle paylaşmaya geldim. Başlayalım!

Müzik ruhun gıdası:

dövme1

 

Baldaev’in notlarına göre yukarıdaki dövmelerin yanlarında şöyle yazıyor:

Keman çalan kadın: ‘Bozguncular ilham perimi öldürdü”

Trompetli kadın: ‘Rusya, veda marşını ne zaman çalacaksın?”

Gitarlı iskelet: Şiirde şöyle yazıyor: “Sana büyülü bir gezegen deseler de, beter ol Kolyma, Burada çıldırıp gideceğim, Çıkış yok asla”

Harp çalan melek: ‘İlham perim, sen her zaman ruhumdasın”

Gitarlı kedi: ‘Bölgenin hırsızlarına selam olsun!”

Balalaika: ‘Meslek Okulu Orkestrası, 1967″

Davullu küpid: “Herkese özgürlük verin!”

Bayan (Rus akordiyonu): “Ahenk benim içimde”

 

Kadın bedeni:

 

dövme2

 

El üstünde kadın: ‘1962. Çocuk Islah Evi, Strelna, Leningrad’. Kelepçede ‘US-20/9’ yazıyor, ıslahevinin kodu.

“Hapishane kampı No.9. 1970ler.”

Halının üzerinde kadın: Halının altında ‘Sikişmek için ölüyorum. 1970’ yazıyor.

(Bu gibi dövmeler, vücudun çeşitli yerlerinde bulunuyor ve apoletlere benziyorlar. 1960 ve 70lerde Leningrad ve çevre bölgesindeki erkek işçi kamplarında oldukça popülerler)

 

dövme4

 

Genç bir seks işçisinin karnından: “Kızlar, kendinize cömert bir el bulun. Yiyip içecek, giyinecek ve eğlenecek, hesabı da bedeninizle ödeyeceksiniz…” 1 Svechnoy Perulok, “Çalışan Kızlar Hapishanesi”, St. Petersburg.

 

Sol: Leningrad Nezarethanesi. 1960’lar. Kalça.

Erkekler ve kadınlar arasında popüler bir dövme. Erkeklerin yorumu “Bir kadınla yatacaksam ancak kraliçe olmalı. Hırsızlık yapacaksam, en az bir milyon olmalı.” Kadınların yorumu ise “Hayatı bir kraliçe gibi yaşamak ve öyle sevmek”

Sağ: “Beni ancak bir ev, bir yazlık, çek cefteri, tekne ve motor, bir de garaj tatmin eder”

Leningrad mahkeme öncesi hapishanesi. 1960’lar. Kalça.

 

 

Sol üst: ‘Çöplere ölüm!

Üst orta: Bir depodan yemek çaldığı için tutuklanan kadının üzerindeki anti-semitik dövme. Çalıştığı yemek deposunun başındaki Yahudi bir adamla beraber olmuş ve ondan çocuk doğurmuş. Sevgilisi kendisini bırakıp genç bir Rus kızına gidince de bu dövmeyi yaptırmış.

 

Sağ üst: “İçişleri Bakanlığı’nın kölesiyim US 20/5”

Orta merkez: “İşte bizi mahveden bu” olarak bilinen bir dövme.

Alt sol: “Ucuz fahişe” olarak bilinen, yaygın bir hırsız dövmesi.

Sağ alt: Bu şeytan ve kadın dövmesi ya taşıyanın suç işlemeye bir kadın tarafından itildiği, ya da şeytan ve kadının aynı anadan doğma olduğu anlamına geliyor.

 

 

“Bırak da mezar taşı hayatının üzerine serilsin hayatım”

Islah ve Çalışma Kampı No 5, Leningrad. 1970’ler. Sırt.

“Öldüren Kadın” olarak bilinen çok nadir bir dövme. Genelde sırtta veya göbekte yer alıyor.

“Annem buğday çalmaktan hapse girdi ve ben de 25 Ekim 1935’de hapsihanede doğdum. 1954 yılında ben de hapse girdim ve burada öleceğim. Cezam 25 yıl.”

Islah ve İşçi Kampı, Ulan-Ude, Buryat Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti. 1960lar. Göğüs.

Raphael’in Sistine Şapeli’ndeki Madonna’sından esinlenilmiş bu hırsız “tılsımı”, bir ordu yemek deposundan yemek çaldığı için yirmibeş yıla mahkum edilmiş bir mahkumun üzerindeydi.

 

 

“Erkekler, fahişelere sakın güvenmeyin, sizi amlarında boğarlar”

Islah ve İşçi Kampı No.9. 1981. Göbek.

1960’da hırsızlıktan yakalanan bu adam çaldıklarını metresinin evinde saklıyormuş. Metres daha sonra olaya dahlinden korkup annesi ve kızkardeşiyle beraber adamı polise ihbar etmiş.

Kadın portrelerinden oluşan çeşitli dövmeler.

Sağ üst: Yazıda “Hayalim – Süper Seks: Eros, doymayanlara güç ver!” anlamına gelen “SS-MM” kısaltması var.

Alt sol: “CHAMPANSKOI” kısaltması okunuyor. Açılımı şöyle: “Bu bir şaka mı yoksa oyun mu – Bundan ne anlamam gerekiyor?”

Sağ alt: “YACHT” kısaltması okunuyor. Açılımı “Ya tebya hachu“, yani “Seni istiyorum”

En yukardaki metinde “Beyefendi sikinciler, hayat sekstir!” yazıyor. Alttaki metinde ise “Orgazm olmayan kadın ve kızların Allah belasını versin!”

Kadının bacaklarının arasındaki “LSS” sembolü ise “Lyublyu SuperSeks” anlamına geliyor, yani “Süper sekse bayılıyorum”

Leningrad, 1974.

Bu dövmenin sahibi kadın, bir demiryolu deposunda diğer evsizlerle beraber kaldığı için tutuklanmıştı. Dövme, Moskova’da bir sanat okuluna gitmiş başka bir mahkum tarafından, bir kadın hapishanesinde yapılmış.

 

Kedi babası:

dövme3

 

Çeşitli kedi dövmeleri… Kedi, suç dünyasının en eski sembollerinden biri. Hırsızların şans, sabır, zeka, hız, acımasızlık ve öfkelerini temsil ediyor. Aynı zamanda da kurbanlarının beklentilerini. Dövmelerde yaygın olarak görülen KOT (erkek kedi) kısaltması hırsızların kendi aralarında kullandıkları bir dil ve Korennoy Obitatel Tyurmy (Yerli hapishane sakini) anlamına geliyor.

Üst sağ: ‘NVOVDO’ kısaltması okunuyor. Bu, nadir bir kısaltma ve ancak bilenlerin anlayacağı bir mesaj: NVOVDO – “Hırsıza dokunma, sonunda teslim olursun!” 1950ler.

Alt sol: Kedinin şapkasındaki semboller dövmeyi taşıyanın bir otritsaly olduğunu gösteriyor – Hapishane kurallarına boyun eğmeyen, onları devamlı çiğneyen bir hırsız.

Sağ alt: “Mafya babalarının gücü daim olsun!” 1980ler.

 

Üst: Kedilerin üstündeki kısaltma “Sen yanımda yokken ayrılık cehennemden beter” anlamına geliyor. Dövmenin kendisi “karı koca, bir hırsız ailesi” demek.

Alt: Kısaltma “Dinle beni, seni sevmemek imkansız” anlamına geliyor.

Gene karı ve kocadan oluşan bir “hırsız aile”si. Lale ve gül 16 ve 18 evlilik yıldönümlerini hapiste geçirdiklerini belirtiyor. Dikenli telin üzerindeki diken sayısı ise (sekiz) toplam yatacakları seneyi anlatıyor.

 

Ölüm Kalım:

dövme5

Kurukafalar. Yazılar mahkumların hapishaneye girmelerine sebep olan yasa isimleri ve numaraları ve aralarına serpiştirilmiş “Açık / Sefalet /Ölüm” kelimelerinden oluşuyor.

 Yanıyorum Dostlar:


Sol orta: Bu dövmenin anlamı “Votkayla hayatımı mahvettim” (40º votkanın standart derecesi)

Orta merkez: “Taishey ve Ust-Kut” (Irkutsk bölgesinde iki köy) “Kaderin kanatları beni nereye götürecek?é

Orta sağ: “VTK” Eğitim ve ıslah çalışma kampı.

Sol alt: “Kader insanla oyuncak gibi oynar”

Bu dövme insanın kaderinden duyduğu tatminsizlik ve ölüm için sabırsızlanma anlamına gelir. 1940 sonları ve 1950’lerde Doğu Siberya bölgesinde oldukça yaygın.

Alt orta: Latince, “Hayat çok kısa” yazıyor.

Alt sağ: “Hayatım bir hapishane”

 

dövme6

 

Bu yukardaki, “Japon gözlü” olarak bilinen bir karikatür. Bu dövmenin sahibi, 1994-1996 yılları arasında Çeçen savaşında yer almış. Metinde ise şöyle yazıyor:

“Sovyet düşüncesinin devi: C2H5OH (alkolün moleküler formülü) Kremlin’in neşeli kalbi kuyudan aşağı, Çeçenistan zaferine doğru dökülüyor!”

 

dövme7

 

“Ben suçlular dünyasının çocuğuyum”

Konyashin Hastane Morgu, Leningrad. 1966, göğsün hemen yanında.

Nadir bir portre dövmesi. Bu dövmenin sahibi bir polis saldırısı sırasında öldü. 18 Temmuz 1966 sabahında, Moskova Kültür Evi’nin yakınlarında görev başındaki polise taşıdığı resmi silahları çalmak için büyük bir saldırı düzenlendi. Saldırgan I. Tikhonov’un sicilinde daha önceden işlediği hırsızlık suçları da bulunuyordu. Tikhonov uyarı ateşini dinlemedi ve olay yerinde vuruldu.

 

Ya mükemmel değil mi? İçinde ne çok acı, sıkıntı ve nefret var. Şimdi kalleş şamdan, gülen mezartaşı gibi yeni seçeneklerimi değerlendiriyor ve konuya uygun şarkıyı aşağı bırakıp, evime gidiyorum.

Siz de haylaz kalın ve saten gömlekle asilik yapacaksanız unutmayın, gökdelen tepesi rüzgarlı olur.

 

Kaynak

YAZARIN DİĞER YAZILARI

SANAT

YBu Resim Gitmeli Mi?
Bu Resim Gitmeli Mi?

Sanatçı Hannah Black'in siyah bir çocuk cesedini tasvir eden sanat eserinin var oluşunu ve sergilenmesini eleştirdiği açık mektubundan hareketle: "onurlandırmak" ve "lafı ağzına tıkmak" arasındaki ince çizgi nerede durur?

KÜLTÜR

YMary Beard: Gücün İçinde, Üzerinde, Peşinde Kadınlar
Mary Beard: Gücün İçinde, Üzerinde, Peşinde Kadınlar

Cambridge Üniversitesi Klasikler Profesörü Mary Beard'ın konuşması: Kadınlar Antik Yunan'dan bugüne güçle nasıl ilişkilendi?

SANAT

YÖlüm Kadar Ciddi, Küfürlü bir Şaka: Renate Bertlmann
Ölüm Kadar Ciddi, Küfürlü bir Şaka: Renate Bertlmann

Renate Bertlmann, 1970’lerde bir çok çağdaşı gibi 1968’in devrimci atmosferi ve ikinci dalga feminizmin gücüyle kadın bedenini bir kutlama ve devrim aracı olarak yeniden kurgulayan eserler üretmiş.

SANAT

YGüncel Kızlar (1977)
Güncel Kızlar (1977)

Vintage sarısı, yalnızca çözülmüş meselelere, başarıyla alınmış haklara mı değer?

Bir de bunlar var

Kendimi Çok Özledim
Var Mısın Yok Musun?: Seks Pozitiflik Baskıya Dönüştüğünde
Sanki Kendi Kendime Evleniyorum

Pin It on Pinterest